Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko o co chciał(a)byś, ale wstydzisz się zapytać

Redakcja
materiały promocyjne
Bogata oferta szkoleń dofinansowanych potrafi przyprawić o zawrót głowy: cieśla, kierowca, a może florysta? Co wybrać? Gdzie się zgłosić? Czy to w ogóle ma sens? Choć moda na szkolenia dofinansowane to zdecydowanie dobry trend, decyzję o wyborze kierunku szkolenia warto gruntownie przemyśleć.

Pomimo tego, że szkolenia dofinansowane są obecne na polskim rynku już od kilku dobrych lat, dla wielu zgłaszających się do nas osób, to wciąż nowość - uważa Izabela Olszowska, specjalistka ds. szkoleń dofinansowanych z Centrum Językowego EVEREST w Krakowie.

- Pytań jest wiele, zwłaszcza tych najprostszych, na przykład czy szkolenie dofinansowane jest naprawdę dofinansowane i komu zależy by za nas dopłacać? - dodaje. Okazuje się, że Polacy, coraz bardziej uodpornieni na chwyty reklamowe, reagują nieufnie, kiedy dowiadują się, że coś jest „dofinansowane” i obawiają się, że niższa cena za kurs językowy w projekcie dofinansowanym pociąga za sobą niższą jakość kształcenia. Czy słusznie?

Płacę mniej? A gdzie „haczyk”?

Nauczeni doświadczeniem, iż w życiu nie ma nic za darmo, czytając o szkoleniach dofinansowanych podświadomie szukamy „haczyka”, który uczyni ofertę szkoleniową mniej interesującą i równocześnie… bardziej prawdopodobną. Matthew Payne, koordynator projektu dofinansowanego pt. „Pomnożymy Twój kapitał… ludzki.

Szkolenia dofinansowane dla mikro i małych przedsiębiorstw”, na co dzień właściciel McGregor Language Schools z Myślenic, z pytaniem o „haczyk” spotkał się już wielokrotnie: - Przedstawiając mikro i małym przedsiębiorstwom ofertę naszych szkoleń dofinansowanych jestem gotowy na to, że pytanie o haczyk musi paść – prędzej, czy później – żartuje. - Doskonale rozumiem wątpliwości moich rozmówców, na ich miejscu, pewnie pytałbym o to samo – dodaje. Nasze obawy, choć zrozumiałe, nie zawsze jednak są uzasadnione. Projekt „Pomnożymy Twój kapitał… ludzki” jest dofinansowywany aż w 80% z Europejskiego Funduszu Społecznego, gdyż odpowiadając ściśle na potrzeby i oczekiwania mikro i małych przedsiębiorców, zwyciężył w konkursie organizowanym prze Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Reguły dofinansowania są więc jasne i przejrzyste, firma dopłaca wyłącznie 20% wartości szkolenia i za to otrzymuje pełnowartościową usługę szkoleniową.

Tylko po znajomości?

- Kolega z pracy mi powiedział, że dostał się na szkolenie dofinansowane „po znajomości”. Ja nie mam takich znajomości. Jaka jest szansa, że mimo to dostanę się na takie szkolenie? – pyta w mailu Piotr ze Skawiny. I. Olszowska z Centrum Językowego EVEREST w pełni rozumie wątpliwości Pana Piotra, choć i tutaj, tak samo jak w przypadku poszukiwania „haczyka”, radzi zachować spokój i nie wierzyć we wszystko, w co opowiadają znajomi. - Projekty, takie jak nasz, nie uzyskałyby akceptacji na realizację, gdyby nie cechowały się przejrzystymi zasadami rekrutacji – tłumaczy. - Regularnie rozliczamy się z każdych naszych działań i jesteśmy w każdej chwili gotowi na kontrolę Instytucji Zarządzającej.

Ostatnią rzeczą jaka przyszła by nam na myśl, to stosowanie nieuczciwych praktyk, które na pewno szybko wyszłyby na jaw w przypadku kontroli - zapewnia. Co liczy się podczas rekrutacji? W projekcie „Pomnożymy Twój kapitał…ludzki” punkty pierwszeństwa należą się: firmom z terenów wiejskich, młodym (do 3 lat działalności) oraz tym, których pracownicy wcześniej nie brali udziału w językowych szkoleniach dofinansowanych. Brak punktów pierwszeństwa w żadnym wypadku nie oznacza jednak, że przedsiębiorstwo nie ma szans wysłać skierować swoich pracowników na szkolenie. Dla firm bez dodatkowych punktów ważna jest również kolejność zgłoszeń. Zdecydowanie warto się więc dobrze zastanowić, ale najlepiej niezbyt długo.

W moim wieku? Nie wypada!

Czasy się zmieniają i raz na zawsze trzeba powiedzieć, że uczyć się nie tylko można, ale nawet trzeba – przez całe życie. Szkolenia dofinansowane to świetne rozwiązanie dla ludzi w każdym wieku, również dla tych po 45-tym, czy 50-tym roku życia. Koordynator projektu „Pomnożymy Twój kapitał… ludzki” średnio raz w tygodniu odbiera telefon z nieśmiałym pytaniem o to, czy w projekcie są jakieś ograniczenia wiekowe. Zawsze wtedy odpowiada, że szkolenie jest dla pracowników w każdym wieku, co wielokrotnie spotyka się z niedowierzaniem ze strony rozmówcy. - W pierwszej edycji projektu mieliśmy kilkoro Uczestników i Uczestniczek po 50 roku życia.

Uczyli się języka angielskiego w zasadzie od postaw i sam byłem nieco zdziwiony tym, z jakim zapałem i zaangażowaniem przychodzili na każde zajęcia. Co więcej, zrobili duże postępy, wcale nie mniejsze, niż postępy ich młodszych kolegów i koleżanek z grupy - zdecydowanie twierdzi Matthew Payne z McGregor Language Schools. I cóż z tego, że w grupie językowej czy warsztatowej spotykają się osoby w różnym wieku? Taki kontakt sprzyja wymianie cennych doświadczeń jest też niejednokrotnie okazją do zawarcia ciekawych znajomości trwających dłużej niż edycja projektu.

Formalności i jeszcze raz formalności

Nikt z nas nie lubi stania w długich kolejkach do urzędniczych okienek i wypełniania stosu papierów. Czy jednak zapis na szkolenie dofinansowane wymaga aż takich poświęceń? - Owszem, zapis na szkolenie dofinansowane wymaga większych formalności niż na przykład zapis na kurs w szkole językowej. Jednak to nieprawda, że wymaga to licznych formalności i wizyt w Urzędach – zapewnia I. Olszowska z Centrum Językowego EVEREST.

- W projekcie, który obecnie realizujemy, zwykle kończy się na jednej wizycie osoby zainteresowanej w naszym biurze, przy składaniu dokumentów – dodaje. Choć okazuje się, że i to nie zawsze, dokumenty zgłoszeniowe można pobrać ze strony internetowej www.kapitalnyangielski.pl, wydrukować samodzielnie w domu, wypełnić i wysłać pocztą. A w razie kłopotów z wypełnieniem któregokolwiek formularza można dzwonić i telefonicznie wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Co nagle, to po diable

Jedno jest pewne, stojąc przed wyborem dofinansowanego szkolenia warto uważnie prześledzić program kursu bądź szkolenia, sprawdzić, czy kończy się ono jakimś egzaminem (najlepiej zewnętrznym), jak liczne są grupy, co jest zawarte w cenie oraz to, czy podążamy w kierunku, który jest ważny z punktu widzenia naszego rozwoju zawodowego i osobistego. - W projekcie który realizujemy, oferujemy 90-cio godzinny kurs języka angielskiego z elementami Business English kończący się egzaminem międzynarodowym TOEIC połączony z 6-cioma sobotnimi warsztatami rozwoju osobistego prowadzonymi przez certyfikowanych trenerów - zaznacza Koordynator projektu Matthew Payne z McGregor Language Schools. Dzięki małym, 5-cio osobowym grupom językowym na pięciu różnych poziomach zaawansowania oraz egzaminowi TOEIC zdawanym na zakończenie kursu, nauka angielskiego staje się naprawdę efektywna.

Pozostaje kluczowe pytanie, z czego się szkolić? Zdaniem Izabeli Olszowskiej z Centrum Językowego EVEREST współpracującej przy wielu projektach dofinansowanych, szkolenia przekwalifikujące i dające nowe kwalifikacje zawodowe są najbardziej popularne wśród osób bezrobotnych oraz tych, które są na początku swojej ścieżki kariery. Bezwzględnie kluczowe dla wszystkich osób pracujących są obecnie szkolenia doskonalące kompetencje miękkie, t. j zarządzanie czasem, autoprezentacja, negocjacje, podejmowanie decyzji czy komunikacja. - Uczestnicząc w takich szkoleniach nabywamy wiedzę o samym sobie, stajemy się bardziej asertywni, gotowi na zmianę. Jesteśmy bardziej wydajni w pracy, ale co równie ważne, poznając siebie i własne potrzeby potrafimy lepiej dbać o równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym – przekonuje I. Olszowska.

Wniosek? Warto inwestować w siebie. Prędzej czy później, to się opłaci, zwłaszcza, kiedy decyzję o szkoleniu podejmujemy „z głową”.
Projekt „Pomnożymy Twój kapitał… ludzki” szkolenia dofinansowane dla mikro i małych przedsiębiorstw” jest z powodzeniem realizowany na terenie 4 powiatów województwa małopolskiego (m. Kraków, krakowski, limanowski, myślenicki) od listopada 2010 r. Obecnie prowadzony jest nabór do III edycji projektu. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.kapitalnyangielski.pl oraz w Biurach Projektu w Krakowie i Myślenicach.
McGregor Language Schools

ul. Słowackiego 42/3B (budynek Carrefour, IIp.)
32-400 Myślenice
tel. +48 517 600 121
www.everest.edu.pl
e-mail: [email protected]
Biuro Projektu EVEREST

ul. Mieszczańska 19/4
30-313 Kraków
kom.: +48 695 039 314
www.everest.edu.pl
e-mail: [email protected]

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wszystko o co chciał(a)byś, ale wstydzisz się zapytać - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto