Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna praca w Krakowie. Studenci to tania siła robocza?

Redakcja
Wielu studentów poszukuje w Krakowie pracy na okres wakacji. To ...
Wielu studentów poszukuje w Krakowie pracy na okres wakacji. To ... Łukasz Żołądź
Wielu studentów poszukuje w Krakowie pracy na okres wakacji. To doskonała okazja dla tych, który chcą tanio zatrudnić pracownika.

Internauci wybiorą najpiękniejsze zamki. Kraków rywalizuje m.in. z Warszawą i Malborkiem


Odwieczny dylemat studenta: praca czy wypoczynek?

Większość studentów letnią sesję ma już za sobą. Powstaje pytanie: co robić w trakcie wakacji. Wielu decyduje się odłożyć wszelkie obowiązki na bok i udać się na zasłużony wypoczynek. Nie brakuje również tych, którzy wakacyjną przerwę traktują jako czas, przeznaczony na tymczasową pracę. - Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej znajduje się dany student. Wiadomo, że jak ktoś nie ma wyjścia, to nie będzie się długo zastanawiał i weźmie pierwszą lepszą robotę. Jeśli natomiast ktoś jest w dobrej sytuacji i nie ma "noża na gardle", to pewnie postawi na wypoczynek, bo przecież jeszcze się w życiu napracuje - mówi Adam, student AGH.

"Studenta zatrudnić najłatwiej" Trudna sytuacja finansowa części studentów to woda na młyn dla pracodawców poszukujących taniej siły roboczej. Co ciekawe, najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziemy... na witrynach sklepów, czy restauracji, zainteresowanych zatrudnieniem studenta. Okazuje się, że znalezienie tymczasowego zajęcia za pośrednictwem biura pracy jest dużo trudniejsze. - Na chwilę obecną trudno coś znaleźć. W lipcu i sierpniu nikt nie zgłaszał się z nową ofertą pracy, były tylko zgłoszenia na wolontariaty - mówi pani Aleksandra z Biura Pośrednictwa Pracy Bratniak.

Dlaczego chętnie przyjmuje się do pracy studenta? - Wiadomo, że jeśli chodzi o pracę dorywczą, to studenta zwyczajnie opłaca się zatrudnić i pracodawca na tym zyskuje. Większość studentów pracuje "na czarno", bo nikt przecież nie będzie podpisywał umowy o zlecenie, jeśli chodzi np. o mycie okien - stwierdza pani Aleksandra.

Wielu studentów poszukuje pracy w kawiarniach, restauracjach z fast-foodem, czy barach. Potencjalni pracodawcy zachęcają młodych ludzi m.in elastycznymi godzinami pracy. Coś, co najczęsciej odstrasza, to natomiast niska płaca, którą wielu przedsiębiorców tłumaczy brakiem większych kwalifikacji studentów. - Ktoś przychodzi ze średnimi umiejętnościami i zerowym doświadczeniem i chce, żeby mu dużo płacić. Dziewięciu przyjdzie na rozmowę i wyśmieje proponowane zarobki, a dziesiąty się zgodzi. Student zadowolony, a pracodawca zyskuje - tłumaczy pracownik jednego z barów, w którym często zatrudnia się studentów.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto