Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstyd w centrum Krakowa. Zabytkowe ruiny fortu na rondzie Mogilskim zmieniły się w totalną ruinę. Codziennie przechodzą obok tysiące osób

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Tak wyglądają zabytkowe ruiny fortu "Lubicz"
Tak wyglądają zabytkowe ruiny fortu "Lubicz" Marcin Banasik
Dziury w daszkach, pozrywana papa, rozsypujące się ceglane mury, bazgroły na ścianach - tak dziś wyglądają pozostałości fortu "Lubicz" na rondzie Mogilskim. Ten przykry widok widoczny jest od środka ruin. Na zewnątrz obiekt zarośnięty jest bluszczem, a zabezpieczenia ruin są na tyle wysoko, że nie widać ich dewastacji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa już od dwóch lat stara się o pieniądze na remont zabezpieczeń. Co ciekawe, pozwolenie na budowę jest ważne do 2025 r., a pieniędzy zarezerwowanych na ten cel wciąż nie ma.

Wymianę zabezpieczeń planują już od co najmniej dwóch lat

Pozostałości fortu w pobliżu tunelu tramwajowego przykryte są tymczasowymi - w założeniu - daszkami, które miały doraźnie ratować zabytek przed degradacją, osłaniać przed opadami. Część z daszków jest potrzaskana, mury wewnątrz wysmarowane napisami i miejscami się sypią.

W 2022 r. ZDMK planowało wymienić zadaszenia na rondzie Mogilskim.

- Przeprowadziliśmy wstępne rozeznanie tematu, którego celem było określenie zakresu prac, jaki jest niezbędny do wykonania. Tak by kompleksowo potraktować temat zabezpieczenia reliktów. Obecnie przygotowujemy zapytanie ofertowe, by pozyskać firmę, która opracuje dokumentację - mówił nam w czerwcu 2022 r. Michał Pyclik, rzecznik ZDMK.

Co ciekawe obiekt wciąż niszczeje, bo konserwator zabytków nie pozwala załatać dziurawych daszków.

- Możemy jedynie sprzątać na bieżąco teren ruin fortu - dodaje Pyclik.

Element Twierdzy Kraków

Przypomnijmy, są zabytkowe mury na rondzie to pozostałości zbudowanego w latach 1856-59 bastionu V "Lubicz", elementu Twierdzy Kraków. Tyle zostało z niego po rozbiórce z lat 50. XX wieku. Wtedy relikty te skryła ziemia, a odkopane zostały po pół wieku, podczas przebudowy ronda. W 2008 r. zakończyły się prace konserwatorskie przy murach, a daszki nad częścią murów zamontowano w grudniu 2013 roku. Daszki miały osłaniać pozostałości fortu, by nie dostawała się tam woda, która, zamarzając, rozsadza mury. Rozwiązanie określano jako doraźne, do czasu, kiedy nie zostaną zrealizowane koncepcje zagospodarowania tego miejsca. Jednak tymczasowe daszki nadal tu są, tyle że dziurawe.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto