MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziecko w podróży - kilka porad jak dobrze przygotować malucha do wyjazdu

Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska
Podróż wiąże się ze zmianą środowiska, klimatu. Ważna jest również kwestia szczepień. Dlatego warto mieć na uwadze kilka aspektów, które pomogą nam się dobrze przygotować do wyjazdu.

Podróżowanie obecnie jest bardzo popularne. Dzięki otwartym granicom, możemy zwiedzić większość krajów Unii Europejskiej bez zbędnych formalności, a tanie linie lotnicze zachęcają nas cenami. Z kolei biura podróży oferują egzotyczne kraje za nie wielką ceną. Nic tylko podróżować. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą nas czekać za granicą, zwłaszcza, gdy mamy dziecko.

Jak być dobrze przygotowanym do podróży, czyli co rodzic powinien zabrać i zrobić przed wyjazdem?

Najważniejsza jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który poradzi nam, jakie lekarstwa zabrać ze sobą w miejsce, do którego chcemy się wybrać lub ewentualnie, jakie szczepionki dziecko powinno odbyć przed wyjazdem. Należy pamiętać: każdy kraj niesie za sobą inne choroby. Gdy wybieramy się do Egiptu, Tunezji lub innych krajów Arabskich, należy pamiętać o tym, że jest tam inna flora bakteryjna, która może wywołać u nas nieprzyjemne problemy żołądkowe. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność, zwłaszcza, że na urlop przyjechaliśmy po to żeby wypocząć a nie chorować.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie szczepienia są zalecane na wyjazd do danego państwa, a zrealizować je możemy dzięki Programowi Szczepień Ochronnych (obowiązkowych i zalecanych).

Niestety nie jesteśmy w stanie przeciwdziałać każdej chorobie szczepiąc się, ale możemy u lekarza pierwszego kontaktu zasięgnąć kilku porad jak się od nich ustrzec, i co zrobić, gdy na nie zachorujemy. Takimi chorobami są: cholera (kraje klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego w Azji, Afryce i Ameryce Południowej), wirusowe zapalenie wątroby typu A (choroba tak zwanych "brudnych rąk"), wścieklizna (na całym świecie głównie), dur brzuszny (w krajach o niskim poziomie sanitarno-higienicznym w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej), żółta gorączka (region dżungli południowoamerykańskiej i tereny afrykańskiej sawanny), japońskie zapalenie mózgu (Azja i zachodnia część Pacyfiku), zakażenia wywołane przez meningokoki (Afryka Subsaharyjska, Półwysep Arabski oraz Indie).

Alergia, udar cieplny lub mały podróżnik z chorobą przewlekłą - konsultacja z lekarzem

Z alergią walczy już blisko 30 proc. populacji dziecięcej, a skutkami mogą być zmiany skórne, astma i wiele innych. Przyczyną alergii zazwyczaj są metale, zapachy, pokarmy i wiele innych, aby zapobiec niepotrzebnym reakcjom organizmu należy dokładnie prześledzić klimat i pokarmy, jakie możemy spotkać w kraju, do którego się udajemy, ale ważne jest to by zaopatrzyć się w lekarstwa, które pomogą nam przeciwdziałać skutkom alergii.

Udar cieplny to kolejna choroba, która może nam uprzykrzyć wyjazd, a która może ponieść za sobą bardzo niebezpieczne zagrożenia dla życia malucha. Dlatego dbajmy o to, by nawadniać naszego małego turystę i pilnujmy, by zawsze miał nakrycie na głowie, żeby nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Jeśli nasze dziecko cierpi na chorobę przewlekłą należy szczególnie zadbać o jego komfort psychiczny i fizyczny oraz dopilnować, by otrzymało zalecone mu leki. Gdy podróżujemy samolotem pamiętajmy o tym by wszystkie lekarstwa, jakie mamy zabieramy ze sobą były spakowane do bagażu podręcznego, gdyż zdarzają się sytuacje, w których zaginie nam bagaż główny, gdzie zapakowane mamy wszystkie leki, zamiast polecieć z nami np. do Paryża poleci do Londynu, a my musimy podać naszemu dziecku insulinę i co wtedy? Dlatego, lepiej "dmuchać na zimne" i być przygotowanym na wszystko.

Co może czekać nas w podróży?

Bardzo często, podróż uprzykrzyć nam może choroba lokomocyjna, najsilniej odczuwana przez dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Na chorobę lokomocyjną składają się trzy elementy, które przesyłają informacje do naszego organizmu, w jakiej obecnie pozycji się znajdujemy, czyli jest to: błędnik, oczy i mięśnie. Muszą one pozostać w harmonii, gdy na przykład chodzimy, do naszego mózgu docierają sygnały o tym, że stawiamy kolejne kroki, ale gdy jedziemy samochodem i czytamy książkę do naszego organizmu docierają sprzeczne informacje takie jak przyspieszanie, zwalnianie oraz pokonywanie zakrętów i wzgórz a nasz wzrok nie rejestruje informacji z zewnątrz. Dlatego informacje, jakie przekazywane są do naszego organizmu są sprzeczne, co powoduje, że widziany przez nas obraz postrzegany jest przez nasze ciało jako halucynacje, które wywołane są trucizną i aby pozbyć się jej z naszego organizmu uruchamia się w nas mechanizm obronny, czyli wymioty. Aby zapobiec tak nieprzyjemnym zdarzeniom należy: wyglądać przez okno patrząc w kierunku jazdy i obserwując horyzont, jeśli to nie pomaga należy spróbować odwrócić uwagę dziecka lub skłonić go do snu, a jeśli to nie pomoże warto zaopatrzyć się w leki, które ułatwią nam podróżowanie z maluchem.

Co może czekać nas na miejscu?

Gdy już dotarliśmy do celu naszej podróży, możemy napotkać na problem związany z silnym słońcem, dlatego zawsze warto zabezpieczyć się w takich sytuacjach. Dzieci szczególnie mogą być narażone na poparzenie słoneczne, dlatego należy zakupmy kremy z wysokim filtrem, ale warto być też przygotowanym na ewentualne poparzenie słoneczne. Uważajmy także na owady, które mogą nas użądlić bądź ukąsić i uzupełnijmy naszą apteczkę w odpowiednie specyfiki, zapobiegające oraz łagodzące objawy ukąszeń.

Nie zrażajcie się tymi wszystkimi informacjami. Zawsze lepiej być dobrze przygotowanym na każdą ewentualność. Nie zamieniajmy naszego bagażu w aptekę, po prostu zorganizujmy wyjazd sobie i dziecku tak, by czuć się komfortowo. Pamiętajmy, że nikt tak dobrze nam nie poradzi jak pediatra, więc skonsultujmy się z lekarzem, poradźmy się go, co najlepiej należy wziąć ze sobą do kraju, do którego się wybieramy, poczytajmy o tym, co może nas w nim spotkać. Najważniejsze, żeby zaszczepić w dzieciaku bakcyla podróży.

Informacje zaczerpnięte z darmowego poradnika "Podróż z dzieckiem" opracowanego przez lekarzy ze Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im.św. Ludwika w Krakowie.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto