Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapomniana historia Modrzewiowej 22

Redakcja
Krakowskie Centrum Rehabilitacji poszukuje fotografii, dokumentów, pamiątek i wspomnień osób związanych z zabytkowymi koszarami na Woli Justowskiej.

- Obchodząc jubileusz  20-lecia naszego szpitala chcemy odtworzyć i przybliżyć  krakowianom historię tego jednego z najbardziej malowniczych zakątków Woli Justowskiej – mówi Teresa Zalewińska – Cieślik dyrektor Krakowskiego Centrum Rehabilitacji.

W przyszłym roku Krakowskie Centrum Rehabilitacji będzie obchodzić swoje  20-lecie. Przygotowując się do obchodów jubileuszu, szpital planuje przypomnieć miłośnikom krakowskich zabytków tradycję i historię Modrzewiowej 22, gdzie mieszczą się poradnie i oddziały KCR.

– To miejsce, które ma swoją duszę i historię.  Jest fragmentem historii Woli Justowskiej, jednego z najbardziej malowniczych zakątków Krakowa,  którą będziemy chcieli odtworzyć i przypomnieć krakowianom z okazji naszego jubileuszu  – zapewnia dyrektor Zalewińska – Cieślik.

Historia Modrzewiowej 22

Dawne koszary wojskowe, zajmowane od 1991 przez Krakowskie Centrum Rehabilitacji, zostały zbudowane pod koniec XIX w. na potrzeby austriackich oddziałów Twierdzy Kraków. Można tylko podejrzewać, że wtedy również powstały założenia otaczającej budynki  zielonej architektury drzew i krzewów, które miały – zgodnie z wojenną strategią tamtego okresu – zapewniać  kamuflaż militarnego obiektu.

Przestronny plac manewrowy (obecnie parking), zlokalizowany między budynkami, miał być rezerwowym kampusem na przyjęcie oddziałów frontowych. W okresie międzywojennym w koszarach nazwanych imieniem Króla Władysława Jagiełły stacjonowali żołnierze batalionu piechoty 3 Pułku Strzelców Podhalańskich. Od zakończenia II wojny światowej do 1991 roku  przy ul. Modrzewiowej 22 ulokowano jednostki LWP, m.in. 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej.

Po opuszczeniu terenu przez "Czerwone Berety", decyzją wojewody krakowskiego ulokowano tu Krakowskie Centrum Rehabilitacji - publiczny zakład opieki zdrowotnej. W dawnych austriackich koszarach wykonywanych jest obecnie m.in. ponad 1.000 operacji endoprotezoplastyki (wstawienia sztucznych stawów) rocznie. Szpital z Woli Justowskiej jest jednym z najlepszych polskich ośrodków ortopedii.

Apel

Krakowskie Centrum Rehabilitacji apeluje do wszystkich osób, które posiadają i mogą udostępnić fotografie, pamiątki, dokumenty, wspomnienia związane z zabytkowymi koszarami przy ul. Modrzewiowej 22 o kontakt na adres e-mailowy: [email protected] lub telefoniczny (012) 428 73 04 od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-14.00.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto