Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków najlepszą lokalizacją dla outsourcingu

Redakcja
Kraków zajął pierwsze miejsce spośród tzw. miast wyłaniających się na lokalizację usług okołobiznesowych.

11 listopada firmy Global Services and Tholons opublikowały tegoroczną edycję rankingu najlepszych światowych lokalizacji dla outsourcingu. Kraków zajął w tej stawce pierwsze miejsce.

- Od 2005 roku bierzemy udział w tej rywalizacji. Po raz pierwszy nasze działania w dziedzinie outsourcingu dostrzeżono w 2007 roku, kiedy to zajęliśmy 16. miejsce. Rok później awansowaliśmy na 5. pozycję, a w 2009 roku Kraków zajął 4. miejsce. Dziś jesteśmy liderami - przypominał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Oprócz Krakowa żadne inne polskie miasto nie znalazło się w tym zestawieniu. Kolejne pozycje w rankingu, za Krakowem, zajmują Pekin, Buenos Aires, Kair, Sao Paulo, Ho Chi Minh City, Dalian, Shenzhen, Curitiba, Colombo.

Badanie Global Services&Tholons prowadzone jest w trzech odrębnych kategoriach. Prócz kategorii EMERGING (wyłaniające), w której od kilku lat badany jest Kraków, ranking zawiera też klasyfikację ESTABILISHED (utrwalone) oraz ASPIRING (aspirujące).

Zdaniem Prezydenta Krakowa, pierwsze miejsce w rankingu miast wyłaniających się to efekt prowadzonej przez miasto polityki w dziedzinie przyciągania inwestorów. - Liczymy się w tej dziedzinie, mamy potencjał i nadal będziemy się rozwijać - mówił Majchrowski.

Do największych inwestycji zagranicznych z zakresu BPO, które miały miejsce w ostatnich latach w Krakowie, zaliczyć należy: europejskie centrum usług informatycznych i outsourcingu CapGemini (zatrudniające 3 592 osoby), Centrum Shell (1 392 osoby), Centrum Księgowości IBM (1 150 osób), CBB (360) Lufthansy (316) i wiele innych. W ostatnim czasie rozwinęły działalność rozliczeniową: Philip Morris (829 osób) i Fortis Bank (ponad 500 osób). Kolejnymi inwestycjami w tej dziedzinie są: centrum rozliczeniowe indyjskiego giganta usług outsourcingowych HCL (147 osób) oraz szwajcarskiego banku UBS (zatrudnienie 196 osób). Pod Wawelem swe biura posiadają największe światowe firmy audytorskie i doradcze: PricewaterhouseCoopers, Deloitte & Touche, KPMG, a także wiele międzynarodowych firm z zakresu usług doradczych i zarządzania zasobami ludzkimi - Hewitt Associates; Quorum International, AMS, jak również szereg mniejszych firm doradczych, projektowych oraz reklamowych.

W branży outsourcingu i centrów usług wspólnych działa ponad 50 firm, a zatrudnienie ponad 16 000 osób. Liczba ta zwiększa się rokrocznie, ze względu na fakt, iż istniejące w Krakowie firmy rozszerzają swoją działalność, a kolejne centra outsourcingowe lokalizują swoje siedziby pod Wawelem. - W Krakowie rozwijamy tzw. outsourcing zaawansowany. Działają tu firmy księgowe, ale też centra doradcze i rozwojowe - wskazywał Jacek Majchrowski

Zdaniem specjalistów, bardzo istotną kwestią dla inwestorów, nie tylko z branży outsourcingowej, jest dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Odpowiedzią Krakowa na to oczekiwanie jest kapitał ludzki i społeczny określający jakość zasobów ludzkich, którymi dysponuje miasto. Kraków to miasto 210 tys. studentów kształcących się w 23 szkołach wyższych przez 12 tys. nauczycieli akademickich. Co roku mury uczelni opuszcza ok. 50 tys. absolwentów.

Chcąc rozwijać branże IT oraz R&D, Kraków aktywnie współpracuje z krakowskimi uczelniami wyższymi, będąc niejako pośrednikiem pomiędzy inwestorami a środowiskiem akademickim i naukowym. Krakowska Rada Konsultacyjna, Porozumienia z Uczelniami czy Strefa Dizjanu to przykłady otwarcia Krakowa m.in. na inicjatywy związane z przepływem wiedzy i transferem technologii, tak istotnych przecież dla wspomnianych wcześniej branż IT i R&D.

Atrakcyjność Krakowa potwierdzają też inne rankingi i badania. Raport opracowany "European Cities and Regions of the Future 2010/11", przygotowanym przez ten prestiżowy dziennik Financial Times wskazuje na bardzo wysoką pozycje Krakowa pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Jesteśmy jedynym polskim miastem wśród europejskich metropolii i regionów wymienionym na liście podmiotów o największym potencjale ekonomicznym oraz najlepszych perspektywach dalszego rozwoju. W tej kategorii Kraków znalazł się na 6 miejscu. Kraków został wysoko oceniony pod względem poziomu zatrudnienia, potencjału ekonomicznego oraz możliwości inwestycyjnych.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto