Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VI Salon Książki Krakowskiej

Redakcja
Zapraszamy do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa na szóste spotkanie z cyklu Salon Książki Krakowskiej, które odbędzie się 11 stycznia 2013 r. o godz. 18.00 w Pałacu Krzysztofory. Tym razem zaprezentowana zostanie publikacja autorstwa Anny Szałapak "Szopka krakowska" jako zjawisko folkloru krakowskiego na tle szopki europejskiej.

Szopka w wielu odmianach istnieje na całym świecie, jednak do najbardziej oryginalnych form zalicza się powstałą w XIX wieku szopkę krakowską.
Celem monografii jest prześledzenie rozwoju szopki krakowskiej jako fenomenu kultury miejskiej. Autorka poświęciła wiele uwagi wizerunkowi szopki reprezentującej tradycje kilku krajów europejskich, ale prześledziła także rozwój tradycji budowania szopek krakowskich.

Anna Szałapak, doktor nauk humanistycznych, studia z zakresu etnografii i antropologii kulturowej odbyła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest rodowitą krakowianką z Krowodrzy, nazywanej zagłębiem szopkarskim. Dorastając w rodzinie, w której pieczołowicie kultywowano tradycje krakowskie, sama stała się ich znawczynią i miłośniczką. To m.in. spowodowało, że wkrótce po studiach podjęła pracę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, kierując Działem Folkloru i Tradycji Krakowa, który gromadzi szopki krakowskie i posiada ich największą i najbogatszą kolekcję. Organizowała coroczne konkursy dzieł szopkarskich i wystawy pokonkursowe, była kuratorką kilkudziesięciu wystaw szopek, głównie zagranicznych (w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), uczestniczyła w obradach sądu konkursowego. Jest też autorką licznych publikacji sławiących fenomen szopki krakowskiej jako niepowtarzalnego i olśniewającego zjawiska folkloru miejskiego (m.in. Szopki krakowskie, Olszanica 2002). Album Legendy i tajemnice Krakowa. Od króla Kraka do Piotra Skrzyneckiego (Kraków 2005) zdobył tytuł Krakowskiej Książki Sierpnia 2005 roku.

Spotkanie z udziałem Autorki poprowadzą Ewa Lipska oraz prof. Czesław Robotycki.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto