Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polskie firmy dostaną wkrótce miliardy z Unii. Kiedy? Jak skorzystać? Odpowiedź na Forum Przedsiębiorców z udziałem wicepremiera Gowina

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jarosław Gowin, wicepremier, minister gospodarki, pracy i technologii, który otworzy poniedziałkowe Forum Przedsiębiorców Małopolski, a potem będzie odpowiadał na pytania przedsiębiorców.
Jarosław Gowin, wicepremier, minister gospodarki, pracy i technologii, który otworzy poniedziałkowe Forum Przedsiębiorców Małopolski, a potem będzie odpowiadał na pytania przedsiębiorców. Fot. Krzysztof Szymczak / Polska Press
Nowe wielkie pieniądze dla mikro, małych, średnich i dużych firm w Polsce! Jak po nie sięgnąć i sprawić, by Twój biznes nie tylko przetrwał pandemię, ale wyszedł z niej silniejszy, nowoczesny i przyjazny środowisku, a przy tym bardziej konkurencyjny? – odpowiemy podczas XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina, wicemarszałka Małopolski Tomasza Urynowicza, rektorów najlepszych uczelni, a przede wszystkim liderów czołowych organizacji gospodarczych i prężnych przedsiębiorców. To najważniejsze tej jesieni spotkanie w Małopolsce dotyczące gospodarki i przedsiębiorców. Ruszamy w poniedziałek 16 listopada o 10.00. Do zobaczenia w naszych internetowych serwisach! Rejestrujcie się już dziś na stronie forumprzedsiebiorcow.pl.

FLESZ - Nowa szczepionka położy kres pandemii?

- W języku chińskim słowo „kryzys” składa się z dwóch znaków. Pierwszy z nich symbolizuje niebezpieczeństwo lub zagrożenie, a drugi początek nowej drogi lub szansę. Kryzys jest okazją do przeprowadzenia zmian, a czasem jest wręcz szansą, której nie wolno zmarnować – podkreśla Jarosław Gowin, wicepremier, minister gospodarki, pracy i technologii, który otworzy poniedziałkowe spotkanie, a potem będzie odpowiadał na pytania przedsiębiorców.

Zarejestruj się szybko i łatwo TUTAJ

Wyjaśnia, że rząd skupia się na niedopuszczeniu do nakręcenia w Polsce spirali recesji, upadłości firm i utraty miejsc pracy. W tym celu musi z jednej strony wspierać przedsiębiorców z branż najsilniej dotkniętych skutkami pandemii (służą temu kolejne tarcze antykryzysowe, w tym najświeższa, sektorowa), a z drugiej zadbać o jak najlepsze warunki funkcjonowania dla całego biznesu (służy temu zmniejszanie obciążeń biurokratycznych i finansowych). Równie ważne jest tworzenie zachęt do inwestowania. Główną bronią wszystkich krajów Unii w walce z kryzysem mają być właśnie inwestycje. Zdaniem wicepremiera, nie mogą one dotyczyć wyłącznie sfery publicznej. Równie ważne, a może i ważniejsze są inwestycje firm.

XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski: Zachęty dla biznesu

Problem w tym, że w pandemicznych warunkach przedsiębiorcy boją się inwestować. Jak sprawić by zechcieli? To najgorętsze dziś pytanie – nie tylko dlatego, że bez pobudzenia inwestycji i rozwoju firm polska gospodarka nie tyle stanie w miejscu, co zacznie się zapadać. Zachęty do inwestowania i rozwijania przedsiębiorstw - dużych, ale też średnich, małych i mikro - są ważne również dlatego, że przekroczyliśmy właśnie próg wielkiej zmiany gospodarczej i cywilizacyjnej.

- Tak wielka transformacja zachodzi w świecie mniej więcej co sto lat. Tym razem ona będzie się odbywać w dwóch obszarach. Pierwszy to rewolucja 4.0., czyli przemysł 4.0, cyfryzacja, automatyzacja, algorytmizacja, robotyzacja... To się zaczęło dziać już wcześniej, ale nie na taką skalę. I to teraz przyśpieszy, zmieni radykalnie świat. Drugi obszar to szeroko rozumiana ekologia. Oznacza olbrzymie inwestycje, które zmienią strukturę gospodarki, przepływ kapitału... To też już się dzieje

– opisuje prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który wraz z prof. Jerzym Lisem, rektorem krakowskiej AGH, weźmie aktywny udział w poniedziałkowym Forum.

W transmitowanym na żywo najważniejszym spotkaniu biznesu w regionie uczestniczyć będzie kilkuset liderów organizacji gospodarczych i przedsiębiorców, szefów instytucji otoczenia biznesu, ludzi nauki, ekspertów. Zapraszamy przede wszystkim działaczy bratnich organizacji współtworzących od początku Forum Przedsiębiorców, m.in. Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Business Centre Clubu, Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan, Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Krak-Businessu oraz wszystkich lokalnych izb gospodarczych.

Co jest pewne

Koszmarem w biznesie jest totalna niepewność. Względna pewność to najcenniejszy towar 2020. Czy do
nabycia? Na to pytanie powinien w pierwszym rzędzie odpowiedzieć rząd. W wielkich kryzysach absolutnie kluczową rolę odgrywa bowiem jakość państwa i sprawność jego instytucji. Aby wykorzystać, kryzysowe szanse, trzeba wpierw – w niepewnych czasach - wskazać przedsiębiorcom, co jest pewne. A wbrew pozorom – jest tego sporo!

Pewne jest, jaki wspólny cel mają kraje UE: przyspieszyć transformację energetyczną, odejść od paliw kopalnych, cyfryzować i automatyzować, co się da, by kolejne pokolenia żyły w bezpiecznym, komfortowym, przyjaznym naturze świecie. Pewne jest, że udostępnione zostaną wielkie pieniądze na przeprowadzenie tej epokowej zmiany, co otwiera pole do robienia świetnych biznesów.

Pewne jest, że wszyscy – w rządzie, samorządach, firmach, instytucjach wsparcia biznesu, na uczelniach – musimy mieć gotowe projekty służące efektywnemu wykorzystaniu tych środków. Pewne jest, że każdy rząd będzie wprowadzał zachęty – ulgi, dotacje, pożyczki – skłaniające przedsiębiorców do inwestowania w pożądanych obszarach i kierunkach. Pewne jest, że taka transformacja wymaga harmonijnej współpracy wszystkich sił: rządu, samorządów, organizacji biznesu, nauki, mediów. Pewne jest, że rząd winien zadbać o… maksimum pewności. Tylko wtedy kryzys oznaczać będzie szansę.

Właśnie o tym będziemy rozmawiać na XIV Forum Przedsiębiorców Małopolski. Zapisz w kalendarzu. Zarejestruj się teraz. Program, lista uczestników i link do szybkiej rejestracji na: forumprzedsiebiorcow.pl.

Zarejestruj się szybko i łatwo TUTAJ

Forum Przedsiębiorców: porozmawiajmy o przyszłości

Po spotkaniu z wicepremierem Jarosławem Gowinem i serii pytań skierowanej doń przez małopolskich przedsiębiorców, wicemarszałek Tomasz Urynowicz powie o planach województwa małopolskiego dotyczących wspierania przedsiębiorców, także w kierunku inwestowania w transformację energetyczną i oszczędzanie energii (termomodernizacja), a także cyfryzację. Nasz region, który wsławił się szybkim wcieleniem w życie Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, w ramach której uruchomiono olbrzymie wsparcie dla małych i …średnich firm, zgłosił również wiele ambitnych projektów do Krajowego Planu Odbudowy, który ma być finansowany z nowych środków unijnych. Większość ma duże szanse realizacji, na co przedsiębiorcy zainteresowanie nie tylko ratowaniem swych firm, ale i ich rozwijaniem, czekają z dużą niecierpliwością.

W drugiej części spotkania przewidzieliśmy dwa arcyciekawe panele dyskusyjne . Zaprosiliśmy doi nich znakomitych ekspertów i praktyków. W pierwszym, „Zielony ład – szanse i zagrożenia. Jak przekuć transformację w dobry biznes”, wezmą udział:

  • Prof. dr hab. Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
  • Wojciech Gwiazda, Menadżer ds. regulacji Philip Morris Polska
  • Przemysław Kulik, Menedżer ds. CSR Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK)
  • Anna Śpiewak, Prezes Zarządu Austrotherm sp. z o.o.
  • Justyna Zając-Wysocka, Wiceprzewodnicząca Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, MISP

Drugi panel dyskusyjny poświęcony będzie zjawisku, które w pandemii przyspieszyło dosłownie na naszych oczach – nie tylko w firmach, ale i w domach przemienionych w miejsca pracy i nauki. Dalsze przyspieszenie jest tu wysoce prawdopodobne, podobnie jak to, że zjawisko zostanie z nami na zawsze. Temat jest zatem bardzo gorący: „Cyfryzacja, robotyzacja, automatyzacja – impuls do rozwoju i obniżenia kosztów w biznesie i administracji”. A dyskusję podejmą:

  • Prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, Rektor Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie
  • Wojciech Przybylski, Prezes Zarządu KPT
  • Marcin Sala-Szczypiński, Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie
  • Stefan Życzkowski, Prezes ASTOR.

Zwieńczeniem spotkania będzie tradycyjna już Loża Komentatorów. Swoje opinie wygłoszą liderzy i przedstawiciele bratnich i siostrzanych organizacji gospodarczych współtworzących Forum Przedsiębiorców Małopolski:

  • Michał Akszak-Okińczyc, Prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan
  • Sebastian Chwedeczko, Prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie
  • Janusz Kowalski, Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Wiceprezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych, Wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego.
  • Joanna Krzemińska – Wicedyrektor w ASPIRE Stowarzyszenie IT i Business Process Services
  • Janusz Strzeboński, Prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych
  • Katarzyna Woszczyna, Kanclerz Loży Małopolskiej Business Centre Club, Wiceprezes BCC

Zarejestruj się teraz. Program, lista uczestników i link do szybkiej rejestracji na: forumprzedsiebiorcow.pl.

Zarejestruj się szybko i łatwo TUTAJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto