Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WinterCamp 2014: zima w górach nie jest straszna

Redakcja
Tegoroczny zimowy biwak rozłoży się na Turbaczu na przełomie stycznia i lutego. WinterCamp 2014 będzie ponownie gościł gwiazdy himalaizmu i górskiego survivalu.

Od 30 stycznia do 2 lutego przy schronisku na Turbaczu wyrośnie zimowy biwak, czyli WinterCamp 2014. Organizatorem 5 edycji imprezy jest Polish Outdoor Group (POG), organizacja non-profit zrzeszająca polskie firmy związane z szeroko pojętą turystyką górską.

Zobacz też: Ferie 2014 w Krakowie: Będzie aktywnie i kreatywnie [program, atrakcje]

Zimą nie trzeba rezygnować z wypraw górskich i wspinaczki jeśli tylko posiada się odpowiednią wiedzę, doświadczenie i sprzęt. WinterCamp powstał właśnie po to, żeby jak najwięcej osób mogło się szkolić i zdobyć umiejętności niezbędne do bezpiecznego uprawiania zimowej turystyki górskiej.

- Chcemy przekazać uczestnikom praktyczną wiedzę - jak się ubrać, co zapakować do plecaka, jak reagować w konkretnych sytuacjach. Nie będziemy siedzieć w schronisku i prowadzić wykładów, tylko wyjdziemy w teren i pokażemy, jak w praktyce można bezpiecznie uprawiać zimową turystykę w górach - mówi Maciej Przywecki, z POG.

Zimowe miasteczko i skitour

Podstawą imprezy są zajęcia praktyczne i warsztaty - ratownicy GOPR przeprowadzą szkolenia lawinowe, specjaliści z POG szeroko omówią zagadnienia związane z doborem zimowej odzieży i ekwipunku przydatnego zimą. Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach medycznych z udzielania pierwszej pomocy w zimowych warunkach. Po raz pierwszy w historii WinterCamp odbędzie się szkolenie skitourowe, podczas którego wyjaśni się czym są tajemnicze foki i jakie są techniki poruszania się na tego typu nartach.

Największą atrakcją jest jednak budowanie zimowego miasteczka. Pod czujnym okiem specjalistów, uczestnicy zbudują największe zimowe pole biwakowe w Polsce. W trakcie biwakowicze dowiedzą się jak zorganizować awaryjny nocleg w górach, nauczą się budować śnieżne jamy oraz zdobędą wiedzę o podstawach terenoznawstwa zarówno w formie tradycyjnej (mapy), jak i nowoczesnej (GPS).

Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji:

Impreza ma również wymiar integracyjny - w programie przewidziano pokazy filmów górskich, spacery w rakietach śnieżnych, ognisko oraz grę terenową z nagrodami, podczas której uczestnicy biwaku będą mogli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas szkoleń.

Gwiazdy himalaizmu i alpinizmu podzielą się doświadczeniem

Na biwaku nie zabraknie także wielkich nazwisk - oprócz Krzysztofa Wielickiego, Darka Załuskiego i Tamary Styś na Winter Camp przyjedzie także Peter Hamor - zdobywca Korony Ziemi oraz 10 ośmiotysięczników. - Goście specjalni, dzięki swoim opowieściom, zabiorą uczestników na wycieczkę w góry najwyższe - zapewnia Katarzyna Moskalik. - Peter opowie o swoich wyprawach na Kanczendzongę i K2 - dodaje. Wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia pojawi się Michał Król, alpinista i przewodnik IVBV, a także współautor wytyczenia Bafometa - pierwszej polskiej drytoolowej (z użyciem raków i czekanów na gołej skale) drogi o trudności M14.

W trakcie imprezy będzie można także przetestować najnowocześniejszy sprzętu outdoorowego, i gadżety. Będzie można zobaczyć jak za pomocą małego urządzenia Brunton otrzymuje się prąd z.wody, czy też rozstawić dmuchany namiot od Heimplanet i ocenić czy jest lepszy niż te tradycyjne.

Aplikacje można składać za pomocą strony internetowej WinterCamp.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto