Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie

Katarzyna Czaja
Katarzyna Czaja
Uroczysta msza święta, apel poległych i złożenie wieńców - tak Kraków świętuje Dzień Pamięci Ofiar Gestapo.

Od 2007 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje Dzień Pamięci Ofiar Gestapo. W tym roku uroczystości są obchodzone w dniach 10 – 11 września. Mają na celu przypomnienie tragicznej historii gmachu Domu Śląskiego przy ul.
Pomorskiej 2
, gdzie urzędowało w czasie II wojny światowej gestapo.

- To w tej siedzibie bito, maltretowano, mordowano ludzi - mówił Wiktor Krzyżanowski, kombatant. Obecnie w budynku znajdują się zabytkowe cele aresztu gestapo z zachowanymi inskrypcjami więźniów.

Uroczystości przy Pomorskiej 2 poprzedziła msza święta w kościele św. Szczepana. Około godziny 10.00 pod tablicą pamiątkową zebrali się przedstawiciele Krakowa i konsulatów, a także kombatanci, harcerze oraz poczty sztandarowe uczniów gimnazjum i liceum. Towarzyszyła im Kompania Honorowa 2 Korpusu Zmechanizowanego i orkiestra Garnizonu Kraków. Przyszło również trochę starszych ludzi, którzy pamiętali jeszcze czasy, gdy przy Pomorskiej 2 była siedziba gestapo.

Zebrani wysłuchali przemówienia Michała Niezabitowskiego. Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa przypomniał, że w tym roku Dzień Pamięci Ofiar Gestapo poświęcony jest Henrykowi Sroce, harcerzowi krakowskich Szarych Szeregów i żołnierzowi Armii Krajowej, który został aresztowany i zamęczony na śmierć przez gestapo.

Jako kolejny zabrał głos przedstawiciel kombatantów, Wiktor Krzyżanowski. Wspominał czasy, kiedy w budynku Domu Śląskiego decydowano o aresztowaniach, osadzaniu w więzieniach i obozach koncentracyjnych. - Niech pamięć o tragedii ludzi, którzy byli maltretowani w tym gmachu nigdy nie zginie i będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń - zaapelował.

Na koniec Krzysztof Rybicki z Kompanii Honorowej poprowadził apel poległych. - Oddaliście swoje życie w imię miłości ojczyzny, stańcie do apelu! - wzywał. Żołnierze oddali ogłuszającą salwę honorową. Później przybyłe delegacje, w tym przedstawiciele Rady Miasta, środowisk kombatanckich i harcerzy, złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Uroczystości zakończyły się odegraniem przez orkiestrę Garnizonu Kraków "My, Pierwsza Brygada".

Zobacz program jutrzejszych uroczystości.


Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto