Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WinterCamp 2013, czyli jak przetrwać zimą w górach

Redakcja
Czy wiecie co zrobić, jeśli zimą złapie was śnieg w górach, ...
Czy wiecie co zrobić, jeśli zimą złapie was śnieg w górach, ... wintercamp.org.pl
7 stycznia na Turbaczu powstanie największe zimowe pole biwakowe w Polsce.

7 lutego rozpocznie się IV edycja WinterCamp, czyli zimowego biwaku w górach, organizowanego przez Polish Outdoor Group we współpracy z GOPRem. Przez trzy dni specjaliści od turystyki górskiej i wspinaczki będą prowadzić szkolenia terenowe i dzielić się doświadczeniem.

- WinterCamp to przede wszystkim impreza edukacyjna - rozbudowany pakiet szkoleń, mający przybliżyć uczestnikom zagadnienia związane z bezpiecznym uprawianiem zimowej turystyki górskiej - mówi Maciej Przywecki, z POG. - Chcemy przekazać uczestnikom praktyczną wiedzę - jak się ubrać, co zapakować do plecaka, jak reagować w konkretnych sytuacjach. Nie będziemy siedzieć w schronisku i prowadzić wykładów, tylko wyjdziemy w teren i pokażemy, jak w praktyce można bezpiecznie uprawiać zimową turystykę w górach - dodaje Katarzyna Moskalik.

Gorce z ośmiotysięcznikami w tle

Od 7 do 10 lutego przy schronisku na Turbaczu spotkać będzie można czołówkę polskich poszukiwaczy przygód, w tym Adama Pustelnika, który w 2011 dokonał pierwszego powtórzenia, uznawanej za najtrudniejszą wielkościanową drogę wspinaczkową na świecie, czyli "Orbayu" na Naranjo De Bulnes w Hiszpanii. O wspinaczce wysokościowej opowiadać będa także himalaiści - Kinga Baranowska, zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników; Darek Załuski, fotograf i filmowiec, który stanął na szczycie i uwiecznił siedem ośmiotysięczników, w tym Mount Everest i K2 oraz Tamara Styś, pierwsza kobieta na świecie, która zimą wspinała się w Karakorum na wysokości 7 200 m n.p.m.

Biwak na mrozie i noc w śnieżnej jamie

Razem z Kingą Baranowską uczestnicy zbudują największe zimowe pole biwakowe w Polsce i dowiedzą się, jak zorganizować awaryjny nocleg w górach, a śmiałkowie będą mogli spędzić noc w samodzielnie zbudowanej jamie śnieżnej. - Akcja skierowana jest do wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat zimowej turystyki górskiej. Udział mogą wziąć zarówno osoby, które do tej pory nie miały żadnego kontaktu z tą formą aktywności, jak również Ci, którzy już mają za sobą doświadczenia w tym zakresie - mówi Katarzyna Moskalik.

Zapisy do tegorocznej edycji zostały już zamknięte.

W WinterCamp można uczestniczyć tylko raz. Dotychczas przeszkolono ok. 260 osób w różnym wieku i z różnych stron Polski. - Udało mi się poznać jedną z kilkunastu osób, które zdobyły Fitz Roy’a w Patagonii! A w dodatku Wojtek Grzesiok uczył nas jak budować jamę śnieżną. Byliśmy przemoczeni, ale w końcu wybudowaliśmy „dom” dla 4 osób! SUPER!! - napisała na stronie WinterCamp Asia z Grudziądza. - Noc w namiocie przy dziesięciostopniowym mrozie była długa i nieprzespana, ale warto było się na coś takiego zdecydować. Poznałam wielu ciekawych ludzi, którzy tak jak ja kochają góry! Polecam :) - wtóruje jej Magda z Tulec.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Lodowiska w Krakowie Walentynki w KrakowieKoncerty 2013 w Krakowie
Zoo w Krakowie zimą
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto