Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kochana Babciu, Kochany Dziadziu...[felieton]

milpsa
milpsa
Dla najmłodszych Baba, Dada, dla starszych Babcia, Babunia, Dziadek, Dziadziuś. Jakkolwiek byśmy ich nie nazwali, to zawsze gdy o nich pomyślimy, uśmiechamy się. Teraz nadchodzi ich święto – jak możemy je uczcić, by i na ich twarzach zagościł uśmiech?

Babcie od zawsze rozpieszczają swoje wnuki. Gdy jesteśmy małymi dziećmi, kupują najpiękniejsze zabawki, ubranka, a słodycze w ich szufladach zdają się nie kończyć. Uwielbiają spędzać czas z wnukami i pomagają swoim dzieciom w wychowaniu ich jak tylko mogą. To właśnie na babcie, nasze mamy mogą liczyć po przyjściu z porodówki. I to właśnie dzięki ich opiece nad nami, nasze mamy mogą mieć chwilę odpoczynku. Gdy jesteśmy starsi, możemy liczyć na ich radę - o prowadzeniu domu oraz rozwiązywaniu problemów każdej gospodyni nikt nie wie więcej niż one.

Dziadkowie są nieco bardziej surowi, mają pewne zasady, których nie złamie nawet słodka mina wnuczka. Jednak podobnie jak babcie, kochają nas bezgranicznie i tak naprawdę świata poza nami nie widzą. To oni najchętniej wprowadzają wnuków w tajniki majsterkowania, tak by w przyszłości ich żony były dumne z posiadania „Pana - złotej rączki” w domu.

Teraz nadchodzi ich święto - dobry czas na to, by podziękować im za to, jacy są wspaniali.

Ale nie idźmy za tłumem, nie bądźmy banalni i nie kupujmy gotowych prezentów! Sami zróbmy upominek, bo to właśnie te najbardziej ucieszą nasze babcie i dziadków. Takie drobiazgi to najlepsze świadectwo tego jak ich kochamy. Są dla nas drodzy, więc wkładamy w zrobienie upominku coś najważniejszego – serce. Nasi dziadkowie na pewno to docenią, bo uwielbiają dostawać od wnuków oryginalne prezenty.

A oto moja lista pomysłów – korzystajcie z niej do woli lub niech będą dla Was inspiracją:

Prezent od małego wnuka:

1. Odcisk rączki dziecka z masie solnej ozdobiony farbkami. (przepis znajdziecie na Internecie) Można również odrysować rączkę na kartce i pokolorować.

2. Ludziki z modeliny . Jeśli Twoje dziecko ma talent artystyczny, niech ulepi np. postać babci i dziadka.

3. Laurka. Może być wykonana na różne sposoby – z kartki, z tekturki, można ją zrobić nietypowymi technikami, ponaklejać małe lustereczka, zrobić samemu doklejane ozdoby. Koniecznie nie zapomnijcie o życzeniach w środku !

4. Rysunek w ramce. Dziecko może narysować coś ładnego dla babci i coś ładnego dla dziadka a całość wsadzić w podwójną ramkę .

5. Album ze zdjęciami – przekrój dzieciństwa. To jest prezentowy hit – album zawierający zdjęcia dziecka od samego urodzenia aż do dnia dzisiejszego. Komentarz pod zdjęciami mile widziany;)

6. Kolorowe baloniki z rysunkami. Zwykłe baloniki mogą stać się niezwykłe, gdy dostaną się w ręce malca, który na pewno wyczaruje na nich coś oryginalnego dla dziadków. Kolorowo i wesoło.

7. Koszulka dla dziadka z własnoręcznym rysunkiem lub odciskami rączek. Dzięki farbkom malującym po tkaninach można ze zwykłej podkoszulki wyczarować arcydzieło, więc… do dzieła

8. Kwiaty z bibuły. Można zrobić bukiet lub opleść nimi i wypełnić cały koszyczek.

9. A może… koncert piosenek? Jest jeszcze parę dni, by się do niego przygotować. Można zaprosić babcię do Was lub pójść do niej i zrobić dziadkom niespodziankę. Dziecko będzie w żywiole a dziadkowie w siódmym niebie.

10. Ciasto. Można z rodzicami upiec ciasto i okazjonalnie je ozdobić.

A teraz rady dla trochę starszych:

1. Zaprosić babcię do kina/teatru/kawiarni/na koncert. Babcie zazwyczaj siedzą w domach i rzadko wychodzą, więc to jest świetna okazja by to zmienić.

2. Skarpety robione na drutach. Dziadkom bywa zimno, szczególnie w stopy, więc jeśli umiesz, to zrób je koniecznie!

3. Robiona biżuteria – dziś bardzo popularne jest robienie samodzielnie biżuterii – można stworzyć specjalny komplet dla babci.

4. Dekoracja na stół. Choć święta minęły, to można zrobić śliczną dekorację całoroczną. Wszystkie materiały bez problemu zakupisz w Krakowie, np. organtyna, kokardki, brokat itd.

5. Świeczka. Można kupić zwykła szeroką świeczkę i samemu ją ozdobić, może wyżłobić napis „ Dzień Babci” czy datę „ 21 stycznia” ?

6. Pudełko na biżuterię - można zrobić z twardego kartonu, obkleić kolorowym papierem, pomalować, wkleić lusterko itd.

7. Decoupage. Technika, która polega na obklejania starych przedmiotów resztkami tkanin, papieru, serwetkami. Można np. poprosić dziadka by dał nam jakiś stary wazon babci , lampkę czy ramkę na zdjęcia, a my nadamy jej nowego wyrazu. Babcia będzie miło zaskoczona, gdy zobaczy swoją „starą-nową” rzecz.

8. Rozmowa, rozmowa, rozmowa. Na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu dla naszych dziadków, więc może chociaż w ten dzień spędźmy z nimi np. cały wieczór – wysłuchajmy opowieści z ich dzieciństwa, i podzielmy się tym, co dzieje się u nas.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której zapomnieć nie wolno! – DATA

DZIEŃ BABCI - 21 STYCZNIA,

DZIEŃ DZIADKA - 22 STYCZNIA






od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kochana Babciu, Kochany Dziadziu...[felieton] - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto