Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Klata Reżyseruje w Radiu Kraków - w listopadzie premiera słuchowiska

red.
Już 11 listopada na antenie Radia Kraków premiera słuchowiska wyreżyserowanego przez Jana Klatę – słynącego z kontrowersji, jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Po "Weselu" Andrzeja Seweryna, tym razem Radio Kraków proponuje projekt o eksperymentalnym charakterze. A wszystko z okazji jubileuszu 85-lecia rozgłośni.

Data premiery nie jest przypadkowa. Słuchowisko zrealizowane zostanie na podstawie współczesnej powieści pt. „Dumanowski” Wita Szostaka, będącej próbą rekonstrukcji zawiłej historii życia Józafata Dumanowskiego. Według licznych biografów, którym nigdy nie udało się ustalić ostatecznej wersji jego życiorysu, Dumanowski jest mężem stanu i pustelnikiem, sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem. Jego losy splatają się z życiem znanych historycznych postaci tworząc niezwykłą historię 123 lat rozbiorów. Czy istnieją jeszcze białe plamy i czy polska historia skrywa nadal nieznane zdarzenia i bezimiennych bohaterów?

Bardzo trudno jest czasem rozróżnić, co jest zmyślone, a co się naprawdę wydarzyło – mówi Jan Klata, reżyser słuchowiska – Styk fikcji i prawdy jest naprawdę interesujący. Kiedy czytam biografię Dumanowskiego pióra Wita Szostaka, to Dumanowski jest dla mnie bardziej prawdziwy i fascynujący niż wielu historycznych ojców naszej niepodległości. W teatrze ciekawy jest ten właśnie moment splatania się rzeczywistości z czymś, co nie do końca znajduje oparcie w faktach.

Kulisy powstawania słuchowiska zdradza autor radiowej adaptacji powieści Sebastian Majewski:

Ta książka stała na półce i zachwyciła nas tytułem DUMANOWSKI oraz imieniem i nazwiskiem autora WIT SZOSTAK. Obu panów nie znaliśmy, więc postanowiliśmy poznać - Dumanowskiego przez Szostaka i Szostaka przez Dumanowskiego. Nie wiedzieliśmy wtedy, że to dopiero początek niezwykłej przygody. Bo wraz z Dumanowskim i Szostakiem poznaliśmy niezwykłość polskiej i krakowskiej historii na przestrzeni 123 lat od roku 1795 do 1918. Poznaliśmy sensacyjne fakty z życia Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i marszałka Piłsudskiego. Wreszcie też dowiedzieliśmy się, kim są świtezianki i co się działo na Kleparzu. Na tę przygodę z Dumanowskim i Szostakiem zapraszamy też słuchaczy Radia Kraków.

Akcja słuchowiska toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - budując interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu.

Cieszę się, że zanim jeszcze Jan Klata obejmie fotel dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie, wyreżyseruje słuchowisko w Radiu Kraków – mówi Marcin Pulit, Redaktor Naczelny i Prezes Radia Kraków. - Choć reżyser na razie nie zdradza wszystkich swoich pomysłów, jedno jest pewne - formuła słuchowiska będzie zaskakująca. To projekt o eksperymentalnym charakterze. Spodziewamy się radiowego wydarzenia na miarę „Wojny światów” Orsona Wellesa. Efekt już 11 listopada na naszej antenie.

Słuchowisko na podstawie „Dumanowskiego” w reżyserii Jana Klaty to druga w tym roku superprodukcja radiowa zrealizowana przez Radio Kraków. W lutym w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbyła się premiera słuchowiska „Wesele” w reżyserii Andrzeja Seweryna (premiera wydawnictwa zawierającego 4 CD i 1 DVD z zapisem „Wesela” już w tym tygodniu na Targach Książki w Krakowie). W połowie grudnia kolejna sensacyjna premiera – słuchowisko „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej wyreżyserowane przez Jerzego Stuhra w gwiazdorskiej obsadzie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto