Ekologiczne podejście do życia znaczy z szacunkiem do naturalnych zasobów i otoczenia. Podpowiadamy kilka łatwych i dostępnych sposobów, by nie szkodzić środowisku. Sprawdź, które z nich warto wprowadzić już teraz.
Zakupy z głową
Ekologiczną żywność można przede wszystkim znaleźć w poświęconych jej niewielkich sklepach. W nich możemy kupić produkty wegańskie, bezglutenowe i te najzdrowsze. Szukasz ekologicznych produktów, warzyw lub delikatesów? Zastanawiasz się, gdzie kupić zdrową żywność?

Sprawdź sklepy internetowe; znajdziesz tu produkty bio pochodzące od lokalnych dostawców. To praktyczne rozwiązanie dla osób ceniących tradycyjne sposoby uprawy oraz ekologiczny styl życia w zgodzie z naturą. W dobie pandemii nie musisz odwiedzać kilku lub kilkunastu punktów stacjonarnych.

W sklepach internetowych znajdziesz ogromną ofertę ekologicznej żywności; świeże ryby, sery, herbaty, oleje, soki i syropy w szklanych butelkach, makarony, owoce i warzywa, gotowe dania, zupy, pieczywo, jogurty, ciasta i ciasteczka, zioła cięte, a nawet jaja prosto z kurnika.
Sprytna dieta
Zwiększ elastyczność w podejściu do odżywiania – zastosuj dietę półwegetariańską. To taka, w której jada się więcej produktów i posiłków roślinnych (samo zdrowie!), a tylko okazjonalnie sięga się po produkty odzwierzęce, zwłaszcza mięso.

Rozsądna suplementacja codziennej diety także jest odpowiednią propozycją na wiosnę, kiedy jesteśmy osłabieni klimatycznymi niedogodnościami naszej aury. Także suplementy diety można nabyć w prężnie działających sklepach internetowych.
Naturalne kosmetyki są trendy
Składniki naturalnego pochodzenia zawarte w kosmetykach to zdrowszy wybór dla skóry i mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Ich produkcja jest obecnie w rozkwicie, a na prowadzeniu są nasze rodzime firmy. Dlatego wybór kosmetyków do twarzy, ciała i włosów, jak również tych kolorowych, jest coraz większy, a ceny coraz bardziej przystępne. Poświęć zatem więcej czasu na sprawdzanie składu na opakowaniach i wybieraj produkty bez zawartości zwłaszcza: parafiny (oleju mineralnego), SLS i SLES (a najlepiej w ogóle siarczanów), PEG-ów, di- i trietanoloaminy, silikonów, triklosanu, sztucznych barwników, środków zapachowych i konserwantów. Postaw na naturalne olejki, wyciągi roślinne i inne korzystne dla skóry składniki, najlepiej z ekologicznym certyfikatem.

Aby zadbać o gładką skórę, zmniejszyć tendencję do powstawania wyprysków i wrastania włosków, raz z tygodniu rób peeling skóry. Zanim go jednak kupisz, sprawdź skład na opakowaniu! Postaw na naturalny peeling zawierający kryształki cukru, soli, mineralne drobinki, np. pumeksu, pył wulkaniczny, zmielone pestki lub łupiny owoców albo kawę – większość takich kosmetyków ma dobry skład.
Warto zwrócić uwagę na kosmetyki probiotyczne! Bakterie i wytwarzane przez nie składniki zawarte w tego typu kosmetykach nie tylko wzmacniają ochronę biologiczną skóry poprzez przywrócenie równowagi jej mikroflory, ale także stwarzają środowisko zabezpieczające przed działaniem patogenów i alergenów.

Nie można pominąć też faktu, że coraz istotniejsze jest to, aby produkty kosmetyczne nie miały szkodliwego działania na środowisko naturalne.
Zdrowe dziecko to priorytet!
Kosmetyki z dobroczynnymi bakteriami i ich produktami są polecane zwłaszcza dla dzieci oraz osób z alergiami, w tym z atopowym zapaleniu skóry.

W pielęgnacji maluszków warto postawić na ekologiczne pieluchy. Pampersy wielorazowe są nie tylko zdrowe dla dzieci i bezpieczne, ale wyprodukowane zostały z dbałością o przyrodę i środowisko naturalne. Komfortowe i śliczne pieluchy wielorazowe dla dzieci są całkowicie bezpieczne i wygodne. Zapewniają podstawę higieny, ale nie są wybielane chemicznie, ani nie podrażniają skóry. Dzięki specjalnej technologii, takie pieluszki są bardzo chłonne i idealne pasują na każde dziecko, zapewniając komfort ruchów. Jest to idealny wybór dla każdej ekomamy!

Higienicznie, ale organicznie
Produkty jednorazowego użytku, takie jak patyczki higieniczne, jednorazowe sztućce, słomki, talerze czy kubki można kupić w naturalnej wersji. Patyczki wykonane są z tektury lub drewna bambusowego, które jest surowcem odnawialnym, oraz naturalnej bawełny. Nie będą stanowić tak dużego obciążenia dla środowiska – podobnie jak waciki do demakijażu z organicznej bawełny, powstające bez szkodliwych chemikaliów. W ten sposób ochronisz przed chemią również swoją skórę.

Sprzątanie z użyciem eko-chemii
Nie musisz wymieniać środków czystości na sodę oczyszczoną i ocet, choć te produkty mogą z powodzeniem zastąpić szkodliwą chemię – podobnie jak np. wyciśnięte połówki cytryny, które usuwają osad z kamienia na zlewie. Do wyboru masz rosnącą liczbę produktów do sprzątania domu, wolnych od chemii szkodliwej zarówno dla środowiska, jak i twoich płuc i skóry. Zastąpią praktycznie każdy „tradycyjny” środek, a ich ceny nie są wcale dużo wyższe.
Zmywasz ręcznie? Namocz wstępnie naczynia w wodzie, np. w napełnionym nią zlewie. Nie musisz nawet dodawać płynu do zmywania (płyn do naczyń warto wybierać w wersji eko). Namoczone wcześniej talerze, garnki i sztućce możesz umyć bez odkręcania wody, by na koniec użyć jej tylko do spłukania mydlin. Skorzysta na tym również twoja skóra, bo nie będzie tak długo poddawana działaniu detergentów.

Troska o środowisko to kwestia, która nie cierpi zwłoki. Każdy z nas pragnie żyć w domu, który jest zdrowy, i w którym czuje się dobrze i bezpiecznie. Zmieniając własne zachowania możemy stworzyć w sobie nawyki, które będą pomocne nam i środowisku, w którym żyjemy.
Partnerzy Tematu Tygodnia:
- BENEDETTO
- BIOWSKI
- IUNO Cosmetics
- FITBACK
- FIT OR SWEET
- FOOD HARMONY catering
- GILKO
- MOMMY MOUSE
- Pasaż EkoStyl
- PIELUSZKOWY MIŚ
- sklep eko&zero waste BIORE
- YASMEEN.PL
FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?