Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy zwycięską koncepcję zagospodarowania Zakrzówka [WIDEO]

Redakcja
18 tys. 100 krakowian wzięło udział w głosowaniu internetowym na koncepcję zagospodarowania Zakrzówka. Na zwycięską opcję zagłosowało 8742 osoby. Projekt budowlany ma być gotowy na wiosnę, po czym ruszą pracę. Nowy Zakrzówek będzie gotowy na lato 2018.

Na początku września władze miasta rozstrzygnęły konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Zakrzówka. Żadna praca nie okazała się na tyle dobra, aby zdobyć pierwsze miejsce. Wyróżniono cztery prace. Urzędnicy zdecydowali, że zwycięzce wyłonią mieszkańcy w głosowaniu internetowym.

To trwało od 1 do 15 października. Zwyciężyła koncepcja, która znalazła największe uznanie jury konkursowego. To praca nr 1, która zajęła II miejsce w konkursie. Jej autorami są Aldona Kret OFFTEORIA, Katarzyna Elwart, Katarzyna Janicka.

Jak zapowiedział dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf, kolejnym krokiem będzie teraz ogłoszenie przetargu na projekt budowlany i pozyskanie niezbędnych pozwoleń do wiosny 2017. Prace ruszyłyby na wakacje lub tuż po nich, a nowym Zakrzówkiem mielibyśmy się cieszyć na lato 2018.

Pod adresem zwycięskiej pracy pojawiały się zarzuty, że wylewa zbyt dużo betonu w Zakrzówek i zakłada zbyt dużo betonowych budynków. Piotr Kempf zaznacza, że to koncepcja, a finalny projekt budowlany może się od niej różnić.

OPIS pracy nr 1
Projekt został stworzony przez mieszkańców Krakowa oraz aktywnych użytkowników terenu Zakrzówka, dobrze znających jego obecny stan, zastosowanie i ogromny potencjał. Jest wizją przekształcenia przestrzeni, przy możliwie najmniejszej ingerencji w naturę. Główną myślą przewodnią było wydzielenie funkcji tak aby każdy mógł w sposób bezpieczny i spokojny używać terenów zielonych w określony sposób.

Projekt proponuje w pełni funkcjonalną bazę nurkową, wydzielone ścieżki rowerowe, tory rowerowe trialowe oddalone od ciągów pieszych, baseny sportowe oraz kąpieliska dla słabiej pływających i dzieci. Przewidziane są także dwa duże wybiegi dla psów, siłownie na wolnym powietrzu, plac zabaw i skatepark oraz duża koszona łąka dla aktywności takich jak slackline, frisbee, badminton, czy inne gry społeczne i rodzinne. Punkty widokowe są lokowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo także osobom wspinającym się a główne ciągi piesze są prowadzone z dala od skałek wspinaczkowych.

Źródło: dziennikpolski24.pl

Dla amatorów pikników przewidziano placyki z grillami, stolikami i koszami na śmieci. Przy wejściach na teren parku zaprojektowano toalety i parkingi.

Dookoła jeziora biegnie ścieżka spacerowa z licznymi punktami widokowymi. W miejscu wyznaczonym przez zamawiającego znajduje się centrum edukacji ekologicznej – budynek wkopany w ziemię, tak aby jak najmniej ingerował w krajobraz. Forma basenów i plaży także wynika z aktualnego ukształtowania linii brzegowej. Wszystkie ścieżki są wykonane z naturalnych, lokalnych materiałów wodoprzepuszczalnych a nad terenami szczególnie cennymi ekologicznie zamiast ścieżek przewidziano drewniane podesty.

W projekcie przewidziano szereg rozwiązań wykorzystania energii odnawialnej.

Kraków zasługuje na nowy Zakrzówek – zielony ale także pozwalający spędzać aktywnie czas. Dzięki temu projektowi stanie się on miejscem zadbanym, bezpiecznym i ogólnie dostępnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto