Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa : O wizycie, która zakołysała Krynicą

Katarzyna Kojzar
Wystawa gościnna w MCK, zrealizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Powstała, aby przypomnieć jedno z najbardziej medialnych wydarzeń w dziejach regionu, jakim w styczniu 1937 roku stał się przyjazd do Krynicy holenderskiej pary książęcej, która spędziła miesiąc miodowy w willi „Patria” Jana Kiepury.

Wystawa przedstawia przebieg królewskiej wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. dopełniając historię nieznanym, a interesującym faktem związanym z kołyską, zaprojektowaną przez Jana Bogusławskiego i podarowaną parze książęcej rok po wizycie, w związku z narodzinami księżniczki Beatrix, obecnie Królowej Niderlandów. 75. rocznica wizyty oraz odnalezienie kołyski w holenderskich zbiorach królewskich stały się impulsem dla wystawy, która miała swą premierę w sierpniu 2012 w krynickiej willi „Patria”.

Kolejnym etapem podróży jest dla niej wizyta w Królewskim Krakowie. Autorka wystawy, Karolina Grobelska, jest historykiem sztuki, absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada twórczość Jana Bogusławskiego w dziedzinie projektowania mebli i wnętrz. Jest kustoszem Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wystawa prezentowana jest w średniowiecznych piwnicach MCK.

Po otwarciu wystawy w Krynicy pisano: „Kołyska dla księżniczki Julianny zakołysała willą „Patria” w Krynicy w takt przebojów Jana Kiepury!” Małe Ojczyzny pełne są wartych odkrywania i upowszechniania fascynujących historii, z których wiele niesie aktualne do dzisiaj przesłania. Wystawę „O wizycie, która zakołysała Krynicą” zorganizowaną z okazji 75. rocznicy podróży poślubnej holenderskiej następczyni tronu do Polski. Gospodarzami pobytu księżnej Julianny i księcia Bernarda w willi „Patria” byli Jan Kiepura i Marta Eggerth, których jubileusze 110. i 100. rocznicy urodzin obchodzimy w bieżącym roku.

Za sprawą tekstów autorstwa Karoliny Grobelskiej, opublikowanych na łamach „Almanachu Muszyny”, przypomniana została historia wizyty, która w styczniu 1937 roku wywołała sensację towarzyską na skalę międzynarodową. Księżna Julianna i jej mąż książę Bernard, wprost po zakończeniu uroczystości weselnych w Hadze, przybyli do Krynicy, aby tu spędzić swój miesiąc miodowy i oficjalnie rozpocząć podróż poślubną po Europie.

Na zaproszenie światowej sławy tenora, Jana Kiepury, młodzi małżonkowie zatrzymali się w należącym do niego luksusowym pensjonacie „Patria”. Informacja o przyjeździe pary książęcej błyskawicznie obiegła prasę ogólnopolską, czyniąc wizytę jednym z najbardziej medialnych wydarzeń w historii Krynicy. Dzięki wystawie zaprezentowanej w willi „Patria”, ujętej w formę kilkunastu plansz, zrekonstruowany został przebieg wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. Dopowiedziano również interesującą pointę zdarzenia, mało znaną szerokiej publiczności – niemal w rok po wizycie para książęca uhonorowana została przez stronę polską kołyską, podarowaną z okazji narodzin ich pierwszej córki, a obecnie Królowej Niderlandów Beatrix. Ten unikatowy mebel zachował się w holenderskich zbiorach królewskich jako fascynująca pamiątka wizyty, która zakołysała Krynicą.

Gospodarzami następczyni tronu niderlandzkiego oraz jej małżonka w styczniu 1937 roku, w należącej do nich willi „Patria”, byli Jan Kiepura i Marta Eggerth - zasłużeni dla polskiej kultury i budowania jej pozytywnego wizerunku na świecie.

„Kluczem, do tej niecodziennej historii jest dla mnie kołyska, której poszukiwałam w związku z badaniami nad twórczością architekta Jana Bogusławskiego. Odnalezienie tego dzieła w rocznicę historycznej wizyty, po 75 latach od momentu doręczenia go na dwór królewski w związku narodzinami królowej Beatrix, dostarczyło mi ogromnej satysfakcji. Myślę, że ten znaczący fakt z historii polsko-niderlandzkich kontaktów przyczyni się do promocji naszego kraju, regionu nadpopradzkiego oraz polskiego rzemiosła artystycznego” – powiedziała Karolina Grobelska, autor wystawy.

Wystawa zostanie także zaprezentowana w Hadze. Ma to dodatkowy ważny wymiar symboliczny.

Wystawa potrwa od 8 stycznia do 10 lutego.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto