Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska i Małopolska na KSW

Mickey Mousoleum
Mickey Mousoleum
MM Kraków odwiedziło dziś Krakowską Szkołę Wyższą, gdzie odbyła się prestiżowa konferencja naukowa, mająca na celu rozpatrzenie dróg rozwoju Małopolski i Wielkopolski.

Konferencja była odpowiedzią na debatę, jaka zorganizowane była w Poznaniu. Kontynuowanie tematu miało na celu zawężanie więzi pomiędzy regionami naszego kraju.

Harmonogram spotkania był bardzo rozbudowany, co przyczyniło się do stworzenia całodziennego pakietu dyskusji i prezentacji, które zarysowały charakter dwóch wspomnianych regionów.

Tematyka spotkania dotykała różnic i analogii między Pożnaniem i Krakowem, a także przedstawiała uwarunkowania kulturalne, polityczne i historyczne, które w znacznym stopniu oddziaływują na podejmowaną teraz współpracę międzyuczelnianą.

Konferencję rozpoczęła przemowa Rektora KSW prof. dr hab. Jerzego Malca i Założyciela Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Marka Przybylskiego.

Przybylski rozpoczął od żartobliwego podkreślenia, że wraz z delegacją jechał do Krakowa osiem godzin. Fakt ten stwarza problemy w kształtowaniu więzi między naszymi środowiskami. Zaznaczył, że infrastruktura Polski jest tak słaba, że czasami współpraca z regionami jest niemożliwa. Wypowiedział się także o analogiach i różnicach między placówkami, które włączone są w organizowanie konferencji.

Merytoryczna cześć spotkania podzielona była na dwie części. W pierwszej - Współczesna Wielkopolska - wypowiedział się między innymi prof. dr hab. Marek Ziółkowski, który w swoim czasie prezentacji uwzględnił kwestię herbów, rysu historycznego, a przede wszystkim mentalności regionalnej. Mówca powołał się na dane statystyczne, co szczegółowo ukazało charakter społeczności wielkopolskiej.

Głos w sprawie zabrała także prof. dr hab. Renata Suchocka, która kontynuowała temat wizerunku mieszkańców poznańskich regionów. Tym razem również odwołano się do statystyk. Profesor przedstawiła nastroje mieszkańców, ich poszanowanie tradycji, a także opinie społeczne, jakie wyrażają. W tej części zaprezentował się jeszcze prof. dr hab. Robert Kmieciak i prof. dr hab. Waldemar Łazuga.

Druga partia spotkania poświęcona była kolejnemu tematowi - Współczesna Małopolska. Tym razem zgromadzeni studenci mogli wysłuchać prof. Stanisława Tabisza, który opisał obecny charakter plastycznych środowisk artystycznych Krakowa. Poruszone zostały aspekty promocji sztuki, a także prezentacja instytucji, które zajmują się jej promowaniem.

O historycznym i geograficznym uwarunkowaniu Krakowa wypowiedział się prof. dr hab. Rajmund Mydel, który w oparciu o mapki struktury miasta, zarysował przełom dziejowy na przestrzeni XIX i XX wieku.

Na koniec tej części konferencji, prof. dr hab. Elżbieta Kaczmarska skupiła się na planach i skutkach założeń rewitalizacyjnych, jakie w Krakowie odznaczają się głównie na Zabłociu, gdzie do odświeżenia infrastruktury przyczynia się zabudowa Krakowskiej Szkoły Wyższej.

Ostatnim aspektem wystąpień było przedstawienie zagadnień związanych z mediami lokalnymi. W tej kwestii wypowiedzieli się prof. dr hab. Ryszard Kowalczyk i prof. dr hab. Andrzej Jaeschke.

Konferencja naukowa umożliwiła rozszerzenie wiedzy o Małopolsce i Wielkopolsce w obszarach, jakie na codzień są pomijane w społecznej dyskusji. Wrażenia po tak rozbudowanej formule edukacyjnej wydają się konstruktywnie kształtować pole do cyklicznych spotkań, mających na celu kształtowanie i poznanie aspektów współpracy regionalnej.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto