Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żatec. Plenum EGS. Trzech braci kurkowych z okręgu krakowskiego przyjęto do Rycerstwa św. Sebastiana

Marian Satała
W dniach 6-7 kwietnia roku w Żatecu koło Pragi w Czechach odbyło się zebranie plenum EGS. Przewodniczył prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode. W kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Żatecu, ordynariusz diecezji litomierzyckiej ks. bp Jan Baxant odprawił mszę świętą koncelebrowaną, podczas której odbyła się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana. Wśród celebransów był ojciec Leon Pokorski (ofm), członek krakowskiego Bractwa Kurkowego. W grupie braci, którzy zostali włączeni do Rycerstwa Św. Sebastiana znajdowali się: Krzysztof Kowalski z Tarnowa oraz Mirosław Malinowski i Marian Satała z Krakowa.

Do Czech pojechała liczna grupa braci kurkowych z Tarnowa i Krakowa. Organizacyjnie wyjazd przygotowali Zdzisław Grzelka - wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i Krzysztof Kowalski z Tarnowa. Tuż po przyjeździe do Zatecu bracia kurkowi w kontuszach przeszli na plac miejski, gdzie zebrali sie wszyscy uczestnicy uroczystości. Krakowian i Tarnowian powitał prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode i sekretarz generalny EGS Peter Olaf Hoffmann. Uformował się pochód, który przeszedł ulicami miasta do kościoła.

Podczas mszy świętej odbyła się inwestytura nowych rycerzy. Spośród Polaków dwaj bracia Tadeusz Żychlewicz i Michał Wieremiejczyk zostali podniesieni do rangi komandorów.

Ceremonia przyjmowania do Rycerstwa jest bardzo uroczysta. Przyjęcie w szeregi Rycerstwa św. Sebastiana, ewentualnie awans lub też podniesienie do wyższej rangi odbywa się zawsze w ramach liturgii mszy świętej. W kościele w nawie głównej zajmują miejsce bracia kurkowi - rycerze św. Sebastiana w swoich strojach organizacyjnych. Kapituła Rycerstwa zajmuje miejsce w prezbiterium, również w prezbiterium zajmują miejsca kandydaci. Na koniec czytania Słowa Bożego bezpośrednio przed modlitwą powszechną odbywa się inwestytura. Główny celebrans, w Zatecu był to ks. bp. Jan Baxant, zaprasza najwyższych rangą reprezentantów Rycerstwa (z reguły jest to Wielki Mistrz oraz Przeor i Kanclerz) by dokonali ceremonii inwestytury. W Żatecu ceremonię poprowadził Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode. Po uroczystym ślubowaniu, które brzmi: Ja, przy wsparciu Boga w Trójcy Jedynego, Ojca, Syna i Ducha Świętego ślubuję uznać hasło Rycerstwa św. Sebastiana w Europie "Pro Deo. Pro Europae Christianae Unitate, Pro Vita" za myśl przewodnią naszego życia, że wszystkich sił stosować się do decyzji gremiów naszej wspólnoty, kształtować rycerskie cnoty, wspierać braci i siostry we wspólnocie Rycerstwa.

Wielki Przeor Karol Ludwik książę de Merode wygłosił następnie formułę: Jesteście teraz pełnoprawnymi członkami naszej wspólnoty. Otrzymujecie znaki waszej przynależności, które powinny być dla was wezwaniem do służby, a nie do próżności.
Po nabożeństwie nastąpiły gratulacje dla nowych rycerzy.

Wieczorem wszyscy pojechali na wspólną biesiadę do kompleksu hotelowego Lions w Nesuchyne. Tak się złożyło, że prezydent EGS Karol Ludwik książę de Merode obchodził w tym dniu 70. urodziny. Posypały się więc życzenia i drobne upominki. Na tę okoliczność przygotowani byli także reprezentanci Małopolski. Specjalny upominek miał prezes Bractwa Kurkowego w Tarnowie, gen. Andrzej Mróz, a także krakowski król kurkowy Piotr M. Mikosz "Europejczyk".
Piotr M. Mikosz "Europejczyk" uhonorował statuetkami "Guz Oracewicza" prezydenta EGS księcia de Merode, wiceprezydenta EGS Josa Verbeetena i skarbnika EGS Louisa Litjensa.

Rycerze Świętego Sebastiana – w zamyśle twórców idei to elita i awangarda wśród strzelców historycznych w Europie. Związek ten powstał w 1985 roku w Eupen w Belgii. Początkowo funkcjonował pod nazwą „Zakon Rycerski Świętego Sebastiana w Europie”. Wielkim Mistrzem, a zarazem ideowym przewodnikiem został wielki Europejczyk dr Otto von Habsburg - Lothringen. W 2000 roku w miejscowości Rüthen w Niemczech zmieniona została reguła. Rycerstwo Świętego Sebastiana w Europie jest chrześcijańską wspólnotą w ramach Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców. W roku 2008, z uwagi na swój wiek, funkcję Wielkiego Mistrza złożył dr Otto von Habsburg – Lothringen i przekazał ją swemu najstarszemu synowi. Obecnie na czele Europejskiego Zakonu Rycerskiego Świętego Sebastiana stoi Wielki Mistrz Arcyksiążę Karl Habsburg. Wielkim Przeorem jest Karol Ludwik książę de Merode.

W sobotę w zebraniu plenarnym EGS uczestniczyło poza ścisłym prezydium EGS ponad 120 delegatów i gości z wszystkich Regionów EGS. Region V, który tworzą: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina miał swoje przedstawicielstwo. W skład polskiej reprezentacji wchodzili m.in.: Andrzej Wegner - wiceprezydent EGS, Paweł Przychodniak - sekretarz Regiumu V EGS, członek Prezydium EGS, komandor V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana, Adam Gołembowski - członek Plenum EGS, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, Mariusz Thomas - członek Plenum EGS, skarbnik V Komandorii Rycerstwa św. Sebastiana.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto