Wyniki matur 2021. Egzamin maturalny 2021. Zdający poznali wyniki. Małopolska na podium

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
5 lipca tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów
5 lipca tegoroczni maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów Anna Kaczmarz
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w poniedziałek (5 lipca) wyniki tegorocznych matur. Jak się okazuje, absolwenci małopolskich liceów i techników należą do najlepszych w skali kraju. 78,1 proc. przystępujących do matury w naszym województwie zdało ten egzamin, podczas gdy średnia krajowa to 74,5 procent zdanych matur. Od małopolskich maturzystów lepsi są w tym roku absolwenci z województwa podlaskiego (81 proc. zdało maturę) i mazowieckiego (79 proc. zdało).

FLESZ - Wystartowała Loteria Szczepień

- Matura wypadła dobrze. Nie ma większych odstępstw do wyników z poprzedniego roku - podsumowywał na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Pogratulował tym, którzy egzamin zdali i będą kontynuować naukę na studiach.

Do egzaminów egzaminu maturalnego w maju br. przystąpiło w całym kraju prawie 273,5 tys. tegorocznych absolwentów liceów (167,5 tys. osób) i techników (105,9 tys.). Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2021 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego (zdecydowana większość zdawała egzamin z angielskiego).

W związku z pandemią i wymuszonym przez nią zdalnym nauczaniem na tegorocznej maturze zadania sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - katalog wymagań był zawężony o ok. 20-30 proc., w zależności od przedmiotu.

Nie było też w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do matury z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jednak większość młodych ludzi zdawała egzaminy z poszczególnych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, ponieważ uczelnie wymagają wyników z nich przy rekrutacji. Przeprowadzono również 692 egzaminy ustne, do których przystępowali chętni - absolwenci, którym wynik z części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Maturę w skali kraju zdało 74,5 proc. wszystkich przystępujących do niej absolwentów. 17,7 procent maturzystów ma prawo do poprawki (nie zdali jednego egzaminu), natomiast 7,8 proc. - oblało. Jeśli wziąć pod uwagę typ szkoły, maturę zdało 81 proc. licealistów oraz 64 proc. uczniów techników.

Osoby, które nie zdały egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego 24 sierpnia.

Małopolskie wyniki powyżej średniej

W województwie małopolskim do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 26 630 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Matury zdało 78,1 proc. absolwentów z Małopolski. Prawo do poprawki ma 15,5 proc. absolwentów, natomiast 6,4 proc. nie zdało więcej niż jednego egzaminu.

Średnie wyniki małopolskich absolwentów liceów i techników z poszczególnych przedmiotów są następujące:

Natomiast średnie wyniki w skali kraju to: język polski - 55 proc., matematyka - 56 proc., język angielski - 76 proc., język niemiecki - 58 procent. Jak widać, wyniki z matury 2021 uczniów z naszego województwa są powyżej średniej krajowej.

Wybitni maturzyści i olimpijczycy

Pośród tegorocznych maturzystów w całej Polsce jest 1 174 osób, które ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części pisemnej uzyskały od 90 do 100 procent punktów. Z kolei osób, które uzyskały od 90 do 100 proc. punktów ze wszystkich pisemnych egzaminów, do jakich przystąpiły - zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych - jest tylko 69.

Z matury z poszczególnych przedmiotów było w tym roku zwolnionych - a tym samym otrzymało najwyższy wynik - 1 185 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.:

  • 178 osób - historia
  • 149 osób - język polski
  • 104 osoby - filozofia
  • 98 osób - matematyka
  • 78 osób - wiedza o społeczeństwie
  • 68 osób - chemia.

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki matur 2021. Egzamin maturalny 2021. Zdający poznali wyniki. Małopolska na podium - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie