Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja Jana Pawła II: dzień wielkich wzruszeń wiernych w Rzymie

Marta Paluch
Andrzej Banaś
Najpierw płakały kobiety. Niepostrzeżenie, łzy ciekły im po twarzach. Potem broda zaczęła się trząść drobnemu pielgrzymowi z Brazylii. Choć trzymał się dzielnie, łzy zaczęły mu kąpać na czarną koszulę. Po kilku minutach płakali nawet twardzi mężczyźni. W napięciu, które pojawiło się między pielgrzymami na początku mszy beatyfikacyjnej, trudno było powstrzymać łzy.

Czerwone balony do nieba

Młoda dziewczyna, drobna blondynka, chowa twarz w dłoniach - modli się. Obok, z przewieszonym przez przegub różańcem starsza kobieta w białym kostiumie. Wpatruje się w nieduży brązowy kwadracik - ołtarz przed wejściem do bazyliki św. Piotra. Pielgrzymi, z których większość nie przespała nocy, czekają. Nad ich głowami unosi się ogromna biała wstęga "Dei Gratias". Ciągną ją w stronę nieba czerwone baloniki z napisem "Jan Paweł II". Za trzy minuty zacznie się msza, podczas której zostanie uznany za błogosławionego.

Beatyfikacja Jana Pawła II: msza beatyfikacyjna na placu św. Piotra (ZDJĘCIA)

Zdjęcie ich poruszyło

"Viva el papa! Viva" - krzyczą siostry zakonne z Argentyny. Benedykt XVI zaczyna ceremonię i pojawia się na telebimach ustawionych na placu. W Watykanie jest 10.03. - Już nie mogłem się doczekać. Dwa tysiące kilometrów i ponad pięć lat po śmierci papieża. Od wczoraj siedzę jak na szpilkach - szepcze Jorge z Madrytu mrużąc oczy.

Zdjęcia z placu św. Piotra

Pielgrzymów z początku zajmują sprawy organizacyjne. Msza jest po łacinie. - Proszę sobie nastawić na 93,3, tam jest wszystko tłumaczone - radzi pani z Wrocławia. Ma ze sobą niewielkie radyjko. Inni nastawiają je sobie na telefonach komórkowych. Wielu się modli. - Chcę podziękować za dzieci. Jeden z nich - 6-latek nazywa się Jan Paweł. Drugi, Szymek, ma dwa i pół roku - tłumaczy Artur Szyk z Lubaczowa. - A my chcemy poczuć jedność ze świętami. Teraz Jan Paweł II będzie jednym z nich - mówi o. Leonard Bielecki z Poznania.

Msza beatyfikacyjna JP2 na placu św. Piotra (ZDJĘCIA)

Słońce zaczyna palić. Młoda Hiszpanka mdleje ze zmęczenia i gorąca. Koleżanka kładzie ją na ziemi i ochładza wachlarzem. Papież czyta życiorys Karola Wojtyły. Co chwilą przerywają mu oklaski. Gdy dochodzi do ostatniego fragmentu:"zmarł w swoim watykańskim apartamencie 2 kwietnia 2005 roku", na telebimach pojawia się zdjęcie młodego, uśmiechniętego Jana Pawła II. Oklaski trwają, trwają i trwają.

Beatyfikacja Jana Pawła II: wierni zgromadzili się w Łagiewnikach (ZDJĘCIA, VIDEO)

Jeśli nie teraz, to kiedy?

Gra muzyka. Pielgrzymi powiewają biało-czerwonymi flagami, krzyczą. Po chwili zaczynają płakać.
Płacze Grzegorz Odój z Bielska-Białej jego żona Alina i kolega z Mikołowa, kawał chłopa.
- Wzruszyłem się - mówi Odój. - Ale to dlatego, że wielu ludzi dzięki Karolowi Wojtyle doświadcza teraz ogromnej bożej miłości. Tutaj, na placu od zupełnie nieznanych ludzi doznaliśmy bardzo dużo życzliwości. Więc mam wrażenie, że już się dzieją cuda. Takie malutkie, ale przecież z małych rzeczy składa się nasze życie - podkreśla. Trzyma na ramionach małego Karolka, który wywija flagą i uśmiecha się, ukazując uroczą szczerbę po pierwszym mleczaku. - Wojtyła jest jego patronem - zaznacza dumny tata. Płacze też Jean, starszy pan z Metzu (Francja). - Stary już jestem, a nie sądziłem, że się poryczę jak baba. Ale nie wstyd mi. Jeśli nie teraz płakać, to kiedy? - pyta.

Wolność

- Swoim świadectwem wiary, miłości i odwagi apostolskiej, pełnym ludzkiej wrażliwości, ten znakomity syn narodu polskiego pomógł nam nie lękać się prawdy. Gdyż prawda jest gwarancja wolności - mówi po polsku Benedykt XVI. W tym czasie na samym przodzie tłumu pielgrzymów, powiewają flagi Kuby i Libii. Msza kończy się w ciszy - służby watykańskie proszą o niewznoszenie okrzyków, nie machanie flagami i o skupienie.

Beatyfikacja Jana Pawła II: tłumy wiernych w Rzymie (ZDJĘCIA)

Jednak tuz po zakończeniu, pielgrzymi na nowo manifestują swoja żywiołowość. Fadi "Tiger", Irakijczyk od dwóch lat mieszkający we Francji, łopocze ogromnymi płachtami z barwami obu krajów. - Strasznie się cieszę, że tu przyjechałem - mówi. - Może mało kto wie, że Irak był również krajem chrześcijańskim. Potem wielu moich rodaków rozproszyło się po świecie. Beatyfikacja papieża to wielkie przeżycie - przyznaje.

Podobnego zdania jest Janusz - góral z Chicago, który podobnie jak jego koledzy, uczestniczył we mszy w parzenicach i kapeluszu. Stoi pod banerem, który przywieźli tutaj specjalnie na beatyfikację. "Nasz święty - nasz góral". - To było niesamowite. - Tak szczerze jednak pani powiem: on był dla nas święty już wtedy, jak chodził po ziemi. Dzisiaj po prostu Benedykt XVI postawił kropkę nad i - kwituje.

Beatyfikacja Jana Pawła II. Nasi reporterzy pracują dla Was w Rzymie. Czytaj relacje, oglądaj zdjęcia i filmy

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto