MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu. W pochmurny poranek pustki w urnach w Krakowie. Pierwsza fala głosujących około godz. 10

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W niedzielę (9 czerwca) od godziny 7 rano otwarte są lokale wyborcze w całej Polsce. Wybieramy tego dnia 53 posłów do Parlamentu Europejskiego. Krakowska policja jak dotąd nie odnotowała żadnych incydentów związanych z wyborami. Urny w części lokali w stolicy Małopolski przez pierwsze około półtorej godziny świeciły pustkami, w lokalach pojawiały się dopiero pojedynczy głosujący - ale też pogoda od rana nie zachęcała do wczesnego wstawania i wyjścia z domu. Około godz. 10 w lokalach zaczął się większy ruch.

Na krakowskim os. Widok (Bronowice Małe) pierwsza fala głosujących pojawiła się właśnie około godziny 10, czyli po zaczynającej się godzinę wcześniej mszy św. w kościele parafialnym na osiedlu. W lokalach wyborczych zjawiały się głównie osoby w starsze i w średnim wieku. Ale nie tylko, około godz. 10.30 w drodze na i z głosowania można było spotkać także rodziny z dziećmi i młodych ludzi. Niektórzy przychodzili do lokalu w ramach spaceru z psem. Inni docierali na głosowanie na rowerze.

Choć około 10 w lokalach widać było większy ruch, wychodzący po głosowaniu komentowali jednak w sąsiedzkich rozmowach: - Nie ma ludzi. Zresztą widać po parkingach, że powyjeżdżali.

"Ludzie nie widzą efektów"

- Przyszłam zagłosować, bo zawsze chodzę na wybory - czuję, że chcę mieć realny udział w tym, co się dzieje w państwie, jestem tym zainteresowana. Ale podejrzewam, że dziś będzie bardzo mała frekwencja. Nie mówiło się o tych wyborach szeroko w mediach, a nawet tak między ludźmi - raczej nie rozmawiało się o nich w domu ani znajomymi w pracy - mówiła nam tuż po zagłosowaniu około godz. 10 w Bronowicach 28-letnia Magdalena Kamińska, która mieszka i pracuje w Krakowie.

Dlaczego jej zdaniem takie nikłe jest zainteresowanie eurowyborami?

- Myślę, że ludzie w Polsce nie widzą dokładnie, jakie to przynosi realne efekty, że ktoś tam działa. Że ludzie tutaj nie mają dowodów działalności europosłów, nie mają podane czarne na białym: że zrobiliśmy to i to albo wzięliśmy udział w tym i tym. Ludzie tego nie widzą, więc trochę olewają temat, tak mi się wydaje - odpowiadała Magdalena.

Jak głosować?

Przypomnijmy: każdy wyborca po przyjściu do lokalu wyborczego otrzyma kartę do głosowania. By głos był ważny, trzeba postawić krzyżyk przy jednym nazwisku na jednej liście. Jeśli zaznaczymy więcej nazwisk lub nie zaznaczymy żadnego, głos będzie nieważny.

W ciągu dnia, do końca ciszy wyborczej, nie wolno prowadzić agitacji ani podawać żadnych wyników głosowania.

Głosowanie potrwa do godz. 21. Wtedy lokale wyborcze zostaną zamknięte i komisje obwodowe przystąpią do liczenia głosów. Jeszcze tego samego dnia do publicznej wiadomości zostaną podane pierwsze wyniki exit poll. Oficjalne wyniki zostaną natomiast opublikowane następnego dnia.

Fakty i mity o ogórku

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wybory do europarlamentu. W pochmurny poranek pustki w urnach w Krakowie. Pierwsza fala głosujących około godz. 10 - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto