Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Małopolsce pod znakiem Powstania Styczniowego

redakcja
redakcja
Program małopolskiej 21. edycji EDD zapowiada się bardzo ...
Program małopolskiej 21. edycji EDD zapowiada się bardzo ... Jakub Popiel
Program małopolskiej 21. edycji EDD zapowiada się bardzo ciekawie.

Muzeum Historyczne Krakowa zaprasza na wystawę "W bój lećmy zwyciężać", której ideą jest uczczenie Powstania Styczniowego i jego dziedzictwa w Krakowie. Wystawa koncentruje się wokół wybranych postaci historycznych, ściśle związanych z Krakowem i działaniami powstańczymi.

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano". Wybór tematu wynika z faktu, że tegoroczne EDD zbiega się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. W związku z tym Narodowy Instytut Dziedzictwa chce zwrócić uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które odegrały ogromną rolę w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Weekend 14-15 września można spędzić w Suchej Beskidzkiej. Tu w Miejskim Muzeum otwarta będzie wystawa "Fundacje Komorowskich i ich wpływ na rozwój Suchej".

Odkryj tajemnice prawobrzeżnego Krakowa

Wystawa przedstawia historię dwóch najcenniejszych zespołów zabytkowych: zamkowo-parkowego i kościelno-klasztornego. W komnatach muzeum zaprezentowane zostaną cenne dzieła sztuki w postaci malarstwa, rzeźby, licznych pamiątek, dokumentów i archiwaliów związanych z historią miejscowości, zamku i parafii od XVII do XIX wieku.

27-28 września z kolei odbędą się Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Stowarzyszenie podgorze.pl, które po raz 12 organizuje to wydarzenie, zachęca do zwiedzania, poznawania i odkrywania Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa.

Dla zwiedzających zostaną udostępnione przede wszystkim miejsca na co dzień niedostępne - kościelne wieże, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe. W tym roku zgodnie z tematem przewodnim EDD, szczególna uwaga zostanie poświęcona początkom Podgórza i jego najstarszym obiektom.

W ubiegłym roku w EDD zaangażowało się ponad 390 miejscowości z całej Polski, odbyło się 1642 imprez, w których uczestniczyło blisko 300 tysięcy osób.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, której celem jest promocja zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Więcej informacji na stronie: www.edd.nid.pl

 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto