Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Małopolsce: Gródek nad Dunajcem [noclegi, trasy turystyczne, zdjęcia]

Lucyna Pokusa
Lucyna Pokusa
"Nie trzeba jechać do Austrii, żeby zobaczyć piękne jeziora i widoki" - to słowa proboszcza z Przydonicy na temat kolejnego miejsca w naszym województwie, do którego można się udać w urlopowe czy wakacyjne dni. Mowa o gminie Gródek nad Dunajcem niedaleko Nowego Sącza.
Wakacje poza miastem - serwis specjalny

Wzdłuż Jeziora Rożnowskiego oraz Czchowskiego ciągnie się gmina Gródek nad Dunajcem, do której należy 12 miejscowości, w tym sam Gródek, Bartkowa-Posadowa, Lipie, Rożnów, Sienna i Tropie. W każdym z tych miejsc można spokojnie odpocząć nad wodą.

W czasie wakacji do tego miejsca przybywają licznie turyści, ale można też znaleźć miejsca, w których nie ma dużo wczasowiczów. Gmina zapewnia bogatą ofertę noclegową, począwszy od hoteli, poprzez pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, na polach namiotowych skończywszy. Każdy więc może wybrać miejsce, które mu najbardziej odpowiada.

Noclegi w Gródku - zobacz

Ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, mogą udać się na piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Przez gminą przechodzą trzy szlaki:

  • czerwony:

- Bartkowa (skrzyżowanie) - Kobylnica (582 m n.p.m.) = 2 godz.
- Nowy Sącz = 6 godz.

  • niebieski:

- Rożnów (zapora) - Bartkowa = 2 godz.
- Bartkowa (skrzyżowanie) - Bukowiec = 2,5 godz.
- Rożnów (zapora) - Rąbkowa - Znamirowice - Just =2,5 godz.

  • żółty:

- Bartkowa (skrzyżowanie) - Majdan (503 m n.p.m.) = 1 godz.
- Jamna (534 m n.p.m.) = 2 godz.

Można również udać się Szlakiem Architektury Drewnianej i odwiedzić dwa zabytkowe kościoły. Jeden znajduje się w miejscowości Podole. Wybudowany został w XVI w. w stylu gotyckim z elementami barokowymi. Ołtarz główny pochodzi z drugiej polowy XVII wieku. Tam też można zobaczyć obraz Jezusa ze śladem kuli z tyłu głowy (zob.: galeria), który upamiętnia zbrodnie II wojny światowej.

Drugi drewniany kościół z 1572 roku znajduje się w Przydonicy. Zbudowany został w stylu gotyckim z barokową wieżą o konstrukcji zrębowej. Rokokowy ołtarz główny (II poł. XVIII w.) zawiera obraz Matki Boskiej Pocieszenia z Dzieciątkiem, obraz św. Floriana oraz cenne tryptyki w ołtarzach bocznych, a w prezbiterium zachowana została polichromia późnorenesansowa sprzed 1596 r. Tam też można porozmawiać z ww. proboszczem, który jest otwarty na turystów.

Nad Dunajcem można zatem spędzić czas leniwie, nad jeziorem, jak i aktywnie. Walory tego miejsca są niepodważalne: woda, świeże powietrze, piękne widoki, mili mieszkańcy, dobra oferta turystyczna.

W galerii można zobaczyć zalążek tego, co czeka turystów na miejscu.





od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto