MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja artystyczna Warkocze Białki - w programie wspólny performance i piknik

Redakcja
Warkocze Białki to akcja artystyczna podjęta w celu ratowania rzeki Białki przed regulacją i pogłębieniem. Projekt rozpoczął się w trakcie wystawy Cecylii Malik Rezerwat Miasto w Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Do współpracy artystka zaprosiła ekspertów z zakresu ochrony środowiska – prof. Romana Żurka i Pawła Augustynka Halnego.

W ramach wystawy zaprezentowali oni opracowaną przez siebie fotograficzną dokumentację procesów dewastacji rzek w Małopolsce. Celem Warkoczy Białki jest nagłośnienie problemu dewastacji rzek w Polsce.
Białka powstaje wysoko w Tatrach z połączenia Rybiego Potoku i Białej Wody. To jedyna w Polsce tak dzika rzeka górska. Każdego roku zmienia swoje koryto poprzez gwałtowne wezbrania. Jest odzwierciedleniem charakteru gór i symbolem Podhala. W regionie znaleźli się lobbyści, a w Małopolsce urzędnicy i eksperci, którzy uważają, że to natura musi ustąpić interesom człowieka. Rzucone po raz kolejny hasło dotyczące potrzeby „ochrony przeciwpowodziowej poprzez ujarzmianie rzek” zostało podchwycone; jest powtarzane przez okolicznych wójtów i posłów związanych z regionem. Nie bez znaczenia dla losu rzek są europejskie dofinansowania na ochronę przeciwpowodziową.

Akcja angażuje coraz więcej organizacji i prywatnych osób w różnych polskich miastach. Jak dotąd w przygotowania włączyli się: Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, Klub Przyjaciół Dunajca, Klub Przyjaciół Raby, Paweł Augustynek Halny (Stop! Przegradzaniu Rzek), Małgorzata Nieciecka i Martyna Biernacka (założycielki Wodnej Masy Krytycznej), Monika Kotulak (ekspertka w sprawie Białki z klubu Przyrodników), Sylvie i Krzysztof Derdaccy (Fundacja Europejskie Centrum Ziemi), Jakub Wesołowski (Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów z Bytomia), Klub Gaja oraz Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ.
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, prześlemy obszerne i rzeczowe informacje na temat ratowania rzek w Polsce i nauczymy pleść warkocz.

W ramach przygotowań do akcji na krakowskim Rynku odbędzie się wspólne plecenie warkocza – w sobotę 20.04.2013 o godz. 12 (przed Ratuszem). Pół godziny później na schodach ratusza rozpocznie się konferencja prasowa dotycząca projektu.

Więcej informacji: www.warkoczebialki.blogspot.com

27.04.2013 (sobota), godz. 12 (cała sobota)
Miejsce: przełom Białki przy Nowej Białej (okolice Nowego Targu)
W programie wspólny performance i piknik – wielkie liczenie i zaplatanie kilometrów warkocza.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto