Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków - czas okupacji 1939–1945

Redakcja
Muzeum Historyczne wydało zbiór fotografii, wspomnień i faktów z życia mieszkańców Krakowa w czasie II wojny światowej.

Zobacz zdjęcia z wystawy w Fabryce Schindlera "Kraków - czas okupacji 1939-1945"


- Chcemy pokazać, że muzeum to nie tylko miejsce, do którego się przychodzi raz, by obejrzeć stałą wystawę, to także miejsce spotkań i wydawnictwo - mówił na promocji książki dyrektor Michał Niezabitowski.

Na spotkaniu w Fabryce Oskara Schindlera o książce, pracy nad nią i kulisach jej powstania opowiadali autorzy tekstów: Monika Bednarek, Edyta Gawron, Katarzyna Zimmerer i Grzegorz Jeżowski, a także prowadzący dyskusję poprowadzi prof. Jacek Chrobaczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego.

- To przewodnik po Krakowie czasu wojny, ale nie przewodnik geograficzny, a bardziej historyczny - mówił prof. Chrobaczyński. - Nie da się z nim spacerować ulicami miasta, bo jak widać, ma słuszną wagę nie tylko historyczną, ale i faktyczną - dodał.

Książka ma niemal 500 stron i wydana została w formacie dużego albumu. Zawiera teksty autorów scenariusza wystawy pod tym samym tytułem, jaką możemy oglądać w Fabryce Schindlera. Dotyczą one poszczególnych wątków poruszanych na ekspozycji, między innymi wspomnienia Lili Haber "Kraków, moje miasto", Katarzyny Zimmerer "Opowieści o codziennym życiu krakowian w okupowanym Krakowie" oraz życiu niemieckich urzędników, i wojennej tułaczki mieszkańców miasta autorstwa Edyty Gawron.

Teksty przeplatane są ponad 800-ma archiwalnymi zdjęciami, dokumentującymi zarówno Kraków przedwojenny i z czasów okupacji niemieckiej.

- Dostałem książkę w poniedziałek i do tej pory jeszcze jej dokładnie nie obejrzałem - przyznał prof. Chrobaczyński. - Historia jest fascynująca, a w tym wydaniu może pochłonąć człowieka bez reszty. Nie widziałem jej wcześniej gotowej, dlatego, jak trafiła w moje ręce, zamknąłem się w gabinecie i, jak to teraz mówi młodzież, odleciałem - zażartował profesor.

Na spotkaniu w Fabryce Schindlera, wśród publiczności obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, a także najstarsi obywatele miasta, którzy pamiętają czasy wojny i okupacji.

Książkę "Kraków – czas okupacji 1939–1945" można kupić w internetowym sklepie Muzeum Historycznego, oraz w Fabryce Oskara Schindlera.


Inne teksty o tematyce II wojny światowej w Krakowie:
Śladami historii w Krakowie - były obóz koncentracyjny Płaszów
Wrzesień 1939 [wideo] - zapis rozmowy z Julią Findysz
Wystawa fotografii o cmentarzach wojennych
Dzień Pamięci Ofiar Gestapo 2010
Niepodległość zaczęła się w Krakowie
Spacer po kirkucie przy synagodze Remuh [zdjęcia]
Obchody 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Wybuch wojny we wspomnieniach o. Leona Knabita [wideo]


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto