Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: koniec z dziedziczeniem punktów z preclami i pamiątkami. Stoiska idą pod młotek

Piotr Rąpalski
Miasto ogranicza ilość straganów w obrębie Plant, aby chronić widok na zabytki. Stoiska często aż rażą w oczy.
Miasto ogranicza ilość straganów w obrębie Plant, aby chronić widok na zabytki. Stoiska często aż rażą w oczy. Wojciech Matusik
Koniec z dziedziczeniem punktów sprzedaży precli i pamiątek. Gmina chce organizować przetargi na handel w Rynku Głównym, na placu Szczepańskim, Małym Rynku, bulwarach wiślanych i w okolicy Plant. Konkurencja między chętnymi ma pozwolić miastu więcej zarobić. Kupcy uważają jednak, że to niszczenie wieloletnich rodzinnych biznesów. Krakowianie mogą zdziwić się kiedy zamiast "pani Celinki od precli"spotkają jakąś obcą firmę.

Czytaj także: Kroi się walka o szkieletora

Przetargi odbędą się w styczniu i lutym 2012. - Osobom handlującym kończą się umowy. Do tej pory po złożeniu wniosku były z reguły przedłużane automatycznie o rok - mówi Tomasz Popiołek, dyrektor miejskiego Wydziału Spraw Administracyjnych. - Przetargi, w których będzie mogło wystartować wielu chętnych spowodują wolnorynkową konkurencję. Gmina zarobi więcej - dodaje.

Handlarze nie podzielają tego entuzjazmu. - To może zniszczyć rodzinne interesy, które utrzymują i tak z trudem całe rodziny - mówi pan Józef, handlujący preclami przy Plantach. - Kokosów z tego nie ma, a teraz będzie trzeba jeszcze licytować się w przetargach - kwituje. Już ogłoszono pierwszy z nich.
10 stycznia urzędnicy zdecydują komu przypadnie (na 3 lata) 7 miejsc do prowadzenia handlu na Bulwarze Czerwieńskim. W wakacje było tam aż 16 stoisk.

Chodzi o wózki z pamiątkami i preclami. Cenna wywoławcza to 3,30 zł za 1 mkw dziennie. Na jedym miejscu będą mogły jednak działać dwie osoby/firmy, jedna w dni parzyste, a druga w nieparzyste. Urzędnicy chcą dać zarobić wszystkim, ale też ograniczyć handel pod zabytkowymi murami Wawelu.
- Problemu i przetargu nie musiałoby być, gdyby klapą nie okazała się budowa Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem. Tam miała się schować połowa z nas, ale nie mieli ruchu i wrócili - mówi nam jeden z kupców spod Smoczej Jamy.

- Ruchu nie ma, szczególnie w zimie, zarobki małe, a teraz muszę jeszcze konkurować o miejsce, choć handluje tu kilkanaście lat - denerwuje się inny sprzedawca (imion i nazwisk handlarze podawać nie chcą, bo boją się o wynik przetargów).

Wczoraj pod Wawelem były tylko dwa punkty handlowe. Reszcie skończyły się już umowy lub nie wystawili towaru z powodu braku turystów. Tych nie ma, bo panuje zimowa aura. - Przetargi to dobry sposób, aby zwiększyć dochody do budżetu , ale pod Wawelem doszło do jakieś paranoi - oburza się Grzegorz Stawowy, radny miejski PO. - Czy urzędnicy zgodziliby się dostawać połowę pensji? A o połowę mniej zarobią handlarze pracujący co drugi dzień. Ten problem trzeba było rozwiązać inaczej - kwituje. Kupcy uważają, że najbardziej zacięte licytacje będą dotyczyć Rynku Głównego, bo tam tłumy turystów są przez cały rok.

Ale do wzięcia będzie 48 stanowisk w mieście. Aktualnie obowiązująca stawka dzienna za zajęcie 1 mkw powierzchni to 3,30 zł. Stoiska, określone dokładnie przez miejskiego plastyka. niebieskie wózeczki z żółtymi daszkami, zajmują z reguły od 1,5 do 3,6 mkw. Jedna firma/osoba może uzyskać jedno stanowisko w danym terenie. Możliwe, że indywidualnych kupców wyprą firmy posiadające po jednym stanowisku w każdej lokalizacji. Urzędnicy wprowadzają minimalne kwoty jakimi można podbijać stawki. Te mogą szybko pójść w górę.

Przetargi wynikają jednak nie tylko z tego, że gmina chce więcej zarobić. Wymaga ich też tzw. park kulturowy działający w obrębie Plant. To dokument, który wprowadził strefę ochrony zabytków i przestrzeni miejskich, m.in. przez ograniczenie ilości punktów handlowych.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Zobacz, jak naziści obchodzili pogańskie święto w okupowanym Krakowie

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto