Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Niezwykłe odkrycie w Opactwie Cystersów w Mogile

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Odkryte malowidło Stanisława Samostrzelnika
Odkryte malowidło Stanisława Samostrzelnika Fot. Adam Wojnar
Wizerunek Chrystusa Króla, który przez około 500 lat przysłaniały cegły, został teraz odkryty podczas prac remontowych w pałacu opata klasztoru Cystersów w Mogile. To wyjątkowo cenne znalezisko: autorem malowidła jest Stanisław Samostrzelnik, najwybitniejszy malarz polskiego renesansu, a co więcej – dzieło "schowane" pod cegłami od momentu powstania nie zostało nigdy przemalowane ani dotknięte ręką konserwatora.

O tym sensacyjnym wręcz odkryciu informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. W dawnym pałacu opackim i tzw. przeoracie w opactwie w Mogile od dwóch lat przy udziale funduszy europejskich, jak też dotacji SKOZK prowadzony jest wielki remont: adaptacja wnętrz na potrzeby Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów oraz biblioteki.

Malowidło przedstawiające Chrystusa Króla było ukryte za przemurowaniem na sklepieniu nad oknem na parterze w pałacu opata. Pomieszczenie, gdzie je znaleziono, stanie się wkrótce czytelnią biblioteki.

Stanisław Samostrzelnik (żyjący w latach ok. 1480-1541), cysters, jest znany głównie jako autor wystroju malarskiego kościoła klasztornego w Mogile, jak też tamtejszych krużganków.

"Z jego talentu korzystali również król Zygmunt Stary i królowa Bona. To on udekorował chorągiew, którą Albrecht Hohenzollern złożył u stóp polskiego króla w trakcie słynnego hołdu pruskiego na krakowskim Rynku (1525)" - przypomina SKOZK.

Zakończona renowacja polichromii

Identyfikacji autora odkrytego malowidła dokonali specjaliści, na podstawie wiedzy o warsztacie i technice Samostrzelnika, które dobrze rozpoznano w trakcie konserwacji jego dzieł m.in. w krużgankach i kościele klasztornym.

Jednocześnie informują oni, że ukończyli prace konserwatorskie przy polichromiach wnętrza mogilskiego kościoła.

- Prace były bardzo trudne, bo musieliśmy pogodzić równoczesną ekspozycję polichromii pochodzących z trzech okresów historycznych: gotyckich, renesansowych wykonanych przez Smostrzelnika oraz XX-wiecznych malowideł autorstwa Jana Bukowskiego - wymienia Aleksandra Grochal z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki "Renowacja". W ramach tych działań konserwatorskich dokonano też pewnych korekt kolorystycznych polichromii Bukowskiego, aby jak najlepiej komponowała się z malowidłami Samostrzelnika.

W trakcie prac w kościele dokonano również konserwacji znajdujących się tam nagrobków.

Muzeum opowie o cystersach

Do Mogiły możemy teraz przyjeżdżać, by podziwiać odnowione polichromie. W nieodległej przyszłości natomiast na odwiedzających to miejsce będzie czekało muzeum klasztorne, opowiadające o cystersach. Zajmie ono parter i piwnice dawnego pałacu opackiego oraz przeoratu w opactwie w Mogile. Budynki te były sukcesywnie wznoszone i rozbudowywane od XIII do XVII w. i stanowią przedłużenie najważniejszego, wschodniego skrzydła klasztoru. W ramach inwestycji powstanie też biblioteka, która ułatwi wszystkim zainteresowanym dostęp do księgozbioru cystersów.

Ekspozycja powstającego muzeum będzie dotyczyć historii, duchowości i kultury zakonu cysterskiego, ale też np. wydarzeń związanych z opactwem w Mogile. Ma ona również ukazywać rolę i zadania, jakich współcześnie podejmują się cystersi.

Eksponaty, jakie znajdziemy w nowym muzeum, to m.in. dokumenty klasztorne sprzed około 800 lat, starodruki, inkunabuły, „Agenda” opatów mogilskich, iluminowana w 1531 r. przez Stanisława Samostrzelnika, oryginalne kafle renesansowe z przedstawieniami Zygmunta Augusta i Katarzyny Habsburżanki, szaty i naczynia liturgiczne czy obrazy. Najstarszym pokazywanym eksponatem będzie skrzynia drewniana, okuwana, z początku XIII wieku.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ, pokazujących prace w Mogile i ich efekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Niezwykłe odkrycie w Opactwie Cystersów w Mogile - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto