Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Palisada jak z galijskiej wioski przy Piastowskiej. Tak powstaje Centrum Muzyki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Główna sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki, która ma pomieścić 1000 słuchaczy, 120-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór
Główna sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki, która ma pomieścić 1000 słuchaczy, 120-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór Szymon Korta
Centrum Muzyki budowane przy ul. Piastowskiej w Cichym Kąciku pnie się w górę. Zdjęcia zrobiliśmy tuż przed dużymi opadami śniegu. Widać na nich betonową palisadę, która stanowić będzie konstrukcję ścian i podporę budynku obiektu. Prace postępują, a budynek sąsiadujący z Centrum Muzyki to gotowy już parking dla samochodów.

Robotnicy wykonują w tej chwili konstrukcję żelbetową budynku. Ściany i słupy kondygnacji podziemnej są gotowe. Podobnie jak płyta fundamentowa, która jest już odpowiednio zakotwiona w ziemi. Zakończyły się również prace polegające na odcięciu dopływu wód gruntowych do części podziemia.

– Wykonanie przesłony wodoszczelnej było konieczne, albowiem główna sala koncertowa Centrum Muzyki jest posadowiona 8 metrów poniżej poziomu terenu oraz wód gruntowych – tłumaczył Marek Kozub, kierownik budowy. – Kolejnym etapem prac związanych z odwodnieniem głównej sali koncertowej będzie wykonanie pełnej izolacji ścian, tzw. izolacji twardej – dodaje.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy, wysokość Krakowskiego Centrum Muzyki nie może przekroczyć 13 metrów. Stąd konieczność wpuszczenia głównej sali koncertowej w ziemię.

Bryła Centrum Muzyki już w grudniu

Jak widać na budowie, powstają też pierwsze stropy nad poziomem -1. Do wykonania są jeszcze ściany parteru i dach. Stan surowy zamknięty z elewacją i dachem, a także zagospodarowanie terenu, mają być gotowe w połowie przyszłego roku.

– Bryłę samego budynku Krakowskiego Centrum Muzyki z dachem będzie można zobaczyć jeszcze w grudniu. Jesienią zaczniemy montaż elewacji z białego kamienia i szklano-aluminiowych fasad – zapewniał Marek Kozub we wrześniu.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto