Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9. Krakow Summer Animation Days, czyli animacje w sercu Krakowa

Urszula Wolak
materiały promocyjne
W czwartek rozpoczną się 9. Krakow Summer Animation Days. Wydarzenie plenerowe, na które wstęp jest bezpłatny, potrwa do 6 sierpnia. Jak prezentuje się dziś polska animacja?

W trakcie czterech wieczorów na placu Szczepańskim zostaną zaprezentowane filmy animowane m.in. z Kanady, Korei, Niemiec, Argentyny, Francji, Rosji, Słowenii, Estonii, Szwajcarii. Zobaczymy krótkie metraże nagrodzone i wyróżnione podczas festiwali animacji, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, szwajcarskiego Fantoche czy austriackiego Tricky Women.

Ważnym punktem programu będzie pokaz etiud zrealizowanych przez studentów Katedry Filmu Animowanego Szkoły Filmowej w Łodzi, produkcje niemieckiego Animationsinstitut Filmakademie Badenia-Württembergia, na czele którego stoi znany animator Andreas Hykade.

- W programie znajdą się także najnowsze pełnometrażowe animacje, m.in. pokazywana w Cannes trudna historia dzieciństwa w filmie „Nazywam się cukinia” (sobota, godz. 21.30) czy wspaniała opowieść o starości i przyjaźni staruszki i psa w filmie „Louise w zimie” (piątek, godz. 21.30) - informuje Marta Chwałek z biura organizacyjnego Krakow Summer Animation Days.

Obecność znakomitych dzieł z zagranicy prowokuje pytania m.in. o to, jak prezentujemy się na międzynarodowym tle?

- Stwierdzenie, że jesteśmy animowanym mocarstwem, byłoby sporą przesadą. Polska, szczególnie młoda, animacja jest jednak coraz odważniejsza artystycznie i tematycznie, zabawna i grająca formą, a twórcy bywają doceniani i są rozpoznawalni - mówi Barbara Szczekała, filmoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktorka czasopisma audiowizualnego „EKRAN-y”. Specjalistka zwraca uwagę, że w tym roku furorę robi animacja Renaty Gąsiorowskiej, a na tzw. krótkiej liście oscarowej znalazła się krótkometrażówka Alicji Jasiny.

- Obie artystki urodziły się w latach 90. Elektryzująca była także wiadomość z komercyjnego, „cyfrowego” frontu polskiej animacji - Tomasz Bagiński i studio Platige Image będą współtworzyć „Wiedźmina” dla Netfliksa. To sukces, który rozbudził ogromny apetyt polskich widzów - ocenia Barbara Szczekała.

W sekcji The Best of Anima 2016 (Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w Krakowie) przyjrzymy się osiągnięciom polskich twórców, oglądając m.in. „Ciało obce” Marty Magnuskiej (czwartek, godz. 21.30), „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek (piątek, 22.45) oraz dzieła studentów Katedry Filmu Animowanego Szkoły Filmowej w Łodzi (piątek, 23.45).

Podczas Krakow Summer Animation Days organizatorzy przygotowali również atrakcje dla dzieci i młodzieży. To do nich zaadresowane jest wydarzenie „Animujemy plac Szczepański”, czyli warsztaty animacji dla dzieci, m.in. z Martą i Cezarym Skrockimi z Hurra!Studio (niedziela, od godz. 12 do 17). Najmłodsi zobaczą też bajki dla dzieci z polskich i zagranicznych studiów animacji oraz wezmą udział w warsztatach street artu przygotowanych wraz z fundacją Świadoma Przestrzeń (sobota, od 12 do 14.30).

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 15. Co to jest andrus?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dzieje się w Krakowie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto