Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wielce godni żakowie, biesiadowali na zdrowie" - Studniówka XV LO

Katarzyna Brońska i Jakub Popiel
Katarzyna Brońska i Jakub Popiel
Zawżdy tak bywało Gdy na 100 dni nauk zostało, Wielce godni żakowie, Biesiadowali na zdrowie. Serdeczny druhu przybywaj, Wesela z nami zażywaj! Skończymy o pianiu kura, Później już tylko - matura!.

Niemal dla wszystkich kultur wspólne są tak zwane "rytuały przejścia", które ustalają symboliczną granicę pomiędzy pewnymi etapami życia. Matura zwana - egzaminem dojrzałości - jest symbolicznym wyznacznikiem dorosłości, zaś 100 dni przed nią zwyczaj nakazuje uczcić zabawą lata nauki i z optymizmem wkroczyć w kolejną fazę życia.

Dlaczego akurat sto dni przed maturą?

Fakt ten może być związany z zamiłowaniem Europejczyków do okrągłych liczb, może też oznaczać liczbę dni, które stają się "ostatnim dzwonkiem" aby powtórzyć materiał przed zbliżającymi się egzaminami. Najpopularniejszymi miesiącami odbywania się studniówek są zatem styczeń i luty, od nich bowiem najprościej odliczyć owe symboliczne 100 dni.

Zmienia się moda i zmieniają się obyczaje

Studniówki nie odbywają się już na salach gimnastycznych ozdobionych "wojskową siatką", balonami i kolorową bibułą. Jako miejsca zabaw wybierane są popularne lokale gastronomiczne oraz od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się Muzeum Narodowe i Zamek w Niepołomicach. Obecnie studniówki są niezaprzeczalnie eleganckimi balami, być może pierwszymi takim w życiu licealistów. Wraz ze wzrostem prestiżu owego balu wzrasta również i jego cena. Poczęstunek, który dawniej ograniczał się do kanapek i ciast domowego wypieku obecnie nie odbiega obfitością menu od przeciętnego przyjęcia weselnego. Przeżycia związane z tak szykownym balem są zapewne pamiętne, może tylko troszkę uboższe o te związane ze wspólnymi przygotowaniami
scenariusza wydarzenia, aranżacją przestrzeni na tę wyjątkową noc oraz ze wspólną pracą nad dekoracjami, bowiem to leży już w gestii wodzireja oraz firm zajmujących się dekoracją sal i cateringiem.

Nie obowiązują już czarno-białe lub jedynie czarne stroje

Zamiast ogromnych sukni balowych dominują lekkie koktajlowe sukienki w różnych kolorach. Dozwolona jest dowolność. Oznacza to, że szkoła nie ingeruje już w wygląd swoich uczniów jak to bywało kilkanaście lat wstecz.

Również coraz rzadszym widokiem jest orkiestra na studniówce, jej miejsce zajmują wysokiej klasy DJ-e, którzy są w stanie zagwarantować młodzieży zabawę do białego rana przy dźwiękach najpopularniejszych hitów ostatnich miesięcy.

Wysoka klasa tej wyjątkowej imprezy sprawia, że przygotowania wypada zacząć już we wrześniu, by dobrać odpowiedni strój, fryzurę, salę, modnego DJ-a, natomiast kwotę za bal niekiedy wpłaca się ratalnie już rok wcześniej.

Obecnie studniówki wyglądają inaczej, trudno orzekać czy lepiej czy gorzej. Młodzież chce się bawić i to chyba ona ma w tej kwestii ostatnie słowo, bowiem jest to ich noc i od nich ostatecznie zależy jak będzie ona wyglądała. Ważne by, pośród tego zamieszania, poczuli atmosferę więzi z klasą, z którą budowali relacje przez 3 lata nauki i by w przyszłości z sentymentem wspominali ten pierwszy bal, tak jak to robi obecnie zapewne większość z nas.

W galerii znajdziecie zdjęcia, które pozwolą poczuć klimat zabawy studniówkowej XV LO w Krakowie, która odbyła się w Centrum Konferencyjno-Bankietowym "REDUTA".

A Wy ja wspominacie własną studniówkę?


SPOŁECZNOŚĆDZIELNICEKULTURASPORT
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto