Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie przeciwdziałać meningokokom?

Aleksander Glowania
Aleksander Glowania
Wczesne rozpoznanie Inwazyjnej Choroby Meningokokowej jest obiektywnie trudne nawet dla lekarza. Dzieje się tak, gdyż chorobę mogą sygnalizować nawet najbanalniejsze symptomy.

Do takich symptomów należą m.in. bóle mięśni, wysoka temperatura czy ból głowy.

Odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji o zakażeniach meningokokami są Ogólnopolskie Dni Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych, trwające przez cały wrzesień, a organizowane  w ramach kampanii "Nie! Dla meningokoków".

- Inicjatywa ma na celu stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie rosnącej licznie zakażeń meningokokowych w kraju: środowiska medycznego, organizacji pozarządowych, służb sanitarnych i władz samorządowych - mówi Anna Przybyll, Network PR.

Co to są meningokoki?

Meningokoki to bakterie, które przenoszą się drogą kropelkową. Szacuje się, że nawet zwykłe kichnięcie co piątego Polaka rozsiewa patogeny. I choć w ten sposób może zakazić się każdy, to najbardziej narażone na to są dwie grupy wiekowe: dzieci przed ukończeniem szóstego roku życia i młode osoby pomiędzy 11 a 24 rokiem życia.
W tych dwóch grupach mieściły się wszystkie przypadki zachorowań, jakie w ostatnich miesiącach wstrząsały opinią publiczną. Zakażeniu sprzyja przebywanie w większych grupach rówieśniczych, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie bakterie łatwo się rozprzestrzeniają, specyficzny styl życia, w którym normą jest dzielenie się kanapką, picie z tej samej butelki czy pierwsze pocałunki oraz obniżona odporność młodych organizmów. 

W Polsce szczepienia przeciw meningokokom grupy C są umieszczone na liście szczepień zalecanych, ale nie są objęte refundacją. Ten fakt sprawia, że wielu rodzicom trudniej jest podjąć decyzję o takim szczepieniu.

Organizatorom kampanii "Nie! Dla meningokoków" udało się zaprosić do współpracy pielęgniarki z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Dzięki temu, w tym roku szkolnym w wielu podstawówkach, gimnazjach i liceach odbędą się lekcje edukacyjne nt. dróg zakażenia, ryzykownych zachowań oraz umiejętności rozpoznawania objawów zakażeń meningokokowych.


Kampania edukacyjna "Nie! Dla meningokoków" organizowana jest przez fundację Aby Żyć, której jednym z celów jest przeciwdziałanie rosnącej liczby zachorowań na Inwazyjną Chorobę Meningokokową w Polsce. Kampania została objęta patronatem: Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich, i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Partnerem kampanii jest firma Baxter Polska.

Kampanii towarzyszy serwis internetowy, gdzie można znaleźć informacje dotyczące najczęstszych dróg zakażenia, grup ryzyka, typowych objawów i przebiegu choroby meningokokowej, a także wirtualną poradnię, w której można zadać pytanie lekarzowi i otrzymać kompleksową informację, dotyczącą zakażenia lub szczepień profilaktycznych.






od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto