Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dlaczego autobusy i tramwaje jeżdżą dziś z flagami biało-błękitnymi?

red.
W związku ze Świętem Miasta Krakowa 2016 na tramwajach i autobusach pojawiły się dziś flagi biało-błękitne. Obchody Święta Miasta związane są z rocznicą otrzymania przywileju lokacyjnego przez Kraków.

Kraków. Autobusy i tramwaje jeżdżą dziś z flagami bało-błękitnymi

W 1257 r. na podstawie przywileju wytyczono Rynek i przyległe do niego ulice, określono prawa i obowiązki miasta, zasady handlu i rzemiosła. To dzięki lokacji Kraków zaczął intensywniej rozwijać się gospodarczo, a jego znaczenie polityczne wzrosło.

Z okazji Święta Miasta 2 czerwca odbył się Tradycyjny Pochód Lajkonika. Lajkonikowy orszak przemierzył przy dźwięku krakowskich melodii w wykonaniu kapeli Mlaskoty od lat niezmienioną trasę: od ulicy Senatorskiej, do Klasztoru Sióstr Norbertanek, następnie ulicami Kościuszki i Zwierzyniecką pod Filharmonię Krakowską, następnie ulicą Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego, gdzie o godzinie 19.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową miał miejsce finałowy taniec Lajkonika i odebranie „haraczu” z rąk Prezydenta Miasta.

3 czerwca odbyła się natomiast uroczysta msza święta w intencji Miasta Krakowa w Bazylice oo. Franciszkanów. Oprawę muzyczną tej uroczystości zapewnił Chór Cecyliański pod dyrekcją Tomasza Półtoraka. Tego samego dnia odbyła się Uroczysta Sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Kraków. Co oznaczają flagi biało-niebieskie na tramwajach i autobusach?

Autobusy i tramwaje są przyozdobione flagami biało-błękitnymi. Co oznaczają? Flaga biało-niebieska to flaga Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa ma postać płata składającego się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości, z których górny jest biały a dolny błękitny. Stosunek szerokości do długości płata wynosi 5:8. Flagi pojawiły się na autobusach i tramwajach właśnie z okazji Święta Miasta.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto