Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia: Potrzebujący zostali nakarmieni

Redakcja
Czternasty już raz Kraków podzielił się opłatkiem i pożywieniem z osobami najbardziej potrzebującymi.

Potrawy wigilijne: karp smażony [przepis] i po karp żydowsku [przepis]

Znany krakowski restaurator i filantrop Jan Kościuszko już od 14 lat organizuje wigilię dla osób bezdomnych i potrzebujących. Akcja z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony darczyńców, którzy dzielą się z najuboższymi mieszkańcami Krakowa. Podczas ubiegłorocznej wigilii wydano ponad pięćdziesiąt tysięcy porcji ciepłych, wigilijnych potraw. - To są bardzo smutne rekordy, ich nie powinno być. Pamiętam, że już na pierwszą zarganizowaną wigilię przybyło ok. 4 tys. osób. Zobaczyliśmy wtedy z bliskiego ujęcia, jak wiele osób jest w potrzebie - przyznał Jan Kościuszko.

Najubożsi mieszkańcy Krakowa już od rana zbierali się i czekali na wigilię. Nikt głodny Rynku Głównego nie opuścił. Były pierogi, zupa grzybowa, barszcz, kapusta z grzybami. - To bardzo dobra inicjatywa dla samotnych ludzi. Przyjdą, pożywią się, mają namiastkę domowej wigilii. Przykro tylko, że tak dużo jest ludzi w potrzebie - przyznała jedna z osób stojących w kolejce po jedzenie. O najbiedniejszych nie zapomnieli również krakusi, którzy przynosili artykuły spożywcze, które następnie były rozdawane osobom potrzebującym przez cały czas trwania wigilii.

Tradycyjnie w południe prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski spotkał się z mieszkańcami i symbolicznie podzielił z nimi opłatkiem. - Życzę wesołych i zdrowych świąt. Aby od tego najbliższego tygodnia towarzyszyła nam atmosfera świąt, miłość do bliźnich emanowała jeszcze bardziej, a Nowy Rok przyniósł wiele dobrego - życzył prezydent Krakowa.

Jan Kościuszko
- człowiek wielkiego serca, organizator i pomysłodawca największej w Polsce wigilii dla ubogich i bezdomnych. W okresie świąt drzwi jego restauracji zawsze były otwarte dla potrzebujących. Z biegiem lat, gdy sława jego wigilijnego stołu zaczęła się rozchodzić po całej Polsce i restauracje przestały mieścić tych, którzy nie mogli liczyć na syte święta, przeniósł wigilijne stoły na krakowski Rynek. Tak narodziła się idea Wigilii dla potrzebujących, charytatywnej akcji organizowanej od roku 1997.



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto