Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Część oskarżonych w procesie "mafii śmieciowej" ze Skawiny usłyszała już wyroki

Marcin Banasik
Marcin Banasik
17 osób z 41 oskarżonych w sprawie tzw. mafii śmieciowej ze Skawiny usłyszało już wyroki za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni po dobrowolnym poddaniu się karze usłyszeli wyroki kilku miesięcy więzienia, grzywny i mają do wykonania prace społeczne. W sprawie pozostałych osób wciąż toczy się proces. Łącznie na ławie oskarżonych zasiadło 41 osób w tym 34 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Natomiast 6 osób występuje poza strukturą grupy, ale były związane ze składowaniem odpadów niebezpiecznych.

FLESZ - Reforma więziennictwa - rozmowa z Michałem Wosiem

od 16 lat

Sprawa kilkunastu oskarżonych została przekazana do odrębnego postępowania po tym, jak mężczyźni dobrowolnie poddali się karze. Wyroki są nieprawomocne. Osoby, które zarządzały "gangiem" lub pełniły w nim inną kluczową rolę, dalej nie przyznają się do winy.

W toku postępowania ustalono, że grupą kierował Andrzej N., a jej działalność trwała w okresie od 2017 r. do 2 kwietnia 2019 r. Andrzej N. sprzedał usługi odbioru i zagospodarowania odpadów niebezpiecznych szeregu podmiotom gospodarczym - transakcje o łącznej wartości 23 mln zł - działając z zamiarem porzucenia odpadów, celem uniknięcia kosztów związanych z ich unieszkodliwieniem. Ustalono, że tylko około 1 proc. odpadów niebezpiecznych został odebrany przez uprawnione do tego podmioty, co stanowiło około 800 ton odpadów, o wartości brutto 164 tys. zł.

55 tys. ton odpadów na nielegalnych składowiskach

W oparciu o dane księgowe ustalono, że spółka Clif ze Skawiny nabyła (odebrała od wytwórców) 56 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych, z czego zutylizowała 720 ton. Pozostałe 55 tys. ton odpadów (co stanowi około 2300 naczep samochodowych 24 tonowych) trafiały w formie płynnej bądź zmieszanej na nielegalne składowiska lub zalegały w magazynie w Jaworznie i Skawinie.

Członkowie grupy zajmowali się transportem odpadów niebezpiecznych i ich składowaniem, czynili to wbrew przepisom ustawy, w takich warunkach i w taki sposób, że mogło to zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach.

Były to głównie odpady przemysłu chemicznego, petrochemicznego, farbiarskiego, lakierniczego i motoryzacyjnego, o właściwościach wywołujących m. in. nowotwory, lub zwiększających zachorowalność na nie, lub działających szkodliwie na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych osobników płci męskiej i żeńskiej oraz powodujących toksyczność rozwojową u potomstwa, zaburzenia układu endokrynnego, a nadto negatywnie wpływające na środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Część oskarżonych w procesie "mafii śmieciowej" ze Skawiny usłyszała już wyroki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto