Konkretna zmiana! 20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce

Materiał informacyjny Województwo Małopolskie

Co można zrobić przez 20 lat mając do dyspozycji 70 mld zł ? Całkiem sporo. Wystarczy tylko przypomnieć sobie jak wyglądała Małopolska w 2004 r., a jak prezentuje się dzisiaj. Żyjemy w zupełniej innej rzeczywistości. Uwolniona energia małopolskich samorządów, przedsiębiorców i naukowców wsparta mocą Funduszy Europejskich zaowocowała dynamicznym rozwojem regionu, który przekłada się na nowe miejsca pracy, innowacyjne projekty badawcze i poprawę jakości życia mieszkańców. Wzrost gospodarczy i społeczny Małopolski jest widoczny na każdym kroku.

Kilometry dróg, nowoczesne szpitale, szkoły, środki komunikacji, elektroniczna administracja, badania naukowe, odrestaurowane zabytki, rewitalizacja parków miejskich, centrów małych miejscowości – obszary, w których dokonał się postęp można by wymieniać w nieskończoność. Działo się naprawdę wiele. Od spektakularnych, realizowanych z wielkim rozmachem inwestycji, po niewielkie, lokalne przedsięwzięcia służące małym społecznościom. Od wsparcia dla instytucji, przedsiębiorstw, po tych najbardziej potrzebujących, wymagających szczególnego rodzaju pomocy: osoby z niepełnosprawnościami, seniorów, wykluczonych społecznie. Wszystkie, bez względu na skalę, tak samo ważne, potrzebne, bo dające mieszkańcom Małopolski nowe możliwości i w tych zwykłych, przyziemnych sprawach jak dojazd do pracy czy przedszkole dla dziecka, ale i w sytuacjach trudnych, gdzie w grę wchodzi poczucie bezpieczeństwa, zdrowie i życie. Skok cywilizacyjny, który dokonał się przez te 20 lat dzięki unijnym funduszom sprawił, że ludziom po prostu żyje się lepiej.

Jubileusz skłania do wspomnień i podsumowań. Przypomnijmy więc sobie jak było, i zobaczmy jak jest teraz tam, gdzie ze wsparciem przyszły unijne fundusze.

Willa Czerwony Dwór - perła stylu zakopiańskiego.

Czerwony Dwór usytuowany w samym sercu Zakopanego to jedna z najpiękniejszych ale i najważniejszych tamtejszych budowli.

W willi przez lata mieszkało i bywało wiele wybitnych postaci kultury, nauki i polityki: Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski, Zofia Nałkowska, Witkacy. Po II wojnie światowej budynek został przekazany na cele oświatowe. Mieściły się w nim m.in. schronisko młodzieżowe i przedszkole.

Unikatowe dziedzictwo kulturowe Podhala wymaga szczególnej oprawy, dlatego dzięki unijnemu dofinansowaniu budynek wyremontowano i przekazano na cele kulturalne.

Na nowo wydobyto piękno rzeźbień nad drzwiami i na tragarzach oraz na zewnętrznych ścianach werandy, zagospodarowano otoczenie wokół willi, gdzie powstała scena plenerowa oraz przestrzeń wystawiennicza. Willa pełni funkcje centrum kultury promującego sztukę rodzimą. Odbywają się tutaj warsztaty twórczości ludowej, wykłady i spotkania autorskie. To miejsce szczególne, bowiem zwiedzający mogą zobaczyć, jak powstają przedmioty użytkowe, przyczyniając się m.in. do ochrony ginących zawodów na Podhalu oraz ochrony materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Zakopanego i Podhala.

Dworzec "Biblioteka Skawina"

Popadający w ruinę XIX-wieczny dworzec kolejowy w Skawinie stał się dzięki Funduszom Europejskim stał się siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej. Licząca ponad 40 tys. woluminów placówka stała się wzorowym przykładem tego, jak zrewitalizować zaniedbany zabytek, połączyć tradycję z nowoczesnością, a z podróżnego zrobić czytelnika.

Dofinansowanie unijne pozwoliło na wyremontowanie zabytkowego budynku i nadanie mu podwójnej funkcji – oprócz standardowej obsługi pasażerów, informacji kolejowej i turystycznej na odnowionym dworcu znalazła swoje miejsce Miejska Biblioteka Publiczna.

Dzięki podjazdom i windom z obiektu mogą korzystać też osoby z niepełnosprawnościami. Biblioteka podąża z biegiem czasu i oferuje innowacyjne formy wypożyczania książek. Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami mogą je zamówić telefonicznie z dostawą do domu. Natomiast pracujący mają możliwość odbioru bezpłatnej przesyłki z lekturami z dowolnego paczkomatu na terenie gminy.

Działalność placówki nie ogranicza się tylko do udostępniania książek. To także najróżniejsze akcje – konkursy, wystawy, warsztaty, zajęcia dla dzieci podczas ferii i wakacji, spotkania z ciekawymi ludźmi.

W tym roku mija 60 lat od powstania w Niepołomicach pierwszej Zamiejskiej Stacji Obserwacyjnej Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, która dała początek Młodzieżowemu Obserwatorium Astronomicznemu.

W 2021 r. MOA zyskało nową siedzibę, którą zbudowano dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych. Powstał nowoczesny kompleks budynków, zaprojektowany z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, pokryty częściowo tzw. zielonym dachem, gdzie w komfortowych warunkach odbywają się zajęcia edukacyjne, a pasjonaci astronomii mogą prowadzić całonocne obserwacje nieba.

Obwodnica Miechowa

Północna obwodnica Miechowa to jedna z 13 obwodnic powstałych w Małopolsce dzięki Funduszom Europejskim. Wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja znacznie poprawiła komfort życia w mieście. Dzięki niej zmotoryzowani bezpieczniej i szybciej mogą dojechać do celu, a mieszkańcy zyskali ciszę i spokój. Dodatkowo powstała infrastruktura ułatwiająca komunikację: chodniki, zatoki autobusowe, bariery ochronne. Wykonano też specjalne przejścia dla zwierząt i przejazdy gospodarcze.

Z roku na rok po Małopolsce jeździ się coraz lepiej i bezpieczniej. Między innymi dzięki takim inwestycjom jak obwodnica Miechowa możemy chronić to, co dla nas najcenniejsze – ludzkie zdrowie i życie.

Gdy przystępowano do budowy nowego mostu na rzece Sękówce w Sękowej, na trasie Tarnów-Gorlice-Granica Państwa, dotychczasowa przeprawa obchodziła jubileusz 50 lecie i stanowiła poważne zagrożenie nie tylko dla kierowców, ale także dla pieszych.

Unijne dofinansowanie pozwoliło na nowa inwestycje, która służy zarówno mieszkańcom, jak i turystom jadącym na Słowację.

Wybudowany nowy most znacznie poprawił komfort jazdy oraz wyeliminował ograniczenia tonażowe. Wybudowano nowe ronda oraz piesze i rowerowe ścieżki. Teraz dzięki nowej przeprawie jeździ się wygodnie i bezpiecznie.

Powstał w 1783 roku, kiedy na polskim tronie zasiadał król Stanisław August Poniatowski i jest najstarszym tego typu miejscem w Polsce.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo o nim mowa gromadzi dziś tysiące okazów roślin na powierzchni prawie 10 ha. To wyjątkowa oaza zieleni w centrum miasta oraz "żywe muzeum" flory odwiedzane co roku przez tysiące osób.

Integralna częścią Ogrodu są jego szklarnie. W ostatnim czasie, dzięki Funduszom Europejskim odnowiono i zrekonstruowano szklarnię Victoria, w której rośnie mierzący 14 metrów wysokości daktylowiec kanaryjski, zasadzony w połowie XIX wieku oraz urzekającą pięknem egzotycznych storczyków „Holenderkę”.

Można tu poczuć klimat tropików. Odnowiona palmiarnia zapewnia komfortowe warunki i roślinom i tym, którzy je podziwiają. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Niebawem ogród czeka kolejna inwestycja z FE – odbudowa oranżerii.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto