Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum nr 36 - szkoła sukcesu [ZDJĘCIA]

Magdalena Peszko-Doktor
Od roku 2009, kiedy to po raz pierwszy zmierzono tzw. Edukacyjną Wartość Dodaną, Gimnazjum nr 36 im. Św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego szczyci się zaszczytnym tytułem „Szkoły Sukcesu”, ale po klei…

Szkoła znajduje się na osiedlu Dywizjonu 303 bl. 66, przestronny wielosegmentowy budynek bez barier architektonicznych, z dużą salą gimnastyczną tudzież kilkoma salami mniejszymi oraz rozkładanym w czasie jesienno zimowym wielkim balonem, dodajmy do tego jeszcze boisko wielofunkcyjne. Wszystko to służy pomnażaniu tężyzny fizycznej uczniów.

Koniecznie trzeba wspomnieć o szerokich korytarzach – pozostałości po czasach, kiedy uczęszczało tu o wiele więcej uczniów niż obecnie. Dziś swobodnie wszyscy się mieszczą. Szkoła pracuje na jedną zmianę. A pochwalić wypada się jeszcze biblioteką z czytelnią wyposażoną w stanowiska komputerowe, strzelnicą sportową i siłownią, salą multimedialną i oczywiście stołówką szkolną z szefem gwarantującym dobrą jakość i wyborny smak obiadów.

Profesjonalizm nauczycieli, ale i pasja z jaką do zawodu podchodzą gwarantuje wysoki poziom nauczania. Wielu spośród nich to Egzaminatorzy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Niebagatelną rolę odgrywa również dobra organizacja pracy szkoły, od września ubiegłego roku kierowanej sprawną ręką nowej pani dyrektor mgr Ewy Dziekan.

Uczniowie mają możliwość uczestnictwa w wielu rodzajach zajęć pozalekcyjnych, czyli: obozach naukowych, warsztatach językowych, kołach przedmiotowych, zajęciach taneczno-teatralnych, zajęciach artystycznych, kole dziennikarskim, kole krajoznawczo-turystycznym, kole strzeleckim, szkółce narciarskiej, warsztatach literackich, także w wielu rodzajach pozalekcyjnych zajęć sportowych, a to: zajęcia pływackie, taneczne, tenis ziemny, badminton. Organizowane są wyjazdy szkoleniowe samorządu uczniowskiego. Dobrze funkcjonuje opieka pedagogiczna, psychologiczna i pielęgniarska.

Certyfikat SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO mówi sam za siebie, aczkolwiek nie oznacza to, że ktokolwiek, jeśli o sprawę bezpieczeństwa chodzi, spoczywa tu na laurach. W szkole funkcjonuje monitoring. Stale dyżurują woźni, osoby anonimowe nie mogą do szkoły przeniknąć.

Szkoła jest organizatorem konkursu poetyckiego „Wiersze i wierszyki” o zasięgu dzielnicy, a także organizatorem i uczestnikiem turniejów sportowych o zasięgu dzielnicy, m.Krakowa i województwa. Bierze udział w projektach „Młodzież pamięta”, „Tramwaj patriotyczny”. Angażuje się w akcje charytatywne: Pola Nadziei, Szlachetna Paczka, Mam Marzenie. Korzysta z bezpłatnej kulturalnej oferty m. Krakowa: Noc Naukowców, Noc Teatrów, Festiwal Nauki, Noc Muzeów, Europejski Dzień Języków Obcych, Muzeobranie…

Oferta edukacyjna tej szkoły na rok szkolny 2012/2013 wygląda bardzo obiecująco.

Oto pokrótce planowane profile klas pierwszych:
Klasa A – ogólna z autorskim programem nauczania JĘZYKA ANGIELSKIEGO
(5 godzin tygodniowo).

Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich biorą udział w: Europejskim Dniu Języków Obcych w Krakowie, Dniu Angielskim i Dniu Amerykańskim w Gimnazjum nr 36, szkolnych obchodach dnia św. Patryka, spektaklach teatralnym w języku angielskim, Małopolskim Konkursie Języka Angielskiego, Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego, zwiedzają wystawy fotografii prasowej Word Press Photo. Ponadto: klasy pierwsze – biorą udział w Festiwalu Filmów Dziecięcych, zwiedzają Cmentarz Rakowicki z objaśnieniami w języku angielskim, odbywają lekcję języka angielskiego w restauracji amerykańskiej, uczestniczą w warsztatach kulturoznawczych dotyczących Irlandii, biorą udział w lekcji chemii i matematyki częściowo po angielsku, odwiedzają British Council, zwiedzają Kraków, słuchając komentarza w języku angielskim.

W klasie drugiej jest również możliwość przygotowania projektu edukacyjnego w języku angielskim.
W klasie trzeciej natomiast uczniowie zdają próbny egzamin gimnazjalny z angielskiego.
Oprócz wymienionych zdarzeń okazjonalnych , na co dzień lekcje są urozmaicane oglądaniem filmów w wersji oryginalnej, słuchaniem piosenek, czytaniem poezji i fragmentów prozy anglojęzycznej. Organizowane są również wyjścia na filmy, wystawy, warsztaty kulturoznawcze oraz konkursy językowe i kulturoznawcze na poziomie szkolnym, międzyszkolnym i ogólnopolskim.
Odbyły się spotkania z młodzieżą z Niemiec, Holandii i Francji w Gimnazjum nr 36 oraz wyjazd uczniów tej szkoły do Francji.

Klasa B – ogólna z programem TANECZNO-TEATRALNYM (program własny).
Atutem jest tu współpraca z aktorami, tancerzami i choreografami krakowskich teatrów. Odbywają się warsztaty teatralne, lalkarskie, taneczne, spektakle z udziałem wszystkich uczniów, plenery malarskie. Realizowane są układy choreograficzne o różnej skali trudności.
Praca w zespołach klasowych polega na: przygotowaniu układu tanecznego z udziałem wszystkich uczniów klasy, także przygotowanie spektaklu z zaangażowaniem wszystkich uczniów, kształtowanie poczucia rytmu i estetyki ruchu na lekcjach wychowania fizycznego poprzez naukę i doskonalenie tańców standardowych (w klasie pierwszej - walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep, fokstrot; w klasie drugiej – samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive, elementy gimnastyki akrobatycznej; w trzeciej – salsa i rock & roll fitness). Wdrażane są również elementy gimnastyki ogólnorozwojowej.

Warsztaty artystyczne to m.in. tworzenie biżuterii. Oczywiście organizowane są wyjścia do opery, filharmonii, teatru, spotkania z aktorami…

Klasa C – ogólna z programem KRAJOZNAWCZO- TURYSTYCZNYM (program własny)
W ramach realizacji programu będą możliwe m.in. poznanie walorów turystycznych Krakowa i okolicy (wycieczki piesze, rowerowe, gry terenowe), wyjazdy na narty, wycieczki krajoznawcze krajowe i zagraniczne – zasięg i program tych ostatnich będzie zależał od decyzji rodziców.
Przewidywane są dodatkowe zajęcia z grafiki komputerowej oraz nowoczesnych metod prezentacji zdjęć.

A oto niektóre imprezy realizowane od pierwszej do trzeciej klasy – cykl gier terenowych pod hasłami „Kraków – swego nie znacie” i „Znane postacie w Krakowie”; gry i zabawy terenowe z wykorzystaniem mapy miasta; biegi na orientację; w klasie pierwszej kilkudniowy wyjazd integracyjny w góry; w klasie drugiej kilkudniowa wycieczka z elementami turystyki kwalifikowanej; wycieczki i spacery po bliższej i dalszej okolicy obejmą: osiedle Dywizjonu 303 i 2. Pułku Lotniczego, Muzeum Lotnictwa, forty dawnej twierdzy Kraków, zabytki architektury i przyrody na terenie dzielnic nowohuckich, kopce krakowskie – Krakusa, Kościuszki, Piłsudskiego, Wandy, krakowskie parki – Planty, Błonia, Park im. H. Jordana, Park Krakowski, Park Bednarskiego, dolinki podkrakowskie, Kazimierz, Bulwary Wiślane, Krakowski Szlak Techniki, Kraków XIX wieczny, Gotyk oraz Renesans i Barok w Krakowie, wycieczka rowerowa do Tyńca lub zamku w Korzkwi; udział w – Nocy Naukowców, Nocy Muzeów, Festiwalu Nauki.

Klasa D – ogólna z zajęciami rozszerzającymi zainteresowania INFORMATYCZNE.
Uczęszczając do tej klasy uczniowie mogą uzyskać Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL (European Komputer Driving Licence). Zaświadcza on, że jego posiadacz potrafi prawidłowo realizować przy pomocy komputera podstawowe zadania, takie jak: edycja tekstów, wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego, a także sieci komputerowej. Kontrola tych umiejętności jest realizowana jako 7 egzaminów, w tym 1 teoretyczny i 6 praktycznych. Rozłożenie egzaminów ECDL w trzyletnim cyklu nauczania wygląda następująco: w klasie pierwszej – moduły 1 i 2; w klasie drugiej – moduły 3, 4, 7; w klasie trzeciej – moduły 5 i 6. Egzaminy obejmują następujące obszary zastosowań komputerów i technologii informatycznej: podstawy technik informatycznych, użytkowanie komputerów, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i prezentacyjna, usługi w sieciach.
Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych jest jednolity w całej Europie.
Fakt zdania egzaminów z poszczególnych modułów jest odnotowywany przez egzaminatora w Europejskiej Karcie Umiejętności Komputerowych. Jest ona wymieniana na Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych po zdaniu wszystkich 7. egzaminów w ciągu maksymalnie 3. lat. Certyfikat ECDL zachowuje swoją ważność bezterminowo.

Więcej informacji na stronie http://www.ecdl.com.pl.

Klasa E – ogólna z zajęciami rozszerzającymi zainteresowania SPORTOWE
Celem głównym jest tu nauczanie i propagowanie tenisa stołowego, tenisa ziemnego oraz badmintona. W programie – nauczanie poszczególnych elementów techniki gry oraz doskonalenie jej, udział w zawodach w roli zawodnika lub obserwatora, uczestnictwo w innych dyscyplinach sportu jako dyscyplinach uzupełniających (lekkoatletyka, gry sportowe).
Zajęcia odbywają się na boisku wielofunkcyjnym – w okresie letnim oraz, w czasie zimowym, - „pod balonem” lub w hali sportowej. Planowane zawody – cykliczny turniej tenisa stołowego o Puchar Dyrektora ZSO nr 14, cykliczny turniej badmintona, zawody międzyklasowe w tenisie ziemnym. Zajęcia prowadzą – mistrz Polski w tenisie stołowym i trener ekstraklasowej drużyny „Podgórze” Kraków Zbigniew Kostuch oraz nauczyciele wychowania fizycznego Gimnazjum nr 36.
Młody człowiek, podejmujący naukę w Gimnazjum nr 36 w Krakowie, ma szansę zdobyć nie tylko rzetelną wiedzę i umiejętności ( zgodnie z Podstawą Programową), ale pod kierunkiem zaangażowanych w pracę nauczycieli rozwinąć swoje zainteresowania i realizować pasje.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto