Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ilu uchodźców może przyjąć Kraków?

Dawid Serafin
Fot: Adam Wojnar
Ilu uchodźców jest w stanie przyjąć Kraków? Pismo z takim pytaniem wpłynęło właśnie do krakowskiego magistratu. Wysłał je wojewoda małopolski, który zbiera informacje dla Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Przedstawiciele miasta na pytanie jeszcze nie odpowiedzieli. Podkreślają jednak, że sprawą uchodźców powinien się zająć rząd, a nie władze lokalne.

WIDEO: Szczyt UE ws. migrantów zakończony. Miliard euro na pomoc uchodźcom i ochrona granic

Źródło: TVN 24, x-news.pl

[zaj_kat]Urząd czeka z odpowiedzią

Informację, że dokument dotarł do magistratu, potwierdza Jan Brodowski, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.- Zwróciliśmy się o przekazanie informacji dotyczących gotowości przyjęcia uchodźców przez miasto Kraków oraz określenia potencjalnej liczby osób, które mogłyby zostać przyjęte. Czekamy na odpowiedź - mówi Brodowski. - Pismo nie zawiera wskazań ani sugestii co do liczby i pochodzenia potencjalnych uchodźców. Podobne pismo trafiło do władz wszystkich gmin w Małopolsce - dodaje.

Tymczasem władze Krakowa z odpowiedzią się nie śpieszą.- Stanowisko w tej sprawie wypracujemy po konsultacjach na posiedzeniu Unii Metropolii Polskich. Chcemy uzgodnić z pozostałymi miastami wspólną strategię, skonsultować, jak inni do tego podchodzą - wyjaśnia Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa. - Przede wszystkim czekamy jednak na ruch rządu w sprawie uchodźców - dodaje.

W Krakowie nie ma miejsca

Co jednak będzie, jeśli rząd zdecyduje, że Kraków musi przyjąć uciekinierów? Czy miasto ma miejsce, żeby ich zakwaterować? Jeżeli tak, to gdzie?

Może w szkołach? Taki pomysł miał wójt podtatrzańskiego Kościeliska, do którego dotarło takie samo pytanie od wojewody. Planował umieścić uchodźców w przyszkolnych salach gimnastycznych. Szybko się jednak wycofał z tej deklaracji po protestach mieszkańców.

- W krakowskich szkołach nie ma na to miejsca. Wszystkie budynki mamy zajęte - odpowiada od razu Katarzyna Cięciak, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji. - Poza tym w kompetencjach władz miasta nie leży zajmowanie się uchodźcami. Dlatego temat rozlokowania ich w szkołach w ogóle nie istnieje - ucina.

Podobnego zdania jest Katarzyna Zapała, dyrektorka Zarządu Budynków Komunalnych. - Nasze obiekty są zajęte. Nie ma możliwości, by jednocześnie zamieszkała w nich duża grupa uciekinierów. Poza tym to sytuacja czysto hipotetyczna, bo w naszych kompetencjach nie leży zajmowanie się uchodźcami - powtarza ten sam argument szefowa ZBK.

Może Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu? Dyrektor jednostki Marcin Korusiewicz odpowiada krótko: - Nie mamy w swoich zasobach budynków odpowiednich, by mogły w nich zamieszkać jakiekolwiek osoby.

Wiadomo natomiast, że uchodźcy, którzy przyjechaliby do Krakowa, mogą zamieszkać przy ulicy Rydla w byłych budynkach straży granicznej. Takiej informacji wojewodzie udzieliła Agencja Mienia Wojskowego. Wojsko nie podaje jednak szacunkowej liczby osób, które mogłyby zamieszkać w tych budynkach.

Uczelnie otwarte

Tymczasem deklarację przyjęcia uciekinierów na studia po apelu minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej złożyły krakowskie uczelnie.

- Jesteśmy gotowi zapewnić kształcenie i środki do życia na pięć lat 20 osobom - mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. Podobną obietnicę złożyły władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, choć na razie konkretnych liczb nie chcą deklarować. Wiadomo, że studenci-uchodźcy, którzy zostaną przyjęci, mogą liczyć na zwolnienie z opłat i stypendium.

Uniwersytet Papieski zapowiedział przygotowanie miejsc dla 10 osób. Mogą one także liczyć na stypendium, które ułatwić ma im codzienne funkcjonowanie. Otwarte na uchodźców są także władze Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Pedagogicznego, choć tu jeszcze nie ma mowy o konkretach.

Wczoraj w kościele Dominikanów odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w intencji uchodźców. Przewodniczył mu bp Grzegorz Ryś.

WspółPR. Magdalena Mróz, Julia Kalęba

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto