Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: 10. Tydzień Filmu Niemieckiego

red.
10. Tydzień Filmu Niemieckiego oraz konferencja: Kino niemieckie w ubiegłym dziesięcioleciu – tematy, języki filmowe, nowi mistrzowie i debiutanci.

Odbywający się corocznie w Krakowie Tydzień Filmu Niemieckiego w 2012 roku świętuje swoje dziesięciolecie. Z tej okazji chcielibyśmy zbilansować ostatnie dziesięć lat w kinie niemieckim. Obok projekcji filmów, planujemy konferencję, która poświęcona zostanie różnym problemom i aspektom pojawiających się w niemieckich filmach powstałych w ciągu ostatnich 10 lat. Cechuje je przede wszystkim duża różnorodność. Nowe rozwiązania formalne, charakterystyczne dla tzw. „szkoły berlińskiej” kształtowały filmowy krajobraz naszych zachodnich sąsiadów już od połowy lat dziewięćdziesiątych. Kolejna, dająca się wyraźnie zauważyć, tendencja w niemieckim filmie to portrety i problemy migrantów. Wciąż aktualna debata o integracji została podjęta także przez kino. Również niełatwa i nie do końca przyswojona najbliższa historia staje się ważnym filmowym tematem. Reżyserzy sięgają do czasów zarówno drugiej wojny światowej, jak i byłego NRD. Do pierwszego tematu podchodzą bez uprzedzeń, bez podziału na dobrych i złych i bez obarczania winą. O przeszłości NRD z kolei niemieckie kino opowiada z humorem, ale też nie przemilcza dramatycznych losów wielu mieszkańców wschodnich landów, jakie były ich udziałem. W filmie znajduje swoje odzwierciedlenie także nowy, tworzący się na naszych oczach świat pracy i obowiązujące w nim nieznane dotychczas relacje społeczne.
Obok filmów fabularnych niezmiernie ważnym faktorem współczesnej niemieckiej kinematografii jest także film dokumentalny

W ostatnim dziesięcioleciu na scenie filmowej pojawili się reżyserzy, którzy obecnie święcą triumfy na międzynarodowych festiwalach filmowych: Christian Petzold, Andreas Dresem i Hans Christian Schmid. Ten pierwszy, za swój ostatni film Barbara, będący opowieścią o niemieckiej lekarce żyjącej w NRD, otrzymał w tym roku Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, jako najlepszy reżyser. Pokazem tego filmu z udziałem reżysera, otworzymy tegoroczny Tydzień Filmu Niemieckiego. Będzie to także jego polska premiera.

Andreas Dresen, w przejmującym dramacie W pół drogi, relacjonuje przegraną walkę z rakiem, z którym zmaga się jego bohater. Reżyser otrzymał za ten obraz Niemiecką Nagrodę Filmową, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes został nagrodzony w sekcji Un Certain Regard. Również Hans-Christian Schmid zalicza się do tej generacji niemieckich twórców, która została zauważona i doceniona na polu międzynarodowym. Jego filmy od lat regularnie pojawiają się w konkursie Berlinale, a ostatni, Weekend w domu miał tam swoją premierę.

Wokół domniemanej, kazirodczej miłości austriackiego poety Georga Trakla do siostry osnuty jest film Christopha Starka Tabu – Obca jest dusza na ziemi. Trakl ranny podczas Pierwszej Wojny Światowej zmarł w szpitalu Wojskowym w Krakowie i tu został pochowany.
Christian Schwochow w filmie Niewidzialna nakręcił poruszający dramat młodej i wrażliwej aktorki wykorzystanej psychicznie i fizycznie przez reżysera, z którym przyszło jej pracować. Reżyser dotknął tu ważnego tematu przekraczania granic w relacjach międzyludzkich. Najnowszy film Roberta Thalheima to opowieść o przyśpieszonym dojrzewaniu i podejmowaniu w bardzo młodym wieku rozstrzygających o przyszłym życiu decyzji. Jego bohaterka chcąc wyjechać na Zachód z ukochanym musi rozstać się z najbliższą sobie osobą, siostrą bliźniaczką. Tradycyjnie na zakończenie przeglądu pokażemy film dokumentalny. Tym razem będzie to portret znanego także w Polsce niemieckiego polityka Joschki Fischera. Śledząc jego życiową drogę reżyser prowadzi nas jednocześnie przez 60 lat powojennej historii Niemiec.

Organizowany przez Dom Norymberski, we współpracy z German-Films, Instytutem Goethego i Krakowskim Centrum Kinowym ARS, przegląd jest doskonałą okazją do zapoznania się z ubiegłorocznym dorobkiem kinematografii naszych zachodnich sąsiadów, która już od wielu lat cieszy się uznaniem zarówno rodzimej jak i międzynarodowej krytyki i z pewnością należy do najciekawszych w Europie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto