Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta ArcelorMittal pod lupą WIOŚ. Kary nie będzie?

Bartosz Dybała
internauta dawid woliński
Około 18 kg pyłów przedostało się do powietrza po sobotniej awarii w hucie ArcelorMittal. Tak wynika ze wstępnych ustaleń Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Kontrola trwa nadal i zakończy się w przyszłym tygodniu.

WIOŚ w swoim komunikacie potwierdził, że awarii uległ system odpylania konwertora. Przyczyną było zamarznięcie rury odpływowej. Emisja pyłów poza halę trwała 31 minut. W tym czasie nie odnotowano wzrostu stężenia pyłu PM10.

Kary dla ArcelorMittal najprawdopodobniej nie będzie. „Z wstępnych ustaleń wynika, że było to zdarzenie technologiczne nieplanowane, bez udziału substancji niebezpiecznej, ale skutkujące widocznym dla mieszkańców wyprowadzeniem w sposób niezorganizowany emisji pyłowej do powietrza” – czytamy w komunikacie WIOŚ. A w takim przypadku przepisy nie przewidują kary.

Mieszkańcy informowali także o dziwnych rozbłyskach nad hutą, które mogły przypominać wręcz wybuchy. Jak tłumaczą inspektorzy, były spowodowane procesami technologicznymi.

– Wylewanie żużla o wysokiej temperaturze (ok. 1200 stopni Celsjusza) na hałdę lub w kafarze generuje dużą ilość pary wodnej, która podświetlona rozbłyskiem, jest widoczna na filmach – tłumaczy Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Przypomnijmy, że kłęby brązowego dymu unosiły się w sobotę nad hutą ArcelorMittal. Zaalarmowali o tym okoliczni mieszkańcy. Okazało się, że w zakładzie doszło do awarii konwertora, czyli urządzenia do produkcji stali.

Krakowianie po raz kolejny byli zaniepokojeni, gdyż to nie pierwszy taki przypadek. Dane są niepokojące. Okazuje się bowiem, że od początku 2015 roku w krakowskiej hucie, w wyniku awarii, wydostało się do atmosfery blisko 5 tys. kilogramów pyłów. Tak wynika z raportu, który przygotował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Przedstawiciele ArcelorMittal zapewniają, że nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Oświadczenie ArcelorMittal Poland ws. wstępnych wyników kontroli WIOŚ w krakowskiej hucie

Emisja niezorganizowana do atmosfery 11 lutego br.
W sobotę 11 lutego w krakowskiej hucie doszło do emisji niezorganizowanej (czyli pozakominowej) znad hali stalowni.
Spaliny powstające w procesie produkcji stali odprowadzane są bezpośrednio znad konwertora (urządzenie do produkcji stali) i trafiają do mokrej oczyszczalni. W sobotę niskie temperatury spowodowały zamarznięcie rury odpływowej stanowiącej część tej instalacji. System odpylania pracował, ale ilość odpylanych spalin zmniejszyła się o ok. 30 proc. Większość pyłów została skierowana do oczyszczalni, ale niestety część z nich trafiła do atmosfery - doszło do emisji niezorganizowanej znad hali stalowni. Nasi pracownicy niezwłocznie zatrzymali konwertor. O zdarzeniu poinformowaliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. Jeszcze w sobotę w hucie pojawili się inspektorzy WIOŚ. Emisja pyłowa, do której doszło, została oszacowana na ok. 18 kg. Głównym składnikiem pyłu były tlenki żelaza i tlenki wapnia.
Jeszcze w sobotę usterka została usunięta, a konwertor uruchomiony ponownie; obecnie instalacja pracuje normalnie.
„Rozbłyski” nad Nową Hutą w ślad za publikacją rmf24.pl
W poniedziałek 13 lutego RMF FM opublikowało nagrania „rozbłysków” nad Nową Hutą. Termin opublikowania materiału sugerował, że rozbłyski te mają związek z sobotnim zdarzeniem w krakowskiej hucie. W rzeczywistości zdjęcia zostały wykonane wcześniej i nie należy ich łączyć z emisją z soboty.
ArcelorMittal Poland zwrócił się do RMF o udostępnienie nagrań w lepszej rozdzielczości, bez efektu „time lapse”(czyli znaczącego przyspieszenia). Niestety stacja inną wersją materiałów nie dysponuje. Specjaliści krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland wielokrotnie obejrzeli nagrania zarejestrowane z Kopca Kościuszki. Ze względu na niską jakość nagrań trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest źródłem sfilmowanych „rozbłysków”. Według specjalistów krakowskiego oddziału ArcelorMittal Poland efekt „rozbłysków” może być widoczny w trakcie procesu wylewania żużla. Proces ten występuje w zakładzie od momentu jego powstania i jest on zapisany w pozwoleniach zintegrowanych dla poszczególnych instalacji. Wylewanie żużla odbywa się całą dobę, nie tylko w nocy.
ArcelorMittal Poland od roku 2004 w krakowskiej hucie zainwestował już ponad 3 mld zł. Te projekty i wyłączenia instalacji przełożyły się na znaczące obniżenie emisji pyłowej z zakładu. Emisja z roku 2016 stanowiła jedynie 10 proc. emisji z roku 2004.

ZOBACZ TAKŻE: Policja radzi, jak zapobiegać kradzieżom samochodów

źródło: naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto