Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej "migających" urzędników w Krakowie

Redakcja
Już od siedmiu lat magistrat organizuje dla urzędników kursy języka migowego na różnych poziomach. Przeszkolono ich już ponad 250.

Pokoje, w których pracują "migający" urzędnicy, oznaczone są logotypem ucha. Językiem migowym posługują się urzędnicy m.in. w wydziałach: Architektury i Urbanistyki, Geodezji, Skarbu, Świadczeń Socjalnych, Kształtowania Środowiska, Mieszkalnictwa, Spraw Administracyjnych, Sportu i Inicjatyw Społecznych, a także w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kursy języka migowego organizowane są od 2004 roku, najpierw na poziomie podstawowym, a następnie na poziomach doskonalących. Elżbieta Lęcznarowicz, zastępca prezydenta Krakowa, która w piątek, 26 listopada, wręczyła dyplomy kolejnym "migającym" urzędnikom, przypomniała, iż trwają prace nad nowelizacją ustawy zobowiązującej wszystkie urzędy do obsługi w języku migowym osób niedosłyszących.

- Po raz kolejny Urząd Miasta Krakowa wyprzedza rozwiązania ustawowe. Jesteśmy przygotowani do obsługi osób niedosłyszących od kilku lat - zaznaczyła Lęcznarowicz. - To nie tylko zasługa konsekwentnie prowadzonej polityki miasta na rzecz tworzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych. To także zasługa urzędników, którzy oprócz codziennie pracy podjęli się wyzwania, jakim jest nauka języka migowego - dodała.

Od 2004 roku magistrat przeszkolił w zakresie języka migowego na rożnych poziomach 200 pracowników Urzędu Miasta i 50 pracowników miejskich jednostek organizacyjnych.

Do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym niesłyszących, dostosowany został także Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa. W module "procedury" zamieszczono odnośniki do filmów w języku migowym, skierowanych do osób niesłyszących.

W porozumieniu z oddziałem małopolskim Polskiego Związku Głuchych zamieszczono tam również nagrane procedury, z którymi osoby niesłyszące najczęściej zgłaszają się do Urzędu Miasta Krakowa, np. dotyczące tego, jak otrzymać dodatek mieszkaniowy, wymienić prawo jazdy, zameldować się i wymeldować, wymienić dowód osobisty, otrzymać skierowanie do szkół i placówek specjalnych czy też starać się o otrzymanie stopnia niepełnosprawności.



Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto