Kraków. Koniec z tańcami na rurze, ciupagami, nagabywaniem przechodniów i podświetlanymi oknami w Starym Mieście

Piotr Tymczak
Fot.Adam Wojnar
28 grudnia ubiegłego roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące Parku Kulturowego Stare Miasto. Właściciele i zarządcy nieruchomości oraz użytkownicy obiektów i elementów zagospodarowania przestrzeni zobowiązani są do dostosowania się do nich w terminie trzech miesięcy od ich wejścia w życie. Zatem od 29 marca 2018 roku służby miejskie, przede wszystkim Straż Miejska, będą sprawdzać czy nowe regulacje są przestrzegane.

Nowe przepisy zakazują w lokalach na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto działalności polegającej np. na pokazach striptizu, tańców erotycznych lub świadczeniu usług, powszechnie uznawanych za niemoralne. Prowadzenie takiej działalności w obszarze Parku Kulturowego oznaczać będzie naruszenie przepisów uchwały, tj. wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

Przestrzeganie wprowadzonych przepisów ma się odbywać poprzez kontrole w lokalach, co do których zaistnieją podejrzenia, że jest w nich prowadzona zakazana działalność. Kontrole, w razie potrzeby, będą wykonywane przy współpracy z policją, choć niewykluczone jest również współdziałanie z innymi instytucjami, np. Państwową Inspekcją Pracy i Krajową Administracją Skarbową.

Zgodnie z nowymi zasadami w Parku Kulturowym zabronione jest też m.in. nachalne rozdawanie ulotek informujących o ofercie klubów erotycznych i reklamowanie niektórych lokali i usług poprzez noszenie przez promotorów różnego rodzaju kostiumów i przebrań (np. motyle, kufel piwa, człowiek – lustro).

Nowe przepisy mają na celu również ograniczenie uciążliwej, agresywnej emisji obrazów, dźwięków i światła do przestrzeni publicznej. Chodzi tu np. o umieszczone w witrynach wyświetlacze LCD i LED czy też głośniki emitujące dźwięk. Zakazane zostało również podświetlanie okien kondygnacji powyżej parteru światłem o jaskrawych barwach, co dotyczy zwłaszcza lokali, w których działalność prowadzą nocne kluby.

Na terenie Parku Kulturowego nie będzie można także handlować m.in. góralskimi ciupagami czy też szalikami np. Bayernu Monachium, oferowanymi na ruchomych stoiskach z pamiątkami. W handlu obwoźnym dopuszczono tylko sprzedaż certyfikowanych obwarzanków krakowskich, pamiątek związanych z Krakowem i jego tradycją, oraz – jako powrót do tejże tradycji – kasztanów jadalnych.

Zadbano też o przeszklenia witryn i okien, które nazbyt często i z błahych powodów były zalepiane i zamalowywane. Teraz ograniczanie transparentności przeszkleń będzie dopuszczalne tylko w określonych przypadkach, np. na czas trwania remontu.

Z kolei regulacje dotyczące ogrodzeń ogródków gastronomicznych mają na celu zapobieganie niekontrolowanemu rozrostowi niektórych z nich w godzinach wieczornych i nocnych, co stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Zdarza się bowiem, że na jezdniach pojawiają się krzesła, a nawet stoliki kawiarniane.

Nowe przepisy wprowadzają również ograniczenia działalności usługowej w zakresie przewozu osób na terenie Parku Kulturowego. Tego typu działalność będzie dopuszczona tylko przy wykorzystaniu pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym, czyli popularnych meleksów, pojazdów zaprzęgowych, czyli dorożek, publicznego transportu zbiorowego, czyli autobusów i tramwajów oraz taksówek.

Regulacje dotyczące meleksów obejmują zarówno wymagania co do ich wyglądu i kolorystyki, jak i warunków technicznych, jakie muszą spełniać te pojazdy. Ponadto ich liczba będzie ograniczona do 70 szt. Od 29 marca przewozy osób przy wykorzystaniu meleksów powinny odbywać się po ulicach wskazanych w uchwale o Parku Kulturowym. Warunki techniczne i wizualne dotyczące meleksów zaczną obowiązywać po rozstrzygnięciu konkursu na świadczenie usług przewozu osób pojazdami wolnobieżnymi na obszarze Parku. Aktualnie trwa zbieranie ofert w konkursie, a ostateczny termin ich przyjmowania upłynie 11 kwietnia br. Nowe przepisy dotyczą również segway’ów, które będą mogły być wypożyczane tylko do wykorzystania podczas zorganizowanych wycieczek z przewodnikiem, w grupach do 10 uczestników.

Wszystkie nowe zakazy i ograniczenia mają pomóc w zapewnieniu jeszcze większej ochrony dla unikalnego krajobrazu zabytkowego centrum Krakowa, docenionego poprzez wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz uznanego za pomnik historii.

Park Kulturowy Stare Miasto utworzono w 2010 r. Jego granice przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską, fragmentem bulwarów Wisły do ul. Podzamcze. Park miał ochronić przestrzeń zabytkowego centrum przed negatywnymi zjawiskami, takimi jak np. zalew szpecących reklam i szyldów.

Szybko okazało się jednak, że są inne problemy, takie jak np. rosnąca liczba klubów erotycznych z czerwonymi światłami w oknach, do których naganiają na ulicach młodzi ludzie (głównie kobiety) z parasolkami.

Przepisy obowiązujące na terenie Parku Kulturowego są prawem miejscowym, a ich naruszenie stanowi wykroczenie, zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną.

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
On
Otwierają się nowe możliwości dla Kazimierza
Dodaj ogłoszenie