MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

71. rocznica Sonderaktion Krakau na UJ [zdjęcia]

Redakcja
71 lat temu, 6 listopada 1939 roku w wyniku podstępnej akcji gestapo, zwanej Sonderaktion Krakau, brutalnie aresztowano i wywieziono do obozów koncentracyjnych w Dachau oraz Sachsenhausen 183 krakowskich profesorów, a wśród nich 155 nauczycieli akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z okazji rocznicy tego dnia w sobotę od samego rana odbywały się uroczystości oddające hołd zmarłym profesorom, pracownikom i studentom związanych niegdyś z UJ.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kolegiacie św. Anny w intencji ofiar Sonderaktion Krakau a także pozostałych zmarłych pracowników UJ. Następnie delegacje wydziałów udały się na groby zmarłych rektorów, profesorów i innych zasłużonych dla krakowskiego uniwersytetu gdzie zapalono znicze oraz złożono kwiaty.

Obecny rektor uczelni, prof. Karol Musioł złożył kwiaty leżącym na Cmentarzu Rakowickim swoim poprzednikom: Tadeuszowi Lehr-Spławińskiemu, Florianowi Sawiczewskiemu oraz Andrzejowi Pelczarowi.

Wieńce położono również w koszarach przy ul. Wrocławskiej, obok tablicy  upamiętniającej pobyt tam aresztowanych profesorów, zanim zostali przewiezieni do obozu zagłady Sachsenhausen.

- Dzień Pamięci to nie jest dzień żałoby. To jest dzień, w którym wspominamy wszystkich wspaniałych ludzi, którzy przed nami budowali ten uniwersytet, jego pomyślność, siłę i blask - podkreślił prof. Musioł otwierając główne uroczystości w historycznej sali 56 Collegium Novum, z której wyprowadzono a następnie aresztowano profesorów. - W tym Dniu Pamięci w sposób szczególny przywołujemy ofiary totalitaryzmów. W szczególny sposób mówimy o Sonderaktion Krakau, ale nie powinniśmy zapomnieć o Katyniu, o profesorach we Lwowie - dodał.

W głównych obchodach wzięły udział m.in. rodziny ofiar Sonderaktion Krakau, krakowski korpus dyplomatyczny, władze regionu oraz władze UJ i partnerskiego Uniwersytetu Ruprechta-Karola w Heidelbergu. Głównym punktem w historycznej sali jak co roku było odczytanie nazwisk nieżyjących już profesorów i nauczycieli akademickich aresztowanych 6 listopada.

Podczas uroczystości już po raz ósmy wręczono nagrodę im. Stanisława Kutrzeby, która w tym roku trafiła do Marii Sożek, absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Harvard Law School. Wyróżnienie to przyznawane jest w dziedzinie ochrony praw człowieka w Europie, a ustanowione osiem lat temu przez Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka. Nagrodę wręczył obecny również były rektor Uniwersytetu w Heidelbergu, prof. Peter Hommelhoff.

Podczas obchodów Medalem Zasłużonych dla UJ nagrodzony został prof. Günter Morsch, dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Sachsenhausen, z kolei medalem Plus Ratio Quam Vis - Agnes Ohm także z Muzeum Sachsenhausen czyli współautorzy wystawy "Zapomniana zagłada? Polska i czeska inteligencja w obozach koncentracyjnych Sachsenhausen i Ravensbrück na początku II wojny światowej", która zorganizowana była w ub. roku na terenie Muzeum Sachsenhausen.

Kończąc uroczystości w Collegium Novum rektor UJ prof. Musioł, wraz z przybyłymi gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami pamiątkowymi w budynku oraz pod Dębem Wolności.

Punktem zamykającym sobotnie obchody Uniwersyteckiego Dnia Pamięci było uroczyste otwarcie wystawy "Do piekła Sachsenhausen, los krakowskich uczonych na początku II wojny światowej" w Fabryce Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4. Wystawę będzie można oglądać do 3 kwietnia 2011 roku.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto