"Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce"

Materiał informacyjny Towarzystwo Projektów Edukacyjnych
Harcerstwo w Polsce ma długą i bogatą historię, zajmując niezmiennie ważne miejsce w sercach wielu Polaków. Przypomnieniu tego, jak ważnym ruchem społecznym w kontekście historycznym i współczesnym jest, posłużą wydarzenia pod hasłem "Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce". Już 23 września, w Krakowie na Placu Wielkiej Armii Napoleona zostanie otwarta wielkopowierzchniowa wystawa zewnętrzna. Ponadto tego samego dnia o godzinie 19.00 na Rynku Podgórskim odbędzie się koncert "Dziś jest Pojutrze".

Dziś, jutro, pojutrze

Korzenie harcerstwa sięgają przełomu XIX i XX wieku. Metoda harcerska została zapożyczona i dostosowana do naszych realiów bezpośrednio od angielskiego lorda Roberta Baden-Powella. Za ojca organizacji harcerskich na ziemiach polskich uznaje się zaś Andrzeja Małkowskiego, który już w roku 1911 we Lwowie wydał rozkaz zatwierdzający działalność pierwszych 4 drużyn harcerskich. Od tego czasu harcerstwo rozprzestrzeniała się intensywnie na terenach polskich.

Borys Skrzyński

Nazwa wydarzenia "Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce" również jest symboliczna. Pierwszy człon tytułu wiąże się nieodłącznie z okresem działalności harcerstwa w czasie II Wojny Światowej. Podobnie jak wiele organizacji podczas niemieckiej okupacji, również polski ruch harcerski musiał zejść do podziemia ukrywając swoje istnienie. Rozpoczęła się działalność pod konspiracyjnym kryptonimem "Szare Szeregi". Właśnie w tym czasie narodziło się hasło i program "Dziś, jutro, pojutrze". Każde ze słów skrywało znaczenie i instrukcję do działania. "Dziś" to okres okupacji i przygotowanie do powstania, "Jutro" przekładało się na otwartą walkę zbrojną z okupantem, "Pojutrze" zaś oznaczało pracę w wolnej Polsce. Dziś jest Pojutrze.

Borys Skrzyński

Wystawa

23 września pierwsze z wydarzenie spod hasła "Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce" stanowi wielkopowierzchniowa wystawa plenerowa. Oglądający będą mieli możliwość dogłębnego zanurzenia się w historii harcerstwa w Polsce. Bogato ilustrowane plansze ekspozycyjne przybliżą nam sylwetki kluczowych postaci, jak również najważniejsze punkty w historii działalności harcerskiej. Poznając fakty, daty oraz bohaterów - harcerzy i harcerki, przekonamy się, że to wędrówka po losach wielu niezwykłych ludzi o niezłomnych charakterach. Zyskamy tym samym niezwykłą szansę przyjrzeć się ich oddaniu w przyjaźni, odpowiedzialności za siebie, bliskich i ojczyznę.

Otwarcie wystawy na Placu Wielkiej Armii Napoleona odbędzie się o 23 września o godzinie 16.30, a przy okazji inauguracji przewidziane zostały pamiątkowe upominki - tematyczne przypinki oraz albumy.

Borys Skrzyński

Koncert

Istnieje wiele możliwości zanurzenia się w historię, a jedną z nich pozostaje muzyka. W ramach projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” 23 września, na Rynku Podgórskim, o godzinie 19.00 odbędzie się wyjątkowy koncert. Darek "Maleo" Malejonek, dyrektor muzyczny wydarzenia, poprowadzi nas przez niezwykłe dzieje harcerstwa przywołując zarówno znane utwory w nowych aranżacjach, jak również oczaruje nas całkowicie świeżymi kompozycjami. Do współpracy nad projektem zaproszone zostało pokaźne grono artystów. Zaśpiewają dla Was między innymi Marika, Kasia Malejonek, Mona, Lilu, Siostry Melosik, Arkadio i Bosski Roman, a oprawę instrumentalną zapewnią Tomasz Mackiewicz, Tomasz „T.etno” Drozdek oraz Kacper Popek.

Wyjątkowa historia harcerstwa, która jest mało znana szerszemu gronu, zostanie opowiedziana za sprawą dźwięków melodii i tekstów piosenek nawiązujących do bohaterów i ducha harcerstwa. Bogata ścieżka instrumentalna oraz rytmiczne refreny zachęcą do refleksji i zadumy nad nieco zapomnianymi, ale nadal niezwykle istotnymi w dzisiejszym świecie, zagadnieniami, takimi jak poświęcenie, służba i bohaterstwo.

Wyjątkowy repertuar zawierać będzie zarówno utwory, które od lat znajdują się w śpiewnikach harcerskich jak:

  • "Idą Skauci" w świeżej interpretacji Sióstr Melosik
  • "Modlitwę Szarych Szeregów" wzruszająco zaśpiewaną przez Darka "Maleo" Malejonka

Jak również i nowe, niepublikowane wcześniej utwory:

  • "Termopile" - piosenka, w której wspólne wykonanie z łatwością, i całą pewnością chętnie włączycie się, zostanie zaśpiewany będzie przez ARKADIO oraz Kasię Malejonek

Na koncert oczywiście zapraszamy wszystkich - wielbicieli muzyki, którzy chcą czerpać radość z roznoszących się w powietrzu dźwięków, dzielnych wokalistów, którzy zechcą uświetnić występ, jak również fanów poruszających, lirycznych opowieści.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Oczywiście można przyjść samemu, ale warto zabrać bliskich lub znajomych, aby odbyć tę niesamowitą muzyczną podróż wspólnie. Mile widziane są również większe grupy. Dla uczestników koncertu przewidziane są drobne upominki - pamiątkowe przypinki oraz albumy związane z wydarzeniem. Dodatkowo, dla pierwszych 8 zgłoszonych grup organizatorzy przygotowali pakiety z płytami muzycznymi. Grupy zorganizowane, klasy szkolne oraz drużyny harcerskie prosimy o zgłaszanie swojego udziału na adres mailowy: [email protected].

Mateusz Skrzyński


Projekt „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” realizowany jest przez Fundację Towarzystwo Projektów Edukacyjnych z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej i Fundacją PGE. Współorganizatorem wydarzenia jest Małopolski Okręg Harcerzy ZHR, zaś Partnerem wydarzenia jest Centrum Kultury Podgórze.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: "Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto