Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiemy, jak sprzedaje się Encyklopedia Krakowa za 400 zł. Radny apeluje, aby miasto udostępniło książkę za darmo w internecie

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wydawcą Encyklopedii Krakowa jest Biblioteka Kraków, współwydawcą – Muzeum Krakowa, a partnerem wydania Archiwum Narodowe w Krakowie.
Wydawcą Encyklopedii Krakowa jest Biblioteka Kraków, współwydawcą – Muzeum Krakowa, a partnerem wydania Archiwum Narodowe w Krakowie. fot. Anna Stasiak/Muzeum Krakowa
Od połowy października do końca 2023 r. miasto sprzedało zaledwie 590 egzemplarzy dwutomowej „Encyklopedię Krakowa”. Do przedsięwzięcia zaangażowano około 300 osób, a w miejskiej encyklopedii znalazło się ponad 6 tysięcy haseł, które dotyczą między innymi: życia społecznego, kulturalnego, historii czy samorządu. - Efekty prowadzonych ze sporym rozmachem prac są, jak widać dostępne tylko dla nielicznych - mówi Krzysztof Kwarciak, radny, który zwraca się z postulatem, żeby udostępnić za darmo w internecie miejską publikację. Urzędnicy odpowiadają, że planują uruchomić wersję internetową w ciągu kilku lat, ale na razie nie ma na to pieniędzy.

Kwota zaporowa

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Krakow.pl miasto ma pełne prawa autorskie do Encyklopedii Krakowa, a przygotowanie publikacji zostało sfinansowane ze środków samorządowych. Opłata za Encyklopedię Krakowa w wysokości 400 złotych dla wielu mieszkańców stanowi kwotę zaporową, a licząca 1856 stron książka nie jest zbytnio poręczna. Łatwo zrozumieć, że wydruk bardzo obszernej publikacji sporo kosztuje.

- Trudno jednak pojąć czemu opracowanie nie znalazło się w internecie. Skoro encyklopedia została sfinansowana z samorządowych pieniędzy to powinna być powszechnie dostępna za darmo. Miasto wydaje olbrzymie środki na różne kampanie promocyjne, a chce zarabiać na sprzedaży wydawnictw popularyzujących wiedzę o Krakowie. Być może da się wypożyczyć Encyklopedie Krakowa nieodpłatnie z jakiejś biblioteki, ale siłą rzeczy wymaga to sporo zachodu i raczej jest to opcja dla bardziej zdeterminowanych - mówi Krzysztof Kwarciak.

To nie jedyna publikacja...

Radny przypomina, że to nie jest jedyna publikacja opracowana przez miasto, które została wydana tylko w wersji papierowej i sporo kosztuje.

- Może warto szerzej udostępnić w internecie to i inne mozolnie tworzone opracowania, którymi teraz przez sposób dystrybucji często interesuje się jedynie niewielka garstka osób - dodaje Kwarciak.

Na razie nie ma pieniędzy

Piotr Wasilewski, rzecznik prasowy Biblioteka Kraków zauważa, że udostępnienie Encyklopedii Krakowa w internecie to kolejny punkt tego projektu.

- W tym celu zarówno treści, jak i materiał ikonograficzny pozyskiwano, mając na względzie szerokie pola eksploatacji. Prezentowana na portalu Encyklopedia będzie aktualizowana i poszerzana, w interakcji z krakowianami. Przewidujemy, że portal powstanie w ciągu kilku najbliższych lat, będzie to zależało od tego, kiedy instytucja dostanie środki na jego stworzenie, bez nich nie da się prognozować konkretnego terminu - mówi Piotr Wasilewski.

300 ekspertów

Drugie wydanie Encyklopedii Krakowa – poszerzone i zaktualizowane - przygotował zespół blisko 300 krakowskich ekspertów i badaczy pod kierunkiem prof. Jacka Purchli, któremu powierzona została redakcja naukowa dzieła. Kierowanie całością prac wydawniczych powierzono dyrektorowi Biblioteki Kraków Stanisławowi Dziedzicowi, który odszedł w trakcie prac nad wydawnictwem, ten obszar przejęła dr Agnieszka Staniszewska-Mól.

Na opowieść o mieście złożyło się dziesięć działów merytorycznych: życie gospodarcze (prof. Krzysztof Broński), życie polityczne (prof. Andrzej Chwalba), Cracovia sacra (dr Stanisław Dziedzic), nauka i biografistyka (dr Karolina Grodziska), środowisko przyrodnicze i geograficzne (prof. Zbigniew Mirek), historia (dr Michał Niezabitowski), literatura, teatr i muzyka (prof. Jacek Popiel), architektura i urbanistyka (prof. Jacek Purchla), życie społeczne (prof. Łukasz T. Sroka) oraz historia sztuki (prof. Marek Walczak ). Autonomiczną częścią „Encyklopedii” jest dział Kraków w liczbach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiemy, jak sprzedaje się Encyklopedia Krakowa za 400 zł. Radny apeluje, aby miasto udostępniło książkę za darmo w internecie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto