MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamkną pas ruchu na zakopiance w kierunku Krakowa z powodu budowy wiaduktu w Gaju

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Wideo
od 16 lat
W miejscowości Gaj ma zostać zamknięty jeden pas ruchu na zakopiance w kierunku Krakowa. Utrudnienia dla kierowców spowodowane będą budową wiaduktu nad drogą do Zakopanego.

W piątek 10 listopada w Gaju na ok. 1,5 godziny (od 10.30 do 12) zamknięty zostanie jeden pas ruchu na zakopiance w kierunku Krakowa.

- Będziemy montować pomosty robocze przy jednej z podpór budowanego wiaduktu - wyjaśnia Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przypomnijmy, że w Gaju trwa budowa węzła, który zastąpi skrzyżowanie Drogi Krajowej nr 7 z ul. Widokową i ul. Zadziele. Wykonawca buduje podpory pod wiadukt, poszerza Zakopiankę w okolicy skrzyżowania, kończy przebudowę ul. Zadziele i buduje jezdnię dodatkową po zachodniej stronie DK7. Na wiadukcie, który zostanie zbudowany nad DK7, będzie również chodnik dla pieszych.

Powstający wiadukt nad DK7 ma mieć długości ponad 120 m. Na wiadukcie oprócz jezdni będzie też ciąg pieszy, pozwalający przemieszczać się pomiędzy ulicami Zadziele i Widokową. Dodatkowo powstaną pasy włączania na DK7, chodniki o długości 750 m oraz nowa kanalizacja deszczowa. Koszt budowy to prawie 32 mln zł, została sfinansowana ze środków budżetu państwa.

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadzony w latach 2020/2021 wykazał, że codziennie średnio w tym miejscu przejeżdża prawie 60 tysięcy pojazdów. Nowy wiadukt ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Ruch na Zakopiance stale rośnie. W 2015 r. wahał się od 30 do prawie 41 tys. pojazdów na dobę, w zależności od odcinka przeprowadzonych pomiarów. W latach 2020-2021 wartości te wzrosły już od niespełna 40 tys. do ponad 57 tys. pojazdów. To więcej niż porusza się autostradą A4 między Niepołomicami a Brzeskiem, gdzie ruch sięga 55 tys. pojazdów na dobę.

Prognozy ruchu jednoznacznie wskazują, że w przyszłości liczba samochodów jeżdżących trasą Kraków - Myślenice będzie się zwiększać. Przygotowywane i realizowane przez GDDKiA inwestycje mają więc poprawić przepustowość zakopianki w jej newralgicznych miejscach, zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i kierowców. GDDKiA planuje realizację łącznie siedmiu dużych inwestycji na tym odcinku, które aktualnie są na różnym etapie prac.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamkną pas ruchu na zakopiance w kierunku Krakowa z powodu budowy wiaduktu w Gaju - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto