Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Gminny program ma pomóc rozwiązać problemy alkoholizmu. Pod uwagę brane jest m.in. ograniczenie nocnej sprzedaży

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Aneta Żurek
Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyjęła Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2023-2026. Określa on lokalną strategię w zakresie zapobiegania uzależnieniom oraz minimalizacji szkód wynikających z używania alkoholu, narkotyków oraz z zachowań nałogowych. Jednym z proponowanych rozwiązań jest ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu, która w mieście budzi mieszane uczucia.

Program będzie realizowany z funduszy, które pochodzą z wydawania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz opłat za zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi w opakowaniach do 300 ml, czyli tzw. małpek.

Najważniejsze działania realizowane w ramach programu i kontynuowane co roku to: finansowanie terapii dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz realizowanie programów profilaktycznych w szkołach i placówkach wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Miasto wspiera również organizacje pozarządowe działające w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień.

Ważną zmianą w nowym programie jest wydłużenie okresu realizacji dokumentu do czterech lat, co pozwoli na kontynuację działań profilaktyczno-terapeutycznych o charakterze długoterminowym.

Do projektu wprowadzono także zapis o dążeniu do wprowadzenia ograniczeń dla nocnej sprzedaży alkoholu poza miejscem sprzedaży. "Przyjęcie przez Radę Miasta Krakowa uchwały wprowadzającej ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży z pewnością pomogłoby w walce z szeroką dostępnością alkoholu" - czytamy w programie. Jak piszą dalej projektodawcy, obecnie w Krakowie funkcjonuje ponad 1400 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy) oraz ponad 1400 punktów sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (restauracje, kawiarnie, itp.). Szacunkowo na terenie Krakowa funkcjonuje około 300 sklepów prowadzących całodobową sprzedaż napojów alkoholowych.

Jak podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych do 2020 r. 162 gmin (na 2477 gmin w skali kraju) postanowiło skorzystać z możliwości ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. W 2019 r. oraz na początku 2020 roku Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwróciła się w sumie do 18 gmin, które co najmniej rok wcześniej wprowadziły ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych z pytaniem o ocenę skutków funkcjonowania wprowadzonej regulacji. Znaczna większość badanych gmin
uznała wprowadzone ograniczenia za pozytywne (15 z 18 gmin).

Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie prowadzi szkolenia dla sprzedawców napojów alkoholowych i innych zainteresowanych służb w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży. W roku 2019 odbyły się 2 szkolenia dla 47 sprzedawców napojów
alkoholowych. W latach 2020-2021 szkolenia nie zostały przeprowadzone ze względu na stan epidemii COVID-19.

Konsultacje ws. wprowadzenia ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w Krakowie zakończyły się 15 grudnia. Ich wyniki poznamy wkrótce.

Działania profilaktyczne
W 2022 roku 78 proc. kwoty tego programu przeznaczona została na działania profilaktyczne. Prowadzone były m.in warsztaty dla uczniów z zakresu profilaktyki, szkolenia i konferencje dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych. Realizowano także zajęcia sportowe oraz wydarzenia promujące trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania czasu przez rodziny, dzieci i młodzież. Finansowane były również placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży ze środowisk wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem.

12 proc. budżetu tego programu były to środki na świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie leczenia uzależnień. Pozostałe 10 proc. kwoty było przeznaczone na prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Krakowie dla osób uzależnionych od alkoholu, funkcjonowanie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych przy Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Leczenie
W Krakowie osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistycznej w zakresie terapii uzależnień realizowanej w warunkach stacjonarnych, dziennych oraz ambulatoryjnych.

W 2021 roku Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakontraktował:

  • 13 poradni leczenia uzależnień
  • 7 poradni terapii uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu
  • 3 oddziały dzienne terapii uzależnienia od alkoholu
  • 1 oddział dzienny leczenia uzależnień
  • 1 oddział terapii uzależnienia od alkoholu – leczenie stacjonarne
  • 1 oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych (detoksykacja).

Ponadto osoby uzależnione mogą korzystać z bezpłatnej pomocy terapeutycznej w zakresie leczenia uzależnień w poradniach zdrowia psychicznego dla dorosłych (22 poradnie w Krakowie), oddziałach dziennych psychiatrycznych ogólnych (cztery oddziały w Krakowie) oraz oddziałach psychiatrycznych dla dorosłych (siedem oddziałów).

Na wszystkie działania w ramach programu została zaplanowana kwota w wysokości 29 milionów złotych.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Gminny program ma pomóc rozwiązać problemy alkoholizmu. Pod uwagę brane jest m.in. ograniczenie nocnej sprzedaży - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto