Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmu Niemego wraca do Krakowa. "Szczęśliwa trzynastka" w Kinie pod Baranami

Redakcja
mat. prasowe
Święto filmu i muzyki rozpocznie się 6 grudnia.

Na festiwalu zobaczymy dzieła niemej kinematografi. Do udziału w imprezie tradycyjnie zaproszono też wybitnych instrumentalistów, którzy uzupełnią nieme filmy swoimi muzycznymi interpertacjami.

W programie tegorocznej edycji zobaczymy m.in. ukraińskiego "Cwaniaka" z z 1929 roku, czy polsko-austriacki "Kult ciała" (Rapsodia miłości) z 1930 roku, stanowiący adaptację skandalizującej powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. "Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego".

Widzowie 13. FFN będą mogli zobaczyć też niezwykły dokument relacjonujacy brytyjską ekspedycję na Biegun Południowy, kierowaną przez Roberta Falcona Scotta w latach 1910-1913 ("The Great White Silence", 1924 rok) oraz przegląd dzieł Władysława Starewicza, pioniera poklatkowego filmu lalkowego.

Na deser organizatorzy zostawili wykonanie muzyki na żywo do obsypanego Oscarami "Artysty".

Filmowa historia Krakowa

Na festiwalu będzie można zapoznać się z historią Krakowa. Na archiwalnych filmach zobaczymy m.in. obchody setnej rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego, czy procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą więc spacerować po krakowskich plantach i Lasku Wolskim z początku XX wieku. Sprawdzą, jak wówczas działała gazownia miejska, a jak Zakład Oczyszczania Miasta.

Towarzyszącą wszystkim festiwalowym projekcjom muzykę na żywo wykonywać będą m.in. improwizujący polski duet SZa/Za, czeski akustyczno-elektroniczny zespół DVA, jeden z najlepszych krajowych zespołów gitarowych, Kristen, jazzujące Levity; ambientowy Pleq, Marcin Pukaluk oraz przyjaciel festiwalu, kompozytor muzyki filmowej, Adrian Konarski.

Pierwszy raz w historii Festiwalu Filmu Niemego w programie znajdzie się też pasmo dla dzieci. Dwudniowe Baranki w niemym kinie poświęcone będą początkom kinematografii, z którymi maluchy zapoznają się w trakcie projekcji i warsztatów. Muzykę w niemym kinie przybliży im krakowski zespół Frá leikskóla (islandzkie: od przedszkola).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto