MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już jutro Małopolska Noc Naukowców 2010!

Redakcja
Prawie 400 naukowców, ok. 100 studentów, 55 eksperymentów, 47 warsztatów, 50 wykładów, 41 otwartych laboratoriów, a także 23 konkursy oraz 2 widowiska teatralne - tak w liczbach prezentować się będzie jutrzejsza Noc Naukowców 2010.

Już jutro, 24 września 2010 roku mieszkańcy Małopolski po raz czwarty będą mieli możliwość na własne oczy zbaczyć naukowe eksperymenty. W tym roku Noc Naukowców odbywa się równolegle w trzech miastach województwa: w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Noc Naukowców będzie okazją do spotkania naukowców nie tylko w laboratoriach, salach wykładowych, gdzie pracują na co dzień, ale i w nietypowych sytuacjach i fascynujących miejscach. Naukowiec stanie się aktorem, genialnym reżyserem, przewodnikiem po tajemniczych zakątkach laboratoriów, współzawodnikiem.

Głównym celem imprezy jest przybliżenie zawodu naukowca i zachęcenie młodych ludzi młodych do wybrania kariery naukowej, a także ukazanie, jak wielki wpływ na nasze życie ma praca naukowca oraz jak wynalazki ułatwiają nam życie, czyniąc je ciekawszym.

Podczas imprezy zorganizowane zostaną pokazy, doświadczenia, eksperymenty naukowe z udziałem publiczności, otwarte zostaną laboratoria i instytuty naukowo-badawcze, na co dzień zamknięte dla społeczeństwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w warsztatach, ciekawych wykładach i konkursach organizowanych z udziałem naukowców.

Wydarzenie "Noc Naukowców" w Małopolsce zyskało już charakter cykliczny. Poprzednie edycje przedsięwzięcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem (w 2007 r. ok. 3500 osób, w 2008 r. ok. 15 000 uczestników, w 2009 r. blisko 20 000). Szacuje się, że informacja o Małopolskiej Nocy Naukowców 2010 dotrze do 1,5 mln osób, a w samym wydarzeniu weźmie udział nawet 30 000 uczestników.

W realizacji projektu będzie uczestniczyć 10 partnerów z regionu - 6 szkół wyższych, 2 instytuty naukowe, 2 instytucje kultury. W celu zapewnienia sprawnej realizacji przedsięwzięcia Województwo Małopolskie postanowiło zawrzeć porozumienie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Rolniczym, Politechniką Krakowską, Akademią Sztuk Pięknych, Akademią Górniczo - Hutniczą, Instytutem Fizyki Jądrowej PAN, Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu.

Ponieważ znaczną część uczestników Nocy Naukowców stanowią dzieci, rozszerzony został zakres zajęć skierowanych wprost do najmłodszych uczestników wydarzenia (dzieci w wieku od 4 lat), które to z wielkim zaciekawieniem biorą udział w prowadzonych przez naukowców warsztatach. Do tegorocznej Nocy Naukowców wprowadzono większą liczbę pokazów, warsztatów typu "zrób to sam", podczas których uczestnicy mogą sami zostać naukowcami (zrobić eksperyment, skonstruować np. zegar słoneczny i zabrać do domu).

Z uwagi na dużą liczbę miejsc w Krakowie podjęto decyzję o wynajęciu zabytkowego tramwaju, który będzie kursował na specjalnej trasie "w stronę naukowca" w Małopolską Noc Naukowców 2010.

Popularność wydarzenia w regionie i nie tylko, spowodowała iż zorganizowano specjalny pociąg z Małopolski Zachodniej (od Oświęcimia do Krakowa - trasa ok. 80 km), który  zatrzymując się na stacjach przywiezie do Krakowa (i odwiezie w godzinach nocnych) mieszkańców tej części regionu. Na taką decyzję ma wpływ fakt, iż w zachodniej części regionu nie są organizowane wydarzenia w trakcie Nocy, dlatego zapewniona zostanie mieszkańcom tej części województwa możliwość sprawnego i bezpłatnego dojazdu i udziału we wszelkich spotkaniach w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2010.

Podczas Nocy odbędzie się także efektowny pokaz laserów - uczestnicy obserwujący kolorowe promienie lasera tworzące w synchronizacji z muzyką ruchome konstelacje przestrzenne, będą mieć wrażenie przeniesienia w zupełnie inny wymiar.

Swój udział w projekcie zadeklarowali naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rolniczego, Politechniki Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Górniczo – Hutniczej, Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Instytutu Ekspertyz Sądowych, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, a także pracownicy Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. W Tarnowie organizatorem działań związanych z realizacją projektu będzie Mościckie Centrum Kultury.

Małopolska Noc Naukowców jest finansowana w ramach 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Całkowita wartości projektu ma wynieść 141 359,60 euro, a wysokość unijnego dofinansowania - 119 169,12  euro. Wkład finansowy Województwa Małopolskiego to 22 190,48 euro (wynagrodzenie pracowników zaangażowanych w realizację projektu - menedżerów poszczególnych pakietów prac, koszty wynajmu sali w Kijów.Centrum, gdzie odbędzie się uroczyste rozpoczęcie wydarzenia, koszt zakupu nagród dla laureatów konkursu filmów amatorskich "W pogoni za naukowcem").

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto