Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki mistrz sztuki w rękach krakowian! Unikatowa wystawa Kaplicy Sykstyńskiej w Krakowie

OPRAC.: Redakcja
© Governatorato dello S.C.V. Direzione dei Musei 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE © Scripta Maneant 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
6 marca, jak co roku, obchodzimy rocznicę urodzin wielkiego Michała Anioła, podziwiając jego dzieła w Kaplicy Sykstyńskiej. Ten bezcenny skarbiec dzieł sztuki, w którym namalował freski, nawet po tak długim czasie od ich stworzenia nie traci swego blasku. Wspominając 549 rocznicę urodzin artysty, ogłaszamy nowość - multimedialna i immersyjna „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” otworzy swoje podwoje w przestrzeniach krakowskiej dzielnicy Wesoła, a bilety do niej można z tej okazji nabyć w liczbie 549 po super promocyjnej cenie 19 zł.

Po ogromnym sukcesie wystawy w Warszawie, „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” przybywa do "polskiej stolicy kultury", Krakowa. Celem Wystawy jest ukazanie dziedzictwa Muzeów Watykańskich: renesansowego artysty, jakim był Michał Anioł i innych XV wiecznych artystów włoskich. Wystawa składa się z 3 pawilonów, w których poznajemy dzieła Kaplicy Sykstyńskiej, nieznane szerszej publiczności fakty historyczne oraz mnóstwo inspirujących ciekawostek podczas 1,5
godzinnego pokazu.

Sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej – pierwsze dzieło Michała Anioła jako malarza

Ozdobienie sklepienia Kaplicy Sykstyńskiej to przełomowy punkt twórczości dla Michała Anioła. Zlecenie to dało mu szansę rozwinąć swój geniusz malarski i poznać go nie tylko jako wielkiego rzeźbiarza. Freski takie jak Stworzenie Adama, Stworzenie Słońca i Księżyca - do dziś zachwycają każdego, kto skieruje na nie swój wzrok. Michał Anioł, jako pierwszy artysta w dziejach, odważył się na tak odważne przedstawienie boskiego dzieła. Do dziś zachwycamy sie jego wyobraźnią, która porównała boską pelerynę w jakiej Bóg zjawia się, by stworzyć człowieka, do struktury ludzkiego mózgu.

"Sąd Ostateczny" - przełomowe dzieło Michała Anioła

Michał Anioł wrócił po latach do Kaplicy już jako dojrzały artysta, aby namalować "Sąd Ostateczny". Dzieło to różni się od poprzednich przedstawień Sądu Ostatecznego. Michał Anioł uwzględnia w nim różnorodność kulturową, historyczną, społeczną i klasową zebranych przed sądem osądzanych. Ta interpretacja Sądu Ostatecznego stała się absolutnie przełomowa. To nowe podejście do przedstawiania końca świata zmroziło krew Papieża Pawła III podczas pierwszej odsłony dzieła.

Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo

Dziedzictwo Michała Anioła oraz innych XV wiecznych włoskich twórców jest bezcenne i uniwersalne. Każdego dnia tysiące wiernych różnych religii oraz ludzi niewierzących przybywa do Watykanu, by zobaczyć te arcydziała wszechczasów.

Od listopada 2023 podziwiają je w odsłonie multimedialnej, jaka powstała na Błoniach PGE Narodowy w Warszawie, warszawiacy i przyjezdni do stolicy. To jedyna taka na świecie wystawa multimedialna a zarazem jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Europie na przestrzeni lat. Specjaliści twierdzą, że to prawdziwy „Mount Everest” technologii immersji zastosowanej po raz pierwszy w historii światowych wystaw multisensorycznych. Dla Muzeów Watykańskich to także największa multimedialna ekspozycja prezentująca skarby Watykanu. Widz ma okazję zobaczyć coś wyjątkowego, z czym bez wąpienia nie miał dotychczas do czynienia. Zanurzyć się w świecie renesansu jak nigdy dotąd. Wystawa już dziś zbiera zamówienia miast na świecie. Tej jesieni rozpoczyna swoją spektakularną trasę po Stanach Zjednoczonych.

Wkrótce te dzieła można będzie podziwiać w krakowskiej wersji multimedialnej i immersyjnej Wystawy Kaplicy Sykstyńskiej. Przedsprzedaż biletów na wydarzenie krakowskie rozpocznie się 6 marca

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto