Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwokat: Spóźniona akcja. Sarapata powinna trafić do aresztu

Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
- Prokuratura od tygodnia prowadzi postępowanie i dopiero teraz wkroczyła do mieszkań, by zrobić przeszukania. To można zrobić w godzinę - komentuje krakowski adwokat Michał Piech, który złożył zawiadomienie dotyczące ewentualnych przestępstw związanych z działalnością członków zarządu spółki Wisła Kraków SA. We wtorek na zlecenie prokuratury w obiektach Wisły i mieszkaniach działaczy policja przeprowadziła przeszukania.

- Trzeba się cieszyć, że prokuratura i policja w końcu podjęły działania. Informację prokuratury o tym, że postępowanie w sprawie Wisły prowadzi od 31 grudnia odbieram jednak jako ratowanie przez nią twarzy. Jeżeli śledztwo rozpoczęło się przed tygodniem, to mam pytanie co prokuratura robiła przez tydzień? - komentuje adwokat Michał Piech.

- Na wejścia do siedziby klubu i mieszkań i przeszukania wystarczy godzinę. Tydzień to można przeznaczyć na poszukiwania. A efekt jest taki, że poszli do mieszkania byłej prezes Wisły Marzeny Sarapaty i jej nie zastali. Uważam, że jako główna osoba odpowiadająca za sytuację w klubie Sarapata powinna trafić do tymczasowego aresztu. Takie środki stosuje się w postępowaniach o mniejszym ciężarze gatunkowym, by nie dochodziło do niszczenia, ukrywania dowodów, czy też mataczenia - dodaje Michał Piech.

Jego zdanie śledztwo nie powinni prowadzić prokuratorzy z Krakowa. - Dobrze byłoby, gdyby sprawą zajęła się np. prokuratura z Rzeszowa. To pozwoliłoby uniknąć podejrzeń o stronniczość - mówi Michał Piech.

Czytaj więcej: Policja przeszukuje pomieszczenia TS Wisła i zabezpiecza dokumenty

Działania prokuratury ws. Wisły Kraków - kalendarium

Przypomnijmy, że 3 stycznia Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie wyjaśniał: - Do tej pory nie wpłynęło żadne doniesienie o popełnieniu przestępstwa w związku z sytuacją w piłkarskiej spółce Wisły Kraków. Prokuratura może jednak sama wszcząć postępowanie np. na podstawie doniesień prasowych. Na bieżąco śledzimy doniesienia medialne w tej sprawie. Na razie nie ma powodów do rozpoczęcia postępowania. Mamy też na uwadze to, że w klubie podejmowane są działania naprawcze.

4 stycznia 2019 roku do Prokuratury Okręgowej w Krakowie wpłynęło zawiadomienie adwokata Michała Piecha dotyczące ewentualnych przestępstw związanych z działalnością członków zarządu spółki Wisła Kraków SA.

- Zawiadomienie jest analizowane - poinformował 7 stycznia Janusz Hnatko, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Krakowie.

8 stycznia rano odbyła się akcja policji, która na wniosek prokuratury wkroczyła do pomieszczeń Wisły i mieszkań działaczy.

Śledztwo w sprawie Wisły Kraków dotyczy okresu od sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę dotyczy nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi piłkarskiej spółki Wisły SA i wyrządzenia poprzez to znacznej szkody majątkowej.

Jednym z wątków badanych przez śledczych jest spłacanie przez Wisłę SA jedynie niektórych wierzycieli, w sytuacji grożącej SA Wisła Kraków upadłości, co jest działaniem na szkodę pozostałych pracowników klubów oczekujących na pieniądze.

Kolejna kwestia dotyczy nie złożenia przez zarząd Wisły SA wniosku o upadłość tej spółki, pomimo powstania warunków uzasadniających takie działanie.

Kolosalne zarobki byłych już władz Wisły. "W roku 2018 zarząd Spółki Akcyjnej pobrał wynagrodzenia w kwocie 910 tysięcy złotych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Adwokat: Spóźniona akcja. Sarapata powinna trafić do aresztu - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto